Dominik Duka sloužil "kardinálskou primici"

Vydání: 2012/9 Dominik Duka sloužil "kardinálskou primici", 29.2.2012, Autor: Tomáš Kutil

Poprvé jako kardinál se minulou sobotu vydal Dominik Duka do svatovítské katedrály v Praze. Doprovodili ho čeští a moravští biskupové, kardinál Miloslav Vlk a dlouhý zástup kněží. Katedrálu pak zaplnili věřící, z nichž značnou část tvořili poutníci z Dukovy „domovské“ královéhradecké diecéze.

„Jsme vděčni Svatému otci, že naši malou zemi v srdci Evropy takto vyznamenává,“ vrátil se na počátku bohoslužby kardinál Vlk ještě ke jmenování Dominika Duky kardinálem. „Přeji ti, aby tento projev přízně Svatého otce vůči tobě a vůči našemu národu přispěl k tomu, aby hodnoty, které víra našich předků vtiskovala do kultury života naší vlasti, přispívaly také dnes k obnově společenských poměrů v našem národě i v mezilidských vztazích.“

V kázání pak nový kardinál Duka řekl, že chce vést jemu svěřenou diecézi tak, aby v ní „církev plnila svůj úkol dovnitř i navenek“, a zmínil i svou otevřenost vůči nové evangelizaci. Neopomenul ani výročí „Vítězného února“, které vyšlo přesně na den jeho „kardinálské primice“. „Vzali uskutečnění království spravedlnosti do svých rukou a do pár let zničili kde co. Byl konec se svobodou myšlení, s otevřeným hovorem, lidé si nedůvěřovali a báli se jeden druhého,“ netajil se český primas s ostrou kritikou komunismu.

DARY Z CELÉHO SVĚTA

Výjimečným momentem celé slavnostní liturgie bylo přinášení darů – doprovázely je totiž děti v netradičních oděvech. „P. Jiří Šlégr vyzval Misijní klubka Papežských misijních děl, aby se této mše zúčastnila. Přitom nás napadlo, že by bylo pěkné, aby obětní průvod doprovodily děti, a vymysleli jsme jim symboliku jednotlivých kontinentů,“ prozradila KT ředitelka PMD v královéhradecké diecézi Bronislava Halbrštátová. Děti tak novému kardinálovi předaly kukuřici (symbol Ameriky), bubínek (Afriky) nebo vlnu (Asie). „Holčička, která předávala bubínek, se mi pak nadšeně svěřila, že se jí pan kardinál zeptal, zda na něj umí zahrát, a když přisvědčila, vyzval ji, aby mu to předvedla, a tak mu prý malinko zabubnovala. Myslím, že to pro ni byl nezapomenutelný zážitek,“ dodala Halbrštátová.

Dlouhý potlesk sklidilo v závěru bohoslužby i vystoupení předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, která připomněla odkaz předchůdců Dominika Duky – kardinálů Josefa Berana, Štěpána Trochty a Františka Tomáška. „Uvědomujeme si, jakou duchovní oporu poskytovali národu za minulého režimu. I nyní ale potřebujeme, aby ve veřejném prostoru zněl hlas moudrý, rozvážný, který k moudrému a rozvážnému jednání inspiruje,“ dodala Němcová.

DVĚ STĚ HUDEBNÍKŮ

Sobotní mše nebyla jen kardinálskou premiérou Dominika Duky u nás, ale vůbec poprvé zde také při mši zazněla Missa solemnis Zdeňka Pololáníka. „Dosud byla provedena jen koncertně, při bohoslužbě to byla premiéra,“ prozradil dirigent sobotního hudebního doprovodu liturgie Josef Zadina, který působí jako regenschori královéhradecké katedrály Svatého Ducha.

O uvedení mše se v sobotu postaralo dvousetčlenné hudební těleso složené ze 150 sboristů a 50 hudebníků, které speciálně pro tuto příležitost vzniklo z několika sborů a ze členů královéhradecké filharmonie. Samotnému vystoupení předcházelo měsíc a půl intenzivních příprav. Jednotlivé sbory nejprve zkoušely vlastní mši a skladby dalších autorů samostatně, ke generálce se sešly až v pátek večer v Hradci Králové. Ve svatovítské katedrále absolvovali hudebníci v sobotu ráno už jen krátkou akustickou zkoušku.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 25 19. – 25. června 2018

Chudoba hrozí pětině mladých lidí

Pětinu mladých lidí v Česku, což je asi 300 tisíc, ohrožuje chudoba. Vyplývá to z průzkumu, který pro Charitu ČR a Českou biskupskou konferenci zpracovala agentura Median.…

celý článek


Pane, nauč nás modlit se

Aktuální téma Katolického týdeníku se z různých úhlů věnuje modlitbě a jazyku. Skrze oboje bychom měli duchovně růst. Pro sebe i pro ty, které máme rádi a kterým sloužíme.

celý článek


Do Panamy k Jezulátku

Jaké to bude v Panamě? Setkání mládeže s papežem se tam sice uskuteční až příští rok, ale vedoucí Sekce pro mládež P. Kamil Strak začal minulý týden přípravy přímo…

celý článek


Italové si vždycky nějak pomohou

Diplomat a bývalý arcibiskup Trenta (Tridentu) LUIGI BRESSAN nedávno navštívil Prahu spolu se stovkou obyvatel severoitalského horského regionu v údolí Valle di Ledro. Přijeli…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay