Povzbuzení mládeže z Olomouce

Vydání: 2017/34 Povzbuzení mládeže z Olomouce, 22.8.2017, Autor: Jiří Gračka

Snad nikdy se ještě olomoucká Korunní pevnůstka neocitla v takovém obležení: o víkendu toto hlavní dějiště Celostátního setkání mládeže obsadilo více než osm tisíc lidí.


Co do počtu bylo letošní setkání rekordní. Snímky Dominik David/Člověk a víra

Do barokního opevnění v centru města proudí od rána davy lidí a ti, kdo už jsou uvnitř, vítají nově příchozí. Projevy radosti ze setkání ale rychle utichají, když na hlavním pódiu začne modlitba růžence. Postupně předříkávají zástupci různých životních povolání – rodiče, kněz, řeholní sestra, děti nebo snoubenci – a s několika tisíci přítomných se tak připravují na dopolední mši svatou.

Sobotní dění na Celostátním setkání mládeže se podobá tomu, co zde účastníci zažívají už od zahajovacího úterního večera. S jedinou výjimkou: tento den s nimi přišly prožít také křesťanské rodiny. Tuto část šestidenního programu považoval za zvláště vydařenou jak arcibiskup-hostitel Jan Graubner, tak samotné rodiny. „Máme tady nejstaršího syna a chtěli jsme s ním a s mladými lidmi zažít atmosféru setkání s Pánem,“ vysvětlují manželé Donovalovi z Jindřichova na Šumpersku. Lenka Kolářová z Hanušovic má na setkání zase dceru, ale kromě toho přijela zavzpomínat i na svá vlastní dřívější setkání mládeže. „Tehdy mi to pomohlo poznat Krista. Dnes jsem přijela, abych viděla mladou generaci a to, že církev stále žije,“ dodává.

Dokladů o tom, že církev žije, lze na setkání najít dost. Výmluvný je podle ředitele Sekce pro mládež ČBK P. Jana Balíka už počet 6 500 účastníků a další dva tisíce těch, kdo přijeli na sobotní program. „Každého Celostátního setkání mládeže se účastní více lidí než toho předchozího, a to přesto, že mladých lidí jinak ve společnosti ubývá,“ upozorňuje. Do Žďáru nad Sázavou v srpnu roku 2012 přijelo šest tisíc mladých lidí. „Zdá se, že se povedlo oslovit i mnoho lidí mimo církev,“ doplňuje olomoucký arcibiskup Jan Graubner a dodává: „Spousta mladých lidí se navíc zapojila do příprav, což pro ně bude výborná příležitost, jak růst.“

Nepřekvapí, že se svými 1 800 přihlášenými je nejvíce zastoupena hostitelská arcidiecéze. Ale ani téměř 70 mladých lidí z plzeňské diecéze se neztratilo, a když při úvodní mši přinášeli soudek plzeňského piva, vzbudili velký ohlas – podobně jako další obětní dary, mezi nimiž najdeme kapra z českobudějovické diecéze, brambory, okurky a hrozny z diecéze brněnské a královéhradeckou katedrálu z pardubického perníku.

Rozmanitost a množství přítomných oceňují i sami účastníci. „Moc mě povzbuzuje, když vidím tolik mladých lidí pohromadě a to, že všichni jdeme společně za Pánem Ježíšem,“ svěřila se KT Anežka Halásková z Rajhradu. Anetu Pompovou z Měrovic nad Hanou a její přátele zase příjemně překvapila atmosféra. „Jako Romové jsme měli docela strach, že na nás ostatní budou hledět skrz prsty, ale je to tu skvělé. Lidé se na nás usmívají a dávají se s námi do řeči,“ pochvaluje si.

Překonávat strach nejen z odlišnosti ostatně mládež pobízela i témata jednotlivých dní odvozená od motta setkání „Nebojte se…“ – nebojte se být sami sebou, věřit, života, lásky, budoucnosti – a také přednášky, s nimiž vystoupilo celkem 122 hostů. Pro účastníky byla kromě toho připravena řada bohoslužeb, široká nabídka kulturních a sportovních aktivit nebo možnost nahlédnout do olomouckých klášterů. Hlavní host setkání byl mladý Ital Enrico Petrillo, s nímž přineseme rozhovor v příštím vydání KT.

„Setkání se velmi vydařilo. Pozoroval jsem spokojenost nejen mezi účastníky, ale také u vedení města, policie a na dalších místech,“ uzavírá arcibiskup Jan Graubner.

JIŘÍ GRAČKA

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 25 19. – 25. června 2018

Chudoba hrozí pětině mladých lidí

Pětinu mladých lidí v Česku, což je asi 300 tisíc, ohrožuje chudoba. Vyplývá to z průzkumu, který pro Charitu ČR a Českou biskupskou konferenci zpracovala agentura Median.…

celý článek


Pane, nauč nás modlit se

Aktuální téma Katolického týdeníku se z různých úhlů věnuje modlitbě a jazyku. Skrze oboje bychom měli duchovně růst. Pro sebe i pro ty, které máme rádi a kterým sloužíme.

celý článek


Do Panamy k Jezulátku

Jaké to bude v Panamě? Setkání mládeže s papežem se tam sice uskuteční až příští rok, ale vedoucí Sekce pro mládež P. Kamil Strak začal minulý týden přípravy přímo…

celý článek


Italové si vždycky nějak pomohou

Diplomat a bývalý arcibiskup Trenta (Tridentu) LUIGI BRESSAN nedávno navštívil Prahu spolu se stovkou obyvatel severoitalského horského regionu v údolí Valle di Ledro. Přijeli…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay