26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Letiště je místem Boží starostlivosti

16. 6. 2015

|
Tisk
|

Letiště jako prostor dialogu a mezilidské blízkosti? To je idea papeže Františka, již tlumočil necelé stovce letištních kaplanů během jejich setkání v Římě.

Vydání: 2015/25 Na svěcení nového budějovického biskupa si lidé přivstali, 16.6.2015, Autor: Alena Scheinostová

Čtyřiadevadesát kněží ze dvou desítek zemí se v uplynulém týdnu v Itálii společně zúčastnilo přednášek a modliteb a mělo příležitost sdílet zkušenosti ze své služby anebo po zvláštní audienci osobně promluvit i s římským biskupem. Už šestnáctý ročník mezinárodního semináře pro letištní kaplany pořádala Papežská rada pro pastoraci migrantů a lidí na cestách. „Žádné místo nemá být vyňato z hlásání evangelia, včetně letiště, které je jakýmsi městem ve městě,“ prohlásil k účastníkům František.
Podle papeže je smyslem pastoračních aktivit na letišti obracet se ke všem lidem bez rozdílu národnosti, vyznání či kultury. Stejně jako zaměstnanci letiště či běžní cestující, potřebují kontakt s duchovním lidé, kteří v hraničních prostorách letiště uvízli: „Často jsou to uprchlíci nebo žadatelé o azyl, kteří bývají zadržováni v prostorách letiště bez příslušné lidské a duchovní asistence. Také v případě nehod, jakými jsou letecké havárie nebo únosy, jsou kaplani vyhledáváni cestujícími, kteří potřebují útěchu a povzbuzení,“ připomněl kaplanům František.
Vyjít z periferie
„Služba duchovního v prostoru letiště církvi přísluší, duchovní péče je podle mě součástí běžných služeb, jež by měly být na letišti dostupné. Ale stejně platí, že Bůh má zkrátka rád lidi, kteří ve zvláštním prostoru letiště pracují nebo tudy projíždějí, a chce se každému z nich zjevit,“ doplňuje P. Christophe Jacob, který se letos v únoru ujal nově zavedené služby letištního kaplana v Praze-Ruzyni.
„Jak říká papež František, je potřeba, aby církev šla do periferií a nečekala, až lidé přijdou k ní. V tom smyslu je letiště vynikajícím místem, kde lze svědčit o Boží přítomnosti a jeho starostlivosti o každého, ať je věřící, nebo nevěřící.“
V Polsku, Rakousku, Francii či Spojených státech je služba letištního kaplana běžným standardem, v Česku si však na ni lidé teprve zvykají. „Je na místě, aby si lidé uvědomili, že zde tato služba existuje a že jsou na letišti v provozu dvě modlitebny. Vedení letiště s projektem zdejší duchovní správy velkoryse souhlasilo, zatím je však do konce roku v testovacím režimu. A jestli věřící v Česku chtějí, aby tato služba nebyla jenom přechodná, měli by ji využívat – buď se zastavit v modlitebně, nebo oslovit kaplana,“ zdůrazňuje P. Jacob a připomíná: „Jsem opravdu k dispozici a rád budu naslouchat, případně poradím nebo se za cestující pomodlím.“
Pražský kaplan se ovšem schází také se zaměstnanci letiště. K jeho činnosti patří udílení požehnání, svátosti smíření, ale též setkávání se zájemci o rozhovor nebo o nestranné vyslechnutí a radu v obtížné situaci. Za P. Jacobem se lze zastavit v jeho kanceláři na ruzyňském letišti, v odletové hale Terminálu 2. Duchovní služba je pro všechny zdarma a navzdory svému francouzskému původu hovoří kněz dokonalou češtinou. Kontaktovat jej lze také na e-mailové adrese kaplan@prg.aero nebo telefonních číslech +420 220 119 379 a +420 602 377 032. Ekumenická modlitebna se na pražském letišti nachází v prostorách Terminálu 1.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou