26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Středomořské ostrovy, kde se rozvod nenosí

31. 8. 2004

|
Tisk
|

Vydání: 2004/33 Mladí křesťané na módní vlně, 31.8.2004

Malta není zdaleka jen rájem pro turisty
Řada lidí vnímá Maltu jen jako slunečnou turistickou destinaci. Leckoho však možná překvapí, že je zároveň jednou z „nejkatoličtějších“ zemí unie. Malta je také jednou ze zemí, které společně s námi letos v květnu vstoupily do EU.


Samostatnost získalo souostroví, které tvoří ostrovy Comino, Gozo a Malta v roce 1964. Ke katolické víře se zde hlásí 96 procent z celkového počtu 400 000 obyvatel. Církev v této zemi hrála po dlouhá staletí významnou roli a dodnes je katolicismus pro toto souostroví určujícím faktorem.

Legenda praví, že u břehů Malty ztroskotal v roce 56 apoštol Pavel. Tamní církev jej proto označuje za prvního zvěstovatele evangelia na ostrovech. I proto je asi jedním z nejstarších kostelů v hlavním městě Malty, Vallettě, Kostel vraku lodi sv. Pavla. Postavil ho již v polovině 16. století architekt Gerolamo Cassar. Při oslavách svátku sv. Pavla věřící chodí v průvodech ulicemi města s dřevěnou sochou tohoto světce, pocházející z roku 1657.

ARABSKÁ A BRITSKÁ NADVLÁDA
V roce 840 a 904 ovládli souostroví Arabové a pokusili se jej islamizovat. Připomínkou období arabsko-islámské nadvlády je dodnes maltština, která je spolu s angličtinou úředním jazykem země. V roce 1090 Maltu dobyli Normané a pokřesťanštili ji.

Císař Karel V. postoupil v roce 1525 souostroví Řádu sv. Jana z Jeruzaléma. Velmistr řádu Jean de la Vallette položil v roce 1566 základní kámen budoucího hlavního města Valletta. Až do konce 18. století na Maltě neustále docházelo ke střetům mezi křesťany a muslimy. Napoleon Bonaparte dobyl ostrovy při svém tažení do Egypta, ale již v září 1800 se francouzská posádka musela po tvrdé blokádě vzdát Angličanům. Nastalo dlouhé období britské nadvlády.

KROKY K SAMOSTATNOSTI
V roce 1921 získala Malta vlastní ústavu. Kromě vojenské a zahraniční politiky, připadla všechna ostatní odvětví politiky samosprávě. Ve druhé světové válce hrála Malta jednu z klíčových rolí pro spojence. Byla neustálým terčem náletů. Definitivní samostatnost získala v roce 1964.

Republikou se Malta stala o deset let později. Tento počin přinesl řadu změn, byl kladen důraz na hospodářský rozvoj, úzké vztahy s Libyí a oslabení role církve. Ta totiž, stejně jako stát usilovala o možnost ovlivnit zákonodárství, zejména v otázce zavedení civilních sňatků.

Pro vstup do EU se vyjádřilo 53,6 procent obyvatel Malty. Když souostroví do Unie vstupovalo, rozhořel se právě další konflikt mezi církví a státem. Tentokrát kvůli otázkám rozvodů a potratů. Rozvody nejsou na Maltě zákonem povolené a zvláštním protokolem EU Malťané stvrdili, že mimo zákon zůstane na ostrově i provádění potratů.

CESTA „MALTÉZSKÝCH“ RYTÍŘŮ NA MALTU
Řád byl založen 1099 jako bratrstvo při nemocnici sv. Jana v Jeruzalémě (proto se mu říkalo řád johanitů), aby poskytoval poutníkům do Svaté Země pomoc - nejdříve zdravotní a potom také vojenskou. V roce 1121 se vznikem rytířského stavu vznikl v pravém slova smyslu rytířský řád, a to pod názvem Rytířský a špitální řád sv. Jana Jeruzalémského. Po vítězství Muslimů v roce 1291 přišel řád o své majetky. Jeho členové se proto uchýlili na Rhodos až do roku 1522, kdy je z ostrova vyhnal Sulejman nádherný. Potřebovali nový domov, a proto jim v roce 1530 Karel V. dal k dispozici Maltu.

Jejich znakem je bílý kříž v červeném poli. V současné době je hlavním posláním řádu služba nemocným a trpícím.

Citadela ve Victorii, hlavním městě ostrůvku Gozo, ležícího těsně vedle největšího ostrova Malty.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou