26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Návrat do hloubi srdce

13. 9. 2005

|
Tisk
|

Nesmrtelné dílo humanistického filozofa, pedagoga a teologa Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce zaznělo nedávno v rámci Hudebních slavností Emy Destinnové v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše. Čtrnáct vybraných pasáží provázených varhanní skladbou Petra Ebena se v podání jeho syna Marka Ebena a varhanice Ireny Chřibkové stalo nezapomenutelným zážitkem. Nejen o tomto melodramatu hovoříme s Markem Ebenem.

Vydání: 2005/38 55 let od vzniku PTP, 13.9.2005, Autor: Karla Ladwigová

 

Tu skladbu znám už velice dlouho. Táta ji začal hrát před lety u sv. Martina ve zdi, kam já chodil jako dvanáctiletý kluk a sedal jsem na lavici za varhanami. Po mnoha letech jsme ji pak začali hrát s tátou spolu; on vždycky improvizoval, což bylo velké dobrodružství, protože to znělo pokaždé trochu jinak. Navíc každé varhany jsou jiné, a tak vás to vždy znovu překvapí. Táta si dával velkou práci s registrací a časem se rozhodl, že improvizace dostanou podobu pevné skladby. Podílel jsem se na jejím provedení už mnohokrát, teď ale poprvé s Irenou Chřibkovou.

Stále živá slova „učitele národů“ a hluboce oslovující hudba vašeho otce... Jaký je to pocit?

Hlavně je to rozkoš – vždyť kdy se dnes potkáte s takovým textem a můžete lidem tlumočit tak úžasnou kvalitu a sílu slova? Ve srovnání s tím, co se v současné době interpretuje, je to velmi vzácné shledání. Navíc Komenský měl fantastický smysl pro humor – jeho text má vtip a nezestárl ani o den. Je to absolutně současná záležitost - ať vezmete masky, které se tam sundají, nebo nectnosti beroucí na sebe jiná jména! To vidíme přece pořád: „zrádcové a zhoubcové jména sobě změnivše, volný průchod mají...“ A v závěru vás potom „sebere“ síla návratu do hloubi srdce, ono úžasné setkání s Kristem!

Abych se přiznal, mám s tím dost práce, abych si jako interpret nepustil text moc k tělu, spíše se soustřeďuji na to, aby mi bylo rozumět. Snadná věc to není ani pro varhaníka - táta má velký cit pro atmosféru a přesnou představu situace, kterou vypráví hudbou. Nejsou to jenom noty, ale myšlenka, po níž jde.

Lze v dnešním labyrintu světa, který mnohé dost zmáhá, ještě objevit kousek ráje v srdci?

Určitě. Nemyslím si, že by se svět zrovna moc měnil. Máme pořád pocit, že dříve to bylo lepší. Z toho, co Komenský popisuje, se ale tehdejší svět zdá být stejný, ne-li horší. To, nač si stěžujeme třeba v televizi (vraždy a potoky krve), se tehdy dělo živě. Popravy byly oblíbenou zábavou a odehrávaly se veřejně, před publikem. Nemyslím si, že lidstvo bylo kdysi lepší, je jenom škoda, že není o něco lepší teď.

Měl byste nějaký recept, zvlášť pro mladé lidi, jak trefit do ráje vlastního srdce?

To vám neporadím. Člověku dá dost práce, aby se mu podařilo alespoň nepatrně, o kousek, „zpracovat sám sebe“. Ale v rámci svých možností bychom měli zkusit něco se sebou udělat (což je strašlivá dřina a ne vždy se to daří), a tím vlastně zlepšit svět jako celek.

Daří se to někdy vám osobně?

Bývají světlé okamžiky, ale je to spíš dar než vlastní přičinění.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou