26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Orientační dny - hodnotová orientace ve Fryštáku

16. 2. 2011

|
Tisk
|

Vydání: 2011/8 Ježíš ve filmu, 16.2.2011

Orientační dny, tedy třídení pro mladé lidi na prahu dospělosti, probíhají v Domě Ignáce Stuchlého od roku 1998. Přes všechny změny zůstal cíl stále stejný až do dnešních dnů. Při kurzech OD jde o stmelení kolektivu, o to, aby dětem bylo ve třídě dobře. Aby měli možnost zařadit se i ti, kteří se pohybují spíše na okraji. Všímat si těch méně oblíbených a umožnit jim, aby ukázali, že i oni jsou v něčem dobří. Namíchat je ve skupinkách tak, aby si vyzkoušeli spolupracovat například právě s těmi, s nimiž se tolik nekamarádí.

Od roku 2009 probíhá ve Fryštáku projekt s názvem „Orientační dny – rozvoj hodnotové orientace žáků pro udržitelný rozvoj“, který je zaměřen na duševní rozvoj a hodnotovou orientaci. Tento projekt v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je spolufinancován z evropského sociálního fondu a jeho cílem je vytvářet společně s učiteli prostor pro sebepoznání a objevování spirituální dimenze člověka. „To znamená, že chceme kurzy posunout. Zajímají nás témata, která se dotýkají mladých lidí. Objevujeme důležitost sebepoznání, zabýváme se partnerstvím, vztahy obecně, ale například i tím, co pro nás znamená život se ztrátami, se smrtí s vírou, či nevírou. Zároveň je pro nás důležitý princip dobrovolnosti. Pokud jsou diskuse, aktivity někomu nepříjemné, nemusí se jich účastnit. Chceme vyvolat otázky, ale zároveň chceme být u toho, když se s nimi mladí perou a přemýšlí o nich,“ popisuje ředitel střediska P. Jan Komárek.

ZAHRANIČNÍ INSPIRACE

Tři dny, které účastníci ve Fryštáku prožijí, jsou chvíle, kdy jim tu chtějí nabídnout nové impulzy a možnost přemýšlet a povídat si o věcech, pro které mnohdy ve škole není místo a čas. Samozřejmě nemohou chybět ani hry, protože uvolnění, pohyb a radost k tomu všemu také patří. Při vytváření nových kurzů salesiáni spolupracují s Aktionszentrem v Benediktbeuern. Loni bylo na stáži v Německu 22 pedagogů z 12 škol, kteří jsou do projektu zapojeni. Na podzim zase zavítali zahraniční lektoři na Moravu. Cílem projektu je vytvoření metodiky pro realizaci programů Orientačních dnů pro školy v České republice. Na základě zahraničního know-how, zkušeností s realizovanými programy a na základě teoretických poznatků z oblasti počátečního vzdělávání budou vytvořeny dvě metodické příručky. Jedna bude určena pro realizaci Orientačních dnů na druhém stupni základních škol, druhá příručka pro realizaci Orientačních dnů na středních školách. Zapojení pedagogové vytvářejí v průběhu projektu metodické prvky (cvičení), které zapojí do různých předmětů a vzdělávacích oblastí. Cílem je zapojit prvky trvale udržitelného rozvoje do výuky. Metodické prvky budou zpracovány v elektronické podobě a jejich databáze se umístí na webových stránkách Domu Ignáce Stuchlého. Po pilotním běhu kurzu budou doplněny a upraveny podle nabytých zkušeností. Pak budou vydány i v tištěné podobě a distribuovány zájemcům. Od září 2009 do prosince 2011 proběhne 36 třídenních kurzů pro 720 žáků zapojených škol.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou