26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Smazat Izrael z mapy světa?

4. 11. 2005

|
Tisk
|

Vydání: 2005/46 Dětské domovy, 4.11.2005, Autor: Kateřina Beščecová

Jak uvedla stanice BBC, Ahmadínedžád již dříve budil obavy svými výroky, že svoboda pochází z Boha a že Íránci jí mají mnohem více, než si lze představit. Přesto prý při svém nástupu do čela země v červnu tohoto roku sliboval, že pro extremismus v jeho zemi nebude místo.

NOVÉ ZNEPOKOJUJÍCÍ HROZBY
Izrael nyní požaduje vyloučení Íránu z OSN. „Stát, který vyzývá ke zničení jiného národa, nemůže být členem OSN,“ řekl izraelský premiér Ariel Šaron.
Také kuriální kardinál Roberto Tucci pro Vatikánský rozhlas řekl, že hlava íránského státu tímto soudem závažně poškodila i ty muslimské země, které Izrael uznávají. „Nyní se probudily nové hrozby, které nás znepokojují,“ uvedl předseda Německé biskupské konference kardinál Karl Lehmann a dodal, že se domníval, že podobná silná slova už jsou otázkou minulosti. „Něco takového jsme neslyšeli po celých šedesát let,“ uvedl emeritní pařížský arcibiskup Jean-Marie Lustiger, který je sám židovského původu a 30 jeho příbuzných zahynulo v nacistických koncentračních táborech.
Za obzvlášť závažné a nepřijatelné označil Ahmadínedžádovy protiizraelské výroky také Vatikán. Ve svém prohlášení zároveň odsoudil nedávné teroristické útoky v izraelském městě Hadera. „Svatý stolec znovu potvrzuje právo jak Izraelců, tak Palestinců na mírový a bezpečný život v jejich vlastních státech. Stejně tak cítí povinnost znovu apelovat na veřejné představitele na Blízkém východě, aby se vyhnuli rozhodnutím, která způsobují rozdělení a smrt,“ řekl tiskový mluvčí Joaguín Navarro-Valls.

KŘESŤANÉ SPOLEČNÉ SE ŽIDY
Rozhodné „ne“ všem projevům antisemitismu a antijudaismu připomněl předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů kardinál Walter Kasper v souvislosti s probíhajícím 40. výročím vydání deklarace II. vatikánského koncilu Nostra Aetate o dialogu s ostatními náboženstvími.
„Koncilní deklarace Nostra Aetate, kterou katolická církev v roce 1965 nově definovala svůj postoj k židovství, byla ještě větší událostí než tzv. ,konstantinovský obrat‘ ve 4. století,“ uvedl již zmíněný kardinál Lustiger na konferenci „Katolická církev a židovství“ ve Vídni (Konstantinovským obratem nastala nová epocha pro církev, z utlačovaného a pronásledovaného křesťanství se díky císaři Konstantinovi Velikému stalo státem podporované náboženství - pozn. red.).
„Koncil neodmítá nic, co je pravé a svaté v jiných náboženstvích,“ řekl papež Benedikt XVI. při tradiční modlitbě Anděl Páně poslední říjnovou neděli. V poselství ke 40. výročí vydání deklarace pak uvedl: „Od prvních dnů mého pontifikátu - a zvláště u příležitosti návštěvy synagogy v Kolíně nad Rýnem - jsem vyjádřil rozhodnou vůli pokračovat v cestě, po níž šel můj předchůdce Jan Pavel II. Věřím, že v dialogu i v každodenních setkáních budou křesťané i Židé společně svědčit o jediném Bohu...“

 

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou