26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Krýt zneužití znamená šířit zlo

26. 2. 2019

|
Tisk
|

„Církev se nikdy nebude snažit jakýkoli případ zakrývat nebo zlehčovat,“ uzavřel papež summit a před 190 biskupy, řeholníky i několika laiky navrhl osm konkrétních bodů řešení krize.

Vydání: 2019/9 Krýt zneužití znamená šířit zlo, 26.2.2019, Autor: Tereza Zavadilová

Ve Vatikánu skončil mimořádný summit o ochraně nezletilých v církvi
 
„Je třeba změnit mentalitu. Musíme mít před očima vždycky nevinné tváře maličkých,“ řekl v promluvě na závěr setkání Svatý otec a trval na tom, že očista církve musí pokračovat.
Důležitou součástí neobvyklého summitu byla kromě svědectví obětí sexuálního zneužívání kající bohoslužba. „Příliš často jsme zůstávali neteční, dívali jsme se na druhou stranu, vyhýbali se konfliktům,“ kázal během ní ghanský arcibiskup Philip Naameh a pro příměr nynější situace v církvi sáhl po biblickém příběhu marnotratného syna: „Zapomněli jsme, že jsme marnotratnými syny... Pohleďme, jeho situace se začíná obracet k lepšímu, když se rozhodne být velmi pokorný, vykonávat velmi prosté úkoly a neočekávat žádná privilegia, když přizná, že udělal chybu, vyzná ji otci, mluví o ní otevřeně a je připraven přijmout následky,“ vyzval. Naslouchali mu předsedové biskupských konferencí ze 114 zemí, jak informoval Vatican News.
Nikdo mě nevyslechl
Do Vatikánu minulý týden přijely také oběti zneužívání kněžími. O svém traumatu pět z nich promluvilo k biskupům v předtočeném videu na čtvrtečním zahájení. „Nikdo mne nevyslechl – ani rodiče, ani mí přátelé, ani později církevní představitelé.“ – „Řekli mi, že jsem nepřítel církve.“ – „Ptám se, proč mne neslyšel Bůh?“ – vypovídali. Mimo čtyř mužů vylíčila své zkušenosti i jedna Afričanka: „Kněz mě začal znásilňovat v 15 letech, přinutil mě ke třem potratům a bil mě.“ A jeden Chilan litoval: „Jste lékaři duše, a přesto jste se v některých případech proměnili ve vrahy duše a víry.“ V této atmosféře začínal každý pracovní den summitu.
Německý kardinál Reinhard Marx se během summitu sešel osobně s 16 oběťmi z organizace ECA (Ending Clergy Abuse – Ukončení zneužívání kněžími). Poté na tiskové konferenci vzbudil velkou pozornost tím, že přiznal: „Svazky, které mohly zdokumentovat ty hrůzné činy a pojmenovat viníky, byly (v Německu – pozn. red.) zničeny, nebo dokonce ani nevznikly.“ Informoval také o tom, že Svatý stolec připravuje upřesnění norem z roku 2016 ohledně odvolání biskupa z úřadu.
Nezavírat oči před ranami
Zásadní je, aby „každé obvinění bylo zkoumáno za pomoci odborníků a aby šetření bylo uzavřeno bez zbytečných průtahů,“ zdůraznil maltský arcibiskup Charles Scicluna a organizátor summitu, který je také druhým sekretářem Kongregace pro nauku víry a členem vyšetřovacího týmu nejen v chilských kauzách, ale i v kauze laicizovaného amerického kardinála McCarricka.
Během summitu zaznělo několik proslovů. Hned v úvodu dostal slovo filipínský kardinál Antonio Tagle, který měl během projevu slzy v očích a dvakrát při něm citoval Mons. Tomáše Halíka z jeho knihy Dotkni se ran. „Kdo zavírá oči před ranami našeho světa, nemá právo vyznat: Můj Pán a můj Bůh,“ uvedl z ní. O tomto Filipínci se před posledním konkláve mluvilo jako o papabile, tedy kandidátovi na úřad papeže. Zdůraznil také, že „mnoho ran bylo způsobeno slepou ambicí, legalismem a zneužitím moci, která odsoudila nevinné ke smrti zločinců“.
Summitu se účastnilo i několik žen. „Příliš často chceme mlčet, dokud bouřka neustane. Tato bouře však neskončí. V sázce je naše důvěryhodnost,“ vyzvala nigerijská řeholnice Veronica Openibo. Slovo dostala také laička Linda Ghisoni, podsekretářka vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Mluvila o tom, že „církev je společenstvím, je putujícím Božím lidem“. Její slova ocenil papež: „Když pozveme ženu, aby promluvila o zraněních církve, je to pozvání církve, aby promluvila sama o sobě, o zraněních, které má.“
Česko ve Vatikánu zastupoval kardinál Dominik Duka. „Bylo dobře, že jsme si mohli vyměnit zkušenosti a společně hledat,“ řekl v rozhovoru pro Církev.cz. „Nebezpečnými jsou bohužel i nefunkční rodiny, kde dítě nemá ochranu a ani důvěru se s tímto problémem svěřit,“ vysvětlil. Kardinál Duka, který zdůraznil, že Česko už má směrnici pro postup při odhalení případů zneužívání v církvi od roku 2015, pracoval ve skupině se zástupci Slovenska, Maďarska, Turecka a Ukrajiny. V italské sekci diskutoval také slovenský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Zaujalo mě, že uvnitř církve – i mezi biskupy – existuje na jedné straně velká vnímavost pro utrpení obětí a zároveň ve svém nitru nesou velkou bolest, jak pomoci kněžím, kteří se provinili,“ řekl tento zástupce Slovenské biskupské konference.
Konkrétní výsledky
Po tomto summitu se očekává brzké vydání papežského dokumentu s pravidly a předpisy na ochranu nezletilých a zranitelných dospělých v církvi. Biskupové po celém světě také dostanou „stručnou a precizní“ příručku s právními i pastoračními povinnostmi. A vznikne také pracovní skupina složená z odborníků, která bude biskupským konferencím pomáhat. Oznámil to závěrem P. Federico Lombardi, moderátor setkání. Kongregace pro nauku víry navíc zvažuje možnost zveřejnění statistik o veškerých případech zneužívání.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou