26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Papež dostal sochu sv. Anežky

13. 9. 2016

|
Tisk
|

Přímo v srdci Vatikánu poblíž hrobu sv. Petra stojí od víkendu socha sv. Anežky vytvořená českými studenty z Hořic.

Vydání: 2016/38 Papež dostal sochu sv. Anežky, 13.9.2016



Při národní pouti v Roce milosrdenství ji poutníci v čele s biskupy a kardinálem Miloslavem Vlkem předali minulou sobotu papeži. Připojili se i zástupci české vlády. Socha je umístěna přímo v bazilice sv. Petra v kapli svatých patronů Evropy jako vůbec první česká socha na tomto místě.
„Děkuji vám za dar sochy svaté Anežky České a přeji vám, abyste tento Svatý rok prožili s vírou a znovu objevili krásu v prokazování skutků milosrdenství, které je konkrétním projevem Boží lásky ke každému z Jeho dětí. Vyřiďte můj pozdrav svým krajanům, nadále se prosím za mne modlete a přijměte apoštolské požehnání, které ze srdce uděluji vám a vašim rodinám,“ obrátil se v závěru audience papež František k českým poutníkům, kterých přijelo do Říma se sochou sv. Anežky několik stovek, dorazil i pěvecký sbor. Papež od nich dostal také skleněný kalich, obětní misku a 25 růží na připomínku čtvrtstoletí svobody v ČR. Během audience si papež sochu pozorně prohlédl a požehnal ji.
Předání sochy se zúčastnili i kardinál Miloslav Vlk a biskupové Vlastimil Kročil, Jan Vokál a Tomáš Holub. Podle královéhradeckého biskupa Vokála spočívá poselství sv. Anežky v jejím přijetí povolání: „Anežka je nám vzorem tím, že se zamilovala do svého povolání sloužit. Z lásky k Bohu. V tom našla krásu, protože tomu uvěřila. Poselství pro dnešní svět vidím proto v jejím impulsu hledat své povolání s upřímným srdcem, vědět, že pochází od Boha, že Bůh má s každým z nás svůj plán, a pokud se mu otevřeme a chceme jej přijmout, tak se nám přiblíží a ukáže se nám ona Láska.“
Podle kardinála Vlka je Rok milosrdenství příležitostí projevit svou víru společně a veřejně. „Je dobře, že my, věřící, vstupujeme do společnosti. Máme do ní vnášet hodnoty, které jsou tolik potřebné: snášenlivost, vztahy ke druhým, milosrdenství a odpuštění,“ řekl během pouti emeritní pražský arcibiskup.
Je symbolem milosrdenství
„Jsem přesvědčen, že možnost, aby se sv. Anežka stala symbolem milosrdenství přímo v chrámu sv. Petra, je něco, co přesahuje mé dosavadní představy. A jsem vděčný, že jsem u toho mohl být,“ komentoval událost plzeňský biskup Tomáš Holub.
Socha vznikla podle návrhu někdejší studentky Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Aleny Kubcové a vytvořili ji sami studenti. Anežka se prostřednictvím této sochy vrací symbolicky do místa, kde byla v listopadu 1989 prohlášena za svatou.
V sobotu odpoledne pak poutníci slavili mši svatou v kostele sv. Jana Křtitele Florenťanů, který je jedním z římských kostelů zvlášť určených ke slavení Svatého roku milosrdenství. V homilii zdůraznil kardinál Miloslav Vlk úlohu českého národa v Evropě.
Emeritní arcibiskup připomněl i kardinála Josefa Berana, který je jako jediný biskup pochovaný mezi papeži. Pouť uzavřel průvod do svatopetrské baziliky, při němž nechyběl policejní doprovod, průchod Svatou branou milosrdenství i modlitba a zpěv české hymny u oltáře sv. Václava.
Podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské, z jejíž iniciativy se předání sochy sv. Anežky uskutečnilo, je česká světice vzorem spolupráce při péči o potřebné: „Anežka hovoří současnou řečí. Dává nám příklad, jak se mají panovníci starat o své chudé. Nikoliv se svářet a hádat, jak to v Čechách umíme, ale naopak spolupracovat. Stát má povinnost se starat o své potřebné a má k tomu státní, ale i neziskové a církevní organizace. Mluvme o tom, jak tyto služby lépe provádět.“
Dotknout se vlastních evropských kořenů
„V naší organizaci se tato světice vždy těšila velké úctě. Pokud bychom hledali ‚hmatatelné‘ důkazy, že její odkaz je stále živý, jsem přesvědčen, že charitativní činnost je jedním z nich,“ připomněl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.
Pouť do Říma umožňuje rovněž dotknout se vlastních evropských kořenů – upozornil dále ministr kultury Daniel Herman: „Zde v Římě, v srdci Evropy, se dotýkáme naší identity, té křesťanské, biblické. Papež František vyzývá k tomu, abychom neměli strach a abychom na základě tohoto vědomí byli schopni vést kultivovaný dialog se zástupci jiných kultur. To je velmi aktuální poselství.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou