26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Církevní les může vypadat jako zahrádka

10. 11. 2011

|
Tisk
|

Vydání: 2011/46 Svatá Anežka Česká, 10.11.2011, Autor: Václav Štaud

V minulých dnech se ve zpravodaji zábřežského děkanátu znovu objevil inzerát: „Farnost Maletín koupí hospodářský les.“ Není něco podobného ve složité hospodářské situaci přílišným rizikem? Nehrne se další farnost do finanční zkázy?

Tyto otázky nás dovedly do Zábřeha na Moravě. Tamější děkan P. František Eliáš spravuje celkem šest farností, z nichž čtyři jsou už vlastníky lesních porostů. Patří k nim i Maletín. Celkem je z děkanství obhospodařováno dvacet hektarů a chystá se další rozšíření. „Začalo to už před patnácti lety,“ vysvětluje zábřežský farník Jiří Bartoš, který před odchodem do důchodu vedl dřevařskou firmu a dnes bohatými zkušenostmi pomáhá farnostem. „V roce 1996 věnovala dobrá žena farnosti Zábřeh les a přišly pochybnosti. Prodat, nebo se pustit do hospodaření? Zvolili jsme to druhé a v krátké době se dostavil slušný výsledek. Mohli jsme darovat nemalou částku misiím na Haiti. Z toho, co zbylo, jsme ještě kousek lesa přikoupili. Pak vešlo ve známost, že v katastru obce Maletín zabrali komunisté po roce 1948 farnosti majetek, aniž to uvedli do katastrálních knih. Farnosti bylo tedy vydáno devět hektarů lesa, na nichž začala ihned hospodařit. Získané prostředky pomohly dokončit dlouholetou opravu tamního kostela svatého Mikuláše. Samozřejmě jsme v lese nemohli tak rychle vydělat miliony. Ale stačilo to na nezbytné dofinancování získané dotace a opět ještě něco zbylo. V Maletíně, sudetské vsi, kde chodí do kostela minimum lidí, jiné finanční zdroje nejsou,“ ujišťuje Jiří Bartoš. „Mám-li to povědět úplně jednoduše, lesy nás vytáhly z dluhů,“ doplňuje předchozí informace účetní děkanátu Stanislava Bednářová.

ZAPOJÍ SE CELÁ FARNOST

„Těžbu, manipulaci, přibližování i odvoz dřeva zajišťujeme vlastními silami farníků a jen to, na co nestačíme, zadáváme odborné firmě,“ řekl KT děkan Eliáš. „A totéž se týká péče o les, kterou plníme důkladněji, než nařizuje zákon. Dovolím si říci, že každý náš les je jako zahrádka připravená na zimu,“ hodnotí děkan práci ministrantů a dalších pomocníků, kteří už letos ošetřili stromky proti okousávání zvěří. Na pomoc přišli i studenti Arcibiskupského gymnázia Kroměříž. Při úklidu po předloňské kalamitě a při péči o mladé stromky odpracovali na Zábřežsku stovky hodin. Farnost na to odpověděla darem umožňujícím opravu sochy mariánské kaple gymnázia. „Bylo to výhodné oboustranně i s ohledem na výchovný a pastorační efekt,“ zdůrazňuje děkan. Nejsou ale dobré výsledky lesního hospodářství závislé hlavně na původní lesnické profesi zábřežského děkana? „Ne, farář nemusí být bývalým hajným jako já, aby mu les vydělával! Stačí najít si spolehlivé odborníky, nejlépe z řad farníků, a mít funkční ekonomickou radu,“ ujišťuje P. František Eliáš a dodává: „Sám cítím, že souběh péče o duše a o stromy začíná přesahovat moje síly, a už brzy chci přijmout hajného.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou