16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Svatý Kopeček zaplnili Romové

22. 9. 2011

|
Tisk
|

Vydání: 2011/39 Bohuslav Reynek, 22.9.2011, Autor: Zita Chalupová

Ve stínu protiromských protestů a vzájemné nesnášenlivosti na Šluknovsku se na Svatém Kopečku u Olomouce konala uplynulou sobotu romská pouť. Přijelo na ni přes sedm set lidí, převážně romské národnosti. Pod taktovkou Charity Olomouc, která je jejím tradičním pořadatelem, začalo celé setkání průvodem poutníků k bazilice Navštívení Panny Marie.

Pro většinu zúčastněných byla pouť především oslavou rozdílů mezi lidmi. Neméně důležitým cílem pouti byla pak společná modlitba za uklidnění situace na Šluknovsku. Magdaléna Dvořáková, Romka, která pracuje v Charitě Olomouc a pomáhá dalším Romům získat práci a lépe se začlenit do společnosti, velmi ocenila, že pouť proběhla v klidu. „Mrzí mě, když vidím, co se děje na Šluknovsku. Myslím, že je to velice nebezpečné. U nás není dobře nastavený sociální systém a také házení všech Romů do jednoho pytle je špatné,“ poukazuje na problémy Dvořáková. Situace se podle ní nedá řešit silou a pro Romy se musí hledat zaměstnání. „Volat ‚Cikáni do práce‘ je pěkné, ale kdo jim tu práci dá? Myslím, že každý by měl dostat šanci,“ dodává Dvořáková. Také podle Jany Březinové, vedoucí střediska Khamoro pro etnické menšiny a poradenství při Charitě Olomouc, je jedinou cestou k vyřešení situace zapojování Romů do života společnosti. „Média ten problém zjednodušují. Neznám konkrétně situaci na Šluknovsku, ale na Olomoucku se Romové hodně angažují. Záleží i na většinové společnosti, jak je k menšinám otevřená a vstřícná,“ říká Jana Březinová. Při mši svaté kázal romský kněz P. Vojtěch Vágai mimo jiné o tom, že kdyby nebyla různost, byl by svět chudší a méně zajímavý. „Nezáleží na tom, jakou má barvu pleti. Dobrý člověk se pozná podle svých skutků,“ řekl P. Vágai. Kněze, který byl teprve nedávno vysvěcen a jehož otec byl prvním romským trvalým jáhnem u nás, pak nejvíce mrzí, že se opět paušalizuje a utváří obraz, který představuje všechny Romy jako ty špatné a problémové. „Lidé stále vidí několik případů romských obyvatel. Ostatní trpí tím, že někteří příslušníci této menšiny vyvolávají nepokoje, páchají zlo, a vytvářejí tak špatný obraz o Romech obecně,“ popisuje P. Vágai. Řešením ale podle něj není umělé vytváření romských ghett, naopak je potřeba především romské děti integrovat mezi jejich vrstevníky. „České společnosti by se měla nějakým způsobem představit i ta slušná část Romů, která převažuje,“ uzavřel P. Vágai.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou