16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Zájem o veřejné dění je povinnost

31. 8. 2004

|
Tisk
|

Vydání: 2004/35 Církev a kněží v politice, 31.8.2004, Autor: Aleš Palán

Rozhovor s biskupem Václavem Malým
Na to, zda existuje nějaký oficiální dokument, který by kněze vedl v otázce angažovanosti v politice, jsme se zeptali pražského biskupa Václava Malého.


„Už v roce 1982 vyšel dokument, který kněžím zakazoval angažovat se v politických stranách – tento dokument se vztahoval i na hnutí Pacem in terris a často se na něj odvolával i kardinál Tomášek,“ říká biskup Malý a dodává: “Neznamená to ovšem, že by se kněz neměl starat o veřejné dění. Právě naopak. Pokud má kněz aktuálně zvěstovat víru, je důležité, aby se dobře orientoval ve společenském dění a různých politických nabídkách. Vůči tomuto ideálu máme ještě dost velký dluh, protože část kněží se o veřejné dění dostatečně nezajímá a pokládá ho za něco, co je odvádí od duchovního života.“

Neodvádí?
Není to v žádném případě v rozporu, poslání kněze to neoslabuje. Kněz musí být člověkem duchovně zakotveným, ale měl by dokázat to, co načerpá z modlitby, svátostí a kněžské služby, převést do konkrétních výzev a jasné orientace ve veřejných otázkách. Zájem o veřejné dění je tedy snad až jeho povinností. Jiná otázka je, jestli se má sám angažovat.

Někteří věřící vám právě v této souvislosti vyčítali, že jste se za komunistů angažoval v Chartě a VONSu (Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných - pozn. red.).
Šlo o občanská hnutí, která neusilovala o politickou moc, jen tu moc usvědčovala ze lži. Kdo jiný než kněz by měl být kritickým kvasem, když se páchá nějaká nespravedlnost? Dnes existují mnohé občanské, ekologické, humanitární a kulturní iniciativy, které nabízejí volný prostor i pro kněze; může je nejen podpořit, ale přímo se v nich angažovat. Vždyť kněz je také občan a zralou občanskou společnost má spoluvytvářet.

Jednání patera Protivínského, který vyvěšoval protikomunistické plakáty, tedy schvalujete, kdežto kandidaturu patera Kocmana, který se za republikány ucházel o post v Evropském parlamentu, pokládáte za pochybenou.
Ano, na tyto konkrétní příklady by to šlo docela dobře vztáhnout.

Co byste si myslel o tom, kdyby kněz organizoval kandidátku do obecních voleb ve vsi, kde by jinak kandidovali pouze komunisti?
Myslím, že pan farář by něco takového organizovat neměl, mohl by však lidem vysvětlovat, oč by podobné nezávislé sdružení mohlo usilovat. Může a má mluvit o tom, co je v programech politických stran vysloveno v souladu s evangeliem a sociálním učením církve, a co je proti němu. Měl by dát lidem správnou informaci a kritéria, podle kterých by se orientovali; konečné rozhodnutí ale musí udělat každý sám. Farář jim nemá říkat: Volte toho a toho kandidáta.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou