23.–29. dubna 2024
Aktuální
vydání
17
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Počet církevních sňatků neklesá

15. 5. 2018

|
Tisk
|

Zájem o církevní svatby neklesá – zjistili výzkumníci České biskupské konference. Loni jich bylo 5604 a z celkového počtu „prvosňatků“ v ČR tvoří 17 % (35 574). Zhruba dvě třetiny církevních svateb jsou mezi dvěma pokřtěnými katolíky, třetina mezi partnery, z nichž je pokřtěn pouze jeden. Nejvíce církevních svateb se vloni konalo v brněnské diecézi a olomoucké arcidiecézi.

Vydání: 2018/20 Rekordní Katolické dny i s Čechy, 15.5.2018

S příchodem jara začíná v našich zemích svatební sezóna. I když je květen lásky čas, paradoxně byl tento měsíc z důvodů pověr měsícem s nejmenším počtem svateb v roce. V minulosti měly tyto zábrany opodstatnění, protože brzké otěhotnění po svatbě znamenalo riziko při sezónních pracích na poli a také porod před začátkem jara představoval pro organismus matky oslabený zimou a nedostatkem vitamínů ohrožení.
Stačí jeden pokřtěný
„Přesto, že se v případě církevní svatby jedná o mnohem vážnější závazek než v případě svatby civilní, zájem o církevní sňatky dlouhodobě neklesá a v České republice je od roku 2002 zhruba stejný počet církevních svateb v každém roce,“ říká P. Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference. Podle odboru analýz církevních dat při ČBK se dlouhodobě nemění ani počet církevních sňatků mezi partnery, z nichž je pokřtěn pouze jeden. Svatbou v kostele se přitom i nepokřtěný zavazuje k tomu, že se svým věřícím partnerem přijme děti od Boha ochotně a bude je vychovávat podle Božího zákona.
V roce 2017 bylo 63 % z církevních sňatků mezi katolíky (oba věřící, pokřtění) a 37 % církevních sňatků, kdy jeden ze snoubenců není pokřtěn. V moravských diecézích bylo zastoupení svateb, kdy oba snoubenci jsou katolíci, vyšší (kolem 71 %), v českých diecézích je poměr sňatků mezi věřícími a smíšenými páry téměř půl napůl (v plzeňské diecézi dokonce vloni mírně převážily sňatky, kdy je jeden nepokřtěný).
Bezmála polovina všech církevních svateb se v loňském roce konala na Moravě, nejvíc to bylo v brněnské diecézi. Naopak nejméně se jich konalo na Plzeňsku a Litoměřicku, kde je ale obecně nejnižší počet sňatků. Naproti tomu na jihovýchodě republiky vstupuje do manželství nejvíce párů – civilně i církevně. V moravské provincii je také vyšší podíl církevních svateb (čtvrtina ze všech prvosňatků je zde uzavřena v kostele), zatímco v Čechách je jejich podíl přibližně jedna desetina.
Církevní svatba vyžaduje, aby snoubenci předtím prošli přípravou. Tu organizují buď přímo farnosti, nebo různé organizace. Takzvaná snoubenecká setkání v rodinách organizují po celé republice například spolupracovníci salesiánů. Skupiny maximálně pěti párů se pravidelně scházejí zhruba sedm měsíců a diskutují třeba o rozdílech mezi mužem a ženou, o Božích plánech s rodinou, o plodnosti, těhotenství i odpovědném rodičovství či o praktickém životě rodiny. Každé setkání má jedno hlavní téma.
Kam na přípravu?
V brněnském Centru pro rodinu a sociální péči zájem o přípravu k přijetí svátosti manželství stále roste. V loňském roce zde připravili na svatbu 150 párů a letos se už přihlásilo přes sto snoubeneckých párů. Metodičkou praktické části kurzu je zkušená psycholožka, která s adepty manželství prochází mnoho životních situací – od problémů sebevědomí přes špatné návyky v komunikaci až po radosti i nástrahy manželské sexuality či praktický život rodiny. V části kurzu týkající se duchovních věcí se snoubencům věnují zase kněží.
„Mnoho účastníků je ze vzdálených měst a diecézí včetně Slovenska. Dojíždějí sem do práce nebo do škol a domů se dostávají vzácně. U nás si proto mohou snadno splnit tuto povinnost a ve vlastní farnosti pak jen předloží potvrzení o řádném absolvování kurzu,“ vysvětluje koordinátorka předmanželských kurzů Ilona Zaplatilová.
Způsob přípravy, který brněnské centrum v patnácti hodinách nabízí, není studiem ani systémem suchých přednášek. Posluchači sice dostanou příležitost slyšet názory zkušených lektorů, kurz je ale založen hlavně na jejich vlastní aktivní spoluúčasti na zážitkových aktivitách.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou