12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Papež v Amazonii: Jste naší pamětí

23. 1. 2018

|
Tisk
|

Za účasti více než milionu lidí ukončil papež v neděli mší svatou šestidenní návštěvu Chile a Peru. Amazonii navštívila hlava katolické církve po 30 letech.

Vydání: 2018/4 Papež v Amazonii: Jste naší pamětí, 23.1.2018, Autor: Lukáš Nosek



Při všech barvitých setkáních papež hájil přírodu, život a rodiny původních obyvatel a připomínal světce a misionáře, kteří přinesli víru. Zároveň však varoval i před korupcí a lhostejností.
V centru papežovy pozornosti byl respekt, úcta a chuť naslouchat domorodým obyvatelům obou zemí. V Chile to byli Mapučové, pro které sloužil mši svatou na jihu země v městě Temuco. Svatý otec ocenil krásu zdejší přírody, jejíž „scenérie nás pozvedá k Bohu“. Mapučům kladl na srdce, aby usilovali o jednotu a bojovali proti konfliktům a rozdělení. „Bohatství země se rodí právě z toho, že každá z jejích složek umí sdílet svou moudrost s těmi druhými. Nebude to dusivá uniformita, způsobená obvykle převahou a mocí toho silnějšího,“ upozornil papež. Vybízel je rovněž, aby nepodlehli pokusům o vykořenění katolické víry ze svého národa. „Každá kultura přijímající evangelium obohacuje církev pochopením nového rysu Kristovy tváře,“ uvedl.
V Peru se Svatý otec nejprve setkal s domorodci z amazonského deštného pralesa. Ve městě Puerto Maldonado odkázal na svou encykliku Laudato si’, kterou nechal přeložit do některých domorodých jazyků a nyní ji rozdával. Připomněl, že na říjen roku 2019 svolal biskupskou synodu o Amazonii.
Nejprve však všechny kmeny – podobně jako v Chile – vyzval k odvaze: „Jste živou pamětí poslání, které Bůh svěřil nám všem, totiž pečovat o společný dům.“ Oblast Amazonie je považována za plíce celé zeměkoule. Domorodci zde přitom žijí ve velkém ohrožení. „Na jedné straně je nový těžební průmysl a silný tlak velkých ekonomických zájmů, které baží po ropě, plynu, dřevu, zlatu. Na druhé straně je vaše území ohrožováno i zvráceností takové politiky, která prosazuje zachování přírody bez zřetele na lidskou bytost,“ řekl Svatý otec v promluvě k původním národům.
Starost o Amazonii
Svatý otec připomněl, že „nejsme absolutními pány stvoření“, ale že člověk je povolán k péči o stvoření. Na jedné straně chápe ty, kdo přišli do Amazonie za prací, upozorňuje ale, že „falešní bůžci, modly lakoty, peněz a moci korumpují všechno. Korumpují lidi a instituce a ničí také prales. Ježíš říkal, že jsou démoni, k jejichž vyhnání je potřeba hodně modlitby. A toto je jeden z nich,“ varoval František. „Zdá se, že rozumí našim problémům,“ řekl například 55letý Lucio Ortega Pinareal, jeden z domorodců, pro deník Los Angeles Times.
František měl v obou zemích náročný program. Sešel se s politiky, kněžími a biskupy, řeholníky, dětmi z dětského domova, vězeňkyněmi, ale i s oběťmi sexuálních zločinů. Zejména jim naslouchal, plakal s nimi, ale i povzbuzoval, aby nerezignovaly. Jeho cestu sledovala pozorně světová média – v letadle s papežem přiletělo na 70 evropských novinářů.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou