26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Biskup Müller: 'Pojeďte s námi do Berlína!'

26. 5. 2011

|
Tisk
|

Vydání: 2011/22 Druh - družka, 26.5.2011, Autor: Martin T. Zikmund

'Německo je na křižovatce, hraje se o jeho budoucnost. Zářijová návštěva Benedikta XVI. je výzvou celé zemi i naší diecézi,“ píše v pastýřském listu svým diecézanům řezenský biskup Gerhard Ludwig Müller. Ostatně motto papežovy apoštolské cesty do jeho rodné země zní: Kde je Bůh, tam je budoucnost.

„Otázka po Bohu je pro budoucnost naší německé vlasti klíčová,“ zdůrazňuje biskup Müller. Proto je podle něj „zdrcující vidět, jak mnozí kolem nás žijí, etsi Deus non daretur – jako by Boha nebylo“. I když přiznává, že je to obtížné, zároveň pokládá za nutné vyhnout se víru takovéto sekularizace. Pokud jde o reformy církve, o nichž se v Německu hojně diskutuje, řezenský pastýř poznamenává, že jejich požadavkem je, aby se církev přiblížila světu. Ve skutečnosti se však církev nemá stávat světštější, nýbrž křesťanštější. Jen tak může mít pro svět kolem sebe význam. „Kdo uvažuje jen vnitrosvětsky a Boha dává do závorky, tomu se církev jeví jako účelová organizace,“ míní biskup. Co máme z církve? – táží se podle něj pak mnozí. „Nerozumí tomu, že jim církev přináší něco, co se za žádnou cenu nedá zpeněžit, tj. věčný život jako dar Boží,“ vysvětluje. NENECHAT SE ZASTRAŠIT „Smíme se radovat a být vděční, že Svatý otec hodlá podstoupit námahu další cesty do Německa, kterou přijal jako výzvu: chce německé katolíky shromáždit těsněji kolem Krista a zároveň vyzdvihnout společné svědectví všech křesťanů,“ podtrhuje Müller. Jen ten, kdo zvěstuje Boha jako budoucnost a usiluje svou víru žít ve všedním životě, se podle biskupa nenechá zastrašit, zahnat do kouta nebo umlčet. V této souvislosti připomíná už vyznání apoštola Petra: „Nemůžeme mlčet o tom, co jsme viděli a slyšeli“ (Sk 4,20). V závěru pastýřského listu zaznělo i konkrétní pozvání: účastnit se autobusového poutního zájezdu do Berlína 22. září na mši se Svatým otcem. Pozvaní jsou všichni a zvláště mladí. Řezenský biskup ve svém listu připomněl také dvě předešlé návštěvy Benedikta XVI. v Německu. Nejprve tu v Kolíně nad Rýnem v roce 2005 při Světovém dnu mládeže a pak v Bavorsku (2006), jejíž významnou část strávil papež v Řezně a proslovil zde i svou hojně citovanou přednášku o vztahu víry a rozumu. Nejen Řezno má k současnému papeži blízký vztah (Joseph Ratzinger zde kdysi přednášel na univerzitě a dosud zde bydlí jeho bratr Georg), ale také biskup Müller. Toho totiž Svatý otec před léty pověřil vydáváním svých sebraných spisů. Řezenský biskup je totiž původně profesorem dogmatiky a sám už také hojně publikoval. Ostatně v loňském roce vyšla v českém překladu jeho „Dogmatika pro studium i pastoraci“ (vydalo ji Karmelitánské nakl.). Benedikt XVI. tohoto biskupa-dogmatika přizval i do užší spolupráce s vatikánskou Kongregací pro nauku víry, které byl dříve sám prefektem.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou