26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Britští představitelé islámu vydali fatvu proti teroristům

15. 8. 2005

|
Tisk
|

Více než 500 muslimských činitelů a znalců Koránu žijících ve Velké Británii vydalo fatvu (závazný výrok expertů, většinou ve významu klatby), v níž odsuzují zabíjení nevinných při atentátech a sebevražedné útoky označují z hlediska islámu jako „přísně zakázané“. Na 50 zástupců Britského muslimského fóra, které v této zemi sdružuje islámské věřící, pak fatvu zveřejnilo v britské Dolní sněmovně.

V dokumentu muslimští náboženští činitelé vyjadřují soustrast blízkým 56 obětí atentátů v Londýně a stovkám zraněných přejí rychlé uzdravení. „Postoj islámu je jasný a jednoznačný: Kdo nevykazuje respekt k lidskému životu, je nepřítelem lidí,“ uvedl generální tajemník Britského muslimského fóra Gul Mohammad. Fatva byla čtena 22. července v asi třech stovkách britských mešit, které jsou napojeny na zmíněné fórum. Muslimové sice nemají ústřední duchovní autoritu, která by vydávala fatvy jednoznačně závazné pro celý islámský svět, ale ten, kdo fatvu neuposlechne, se sám vyděluje ze společenství muslimů, a vlastně se tak zříká víry.

Do boje s extremismem

Vydání: 2005/31 Farní rady, 15.8.2005, Autor: podle agentur

Zástupci britské muslimské komunity, která čítá asi 1,6 milionu členů, se také sešli s premiérem Tonym Blairem, aby muvyjádřili podporu v boji proti islámskému extremismu.

Tony Blair se po atentátech snaží zmobilizovat tzv. „mlčící většinu“ mezi britskými muslimy. Tlak, aby ze svých řad vyhostili extremisty, cítí po atentátech v Londýně britští muslimové ze všech stran. Britský premiér je chce přesvědčit, že za útoky nestojí válka v Iráku, ale „pokroucená verze islámu, které atentátníci sedli na lep“. Zvláště mezi mladými britskými muslimy se však ozývá řada hlasů, stavějících se proti schůzce s premiérem Blairem a proti celé vládě a vyjadřujících pochopení pro radikály. Muslimskému vedení vyčítají, že je pouhou institucí, která se málo stará o těžce zkoušené souvěrce v Iráku nebo Palestině.

Na atentáty zareagovala i Francie. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy se zavázal vyhostit z Francie všechny muslimské duchovní, kteří vyzývají své věřící k vraždění.

Francouzské bezpečnostní služby vytipovaly (z 1 100 imámů) desítku radikálních muslimských duchovních, kteří by mohli být vyhoštěni nebo zbaveni francouzského občanství. Ve stejném duchu vystupují také britské úřady. Přesto se v obou zemích v poslední době zvyšuje počet projevů nesnášenlivosti i případů útoků proti členům muslimských obcí.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou