12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Rekordní a misijní konference

16. 7. 2019

|
Tisk
|

Do Brna na Výstaviště se přijeli modlit, povzbuzovat ve víře i hledat své misijní dary lidé z celého Česka i Slovenska včetně zástupců mnoha komunit a hnutí. Konference byla v Brně po třinácté, celkově jubilejní třicátá. Dorazil rekordní počet 8 120 lidí, z toho 1 600 dětí.

Vydání: 2019/29 Rekordní a misijní konference, 16.7.2019, Autor: Tomáš Kutil

Osm tisíc dospělých i dětí prožilo v Brně jubilejní 30. Katolickou charismatickou konferenci
 
„Je to veliká duchovní obnova, každý si v ní najde to své,“ popisuje Kateřina Lachmanová z přípravného týmu konference. Lidé podle ní oceňují, že i přes velký počet účastníků je na Výstavišti každý rok rodinná atmosféra a prostředí je příjemné i pro rodiny s dětmi a starší lidi. „Organizační tým se neustále snaží vychytávat různé drobnosti, aby účast mohla být pro všechny co nejpříjemnější a mohli se tu opravdu setkat s Bohem,“ dodává Lachmanová s tím, že nejstarší účastnici bylo letos 96 let.
Získávat učedníky
Mnoho rodin přijelo i s miminky. O 1 160 starších dětí se pak staralo přes dvě stě mladých dobrovolníků (tzv. pomerančů) na paralelní dětské konferenci, kde měly děti vlastní duchovní program.
Letošní setkání se zaměřilo na misie. Oba hlavní hosté byli misionáři – redemptorista P. Michal Zamkovský ze Slovenska desítky let pořádá lidové misie se společenstvím Rieka života a Angličanka Miriam Swaffieldová evangelizuje převážně mezi studenty po celé Evropě. Během svých přednášek P. Zamkovský hovořil o tom, co Bůh v jeho životě postupně změnil a jak se misie staly jeho životním stylem. „Jaký by měl můj život smysl, kdybych nemohl hlásat Boží lásku?“ zdůraznil jednasedmdesátiletý kněz (rozhovor s ním přinesl KT 28).
Miriam Swaffieldová zase připomněla, že k misii jsou povoláni všichni křesťané. „Každý má dary, aby získával další učedníky. Bůh stojí i o vašeho protivného souseda,“ povzbuzovala posluchače a vyzvala k modlitbě za poznání konkrétních lidí, za nimiž máme jít, abychom opustili své „křesťanské bubliny“. Přednášku končila přímluvnou modlitbou za mladou generaci: „Ať se změní atmosféra na školách, hřištích, v kavárnách.“ A také za nové evangelizátory.
Konferenci již tradičně uvedl karmelitán P. Vojtěch Kodet. „Ovoce přináší kmen a ratolesti společně, ale sbírají se z ratolestí,“ zdůraznil s tím, že bez našeho zapojení to nepůjde. Bůh spoléhá na každého a počítá s ním. A povzbuzoval: „Cílem Ježíšova života na zemi je sdílení radosti – to je to poslední, co nám zanechal, než odešel k Otci.“
Sestra Veronika Barátová z Komunity Blahoslavenství se v přednášce věnovala „očišťování révy“, tedy zbavování se toho, co brání vztahu k Bohu a smysluplné službě. Zmínila například falešnou skromnost ve stylu „tohle nezvládnu, na to nemám“, která mnoha věřícím brání se zapojit do dobré služby. Mluvila i o tom, jak je důležité očišťování našeho obrazu Boha. „A také očišťování vztahů s ostatními lidmi. Způsob, jak je žijeme, nás připravuje na věčnost,“ dodala a pobídla k tomu, aby si každý položil kontrolní otázku: „Co je středem mého života?“ Varovala také před pokušením udělat si z Boha sluhu a jen „plniče“ našich potřeb a přání. „Je třeba si uvědomit, kdo komu slouží.“
Schopnost nést ovoce je spojena s plodností. Deset kritérií, charakteristik křesťanské plodnosti proto nabídl P. Josef Prokeš. Podle něj musí být odvážná, štědrá, tajemná nebo pramenit z nedostatku. „Musí být také věrná a tvořivá. Nepohrdá tradicí, ale tvořivě ji naplňuje,“ zdůraznil a odkázal na sv. Alžbětu a její odvážné pojmenování syna Jana (Křtitele). Nabídl zde příměr se zlatem: „Nemáme pohltit evangelijní dobrou zprávu jako černá díra, ani ji tupě odrážet jako zrcadlo. Buďme jako zlato, které světlo odrazí a přidá k němu svou ryzost. Nechme na sebe evangelium nejprve zapůsobit a až poté ho posílejme dál.“ Pak to bude činit každý autenticky. „Rozdílnost je velmi obohacující – plný odstín barvy vidíme nejlépe v kontrastu s ostatními – ale musí mířit k jednotě,“ dodal.
Odvézt si radost
Poslední den konference, v neděli, se nejvíc mluvilo o radosti. Věnoval se jí paulín P. Bogdan Stępień i brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který sloužil závěrečnou mši svatou. „Nezakazujte si ji, křesťan žije v radosti,“ řekl P. Stępień. „Žít pro druhé přináší radost,“ navázal na něj o chvíli později brněnský biskup. „Ježíš přišel, abychom měli radost. To si máme nést v sobě. Umožňuje nám to překonávat všechny obtíže a nebát se,“ doplnil biskup.
Akce se účastnilo mnoho rodin s dětmi. Děti byly rozděleny podle věku do malých skupin, ve kterých absolvovaly vlastní program včetně her, ale i dětské bohoslužby či krátké přednášky. Pro rodiny s dětmi do čtyř let byla zase vyhrazena část pavilonu, kde si děti mohly hrát na kobercích. Každý den byly na programu mše svaté, chvály a adorace, desítky kněží zpovídaly. Na konferenci se tradičně představovaly křesťanské komunity a média včetně KT. U nakladatelství KNA, Doron, Paulínky, Cesta a poprvé i Krystal OP bylo možné zakoupit si nejen duchovní literaturu. Obrovský zájem byl o autogramiády P. Vojtěcha Kodeta, P. Michala Zamkovského, P. Marka Váchy, P. Josefa Suchára nebo Marie Svatošové. Příští rok se konference koná od 8. do 12. července.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou