26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Papežův diplomat v Česku

14. 2. 2017

|
Tisk
|

Mons. Paul Richard Gallagher je tajemníkem Svatého stolce pro styky se státy, čili ministrem zahraničí. V závěru minulého týdne přijel do Prahy a jednal se zástupci vlády i ČBK.

Vydání: 2017/7 Papežův diplomat v Česku, 14.2.2017, Autor: Tomáš Kutil



Vatikánský ministr zahraničí nebyl v Česku na státní návštěvě už deset let. Nyní přijel na pozvání vlády, a jednal proto zejména s ministry zahraničí a kultury. „Mluvili jsme o vztahu církve a státu. Shodli jsme se na potřebě kooperačního modelu – v oblasti vzdělávání, památkové péče, duchovní služby v armádě nebo zdravotnictví,“ řekl ministr kultury Daniel Herman pro Radio Proglas. Spolupráce se státem je zásadní, protože více než 40 procent památek u nás je sakrálních, jak připomněl ministr.
Mluvilo se také o mezinárodních tématech včetně humanitární krize spojené s uprchlickou vlnou. „Shodli jsme se na potřebě mezinárodní koordinace a solidarity. I bezpečnostní otázky jsou pro oba naše státy prioritou,“ dodal ministr kultury. Společně řešili také chystané akce – ve Vatikánu se letos plánuje vzpomínka 75. výročí vyhlazení Lidic, při níž dojde k předání obrazu Lidická Madona malíře Zdirada Čecha do titulární baziliky kardinála Duky v Římě.
Na ministerstvu zahraničí se věnovali také nepodepsané česko-vatikánské smlouvě. „Bavili jsme se o změnách v textu a doufáme, že práce v dalších měsících a letech pokročí,“ řekl arcibiskup Gallagher v rozhovoru pro TV Noe a KT. Uvedl také, že v brzké době se k nám Svatý otec nechystá.
Ve čtvrtek večer se vatikánský tajemník setkal na nunciatuře s českými biskupy. „Velkým a milým překvapením bylo, že do společnosti zavítal i kardinál Miloslav Vlk,“ řekl KT P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK. On sám se pak zúčastnil v pátek večer společné večeře, kterou pořádal kardinál Duka. „Atmosféra byla velmi příjemná, až rodinná. Šlo o společenskou událost, a tak se neřešilo nic zásadního, spíše jsme se poznávali a představili českou církev. Přišla řeč na výbornou práci charity. Pan arcibiskup hovořil také o některých svých posledních návštěvách v zahraničí, především v Asii a ve východní Evropě,“ popsal P. Přibyl.
Právě před pár dny se arcibiskup Gallagher vrátil z Japonska. Mluvil tam o tom, že „nikdo, jednotlivec ani skupina, se nemůže považovat za všemocného, aby měl svolení šlapat po důstojnosti a právech jiných lidí nebo skupin“. Vatikán prosazuje v diplomacii „kulturu míru“. Mír však nedefinuje jako „spořádané soužití mezi národy“, nýbrž jako „prevenci příčin, které by mohly vyvolat válku“ – napsal italský deník La Stampa.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou