26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Na internetu lze nalézt Bibli i breviář

14. 3. 2012

|
Tisk
|

Vydání: 2012/11 Kardinál Duka poodkrývá lidické tajemství, 14.3.2012, Autor: Tomáš Kutil

Internet je kromě své funkce komunikačního nástroje především obrovskou zásobárnou informací všeho druhu. Mnoha lidem přitom vytane na mysli především nevhodný obsah – nelegální hudba, filmy, pornografie… Ano, i to internet obsahuje, stejně tak je na něm ale možné nalézt řadu věcí, které mohou katolíkovi pomoci při prožívání a praktikování jeho víry.

Většina křesťanů si svůj duchovní život nedokáže představit bez Bible. Při svátosti biřmování je proto častým darem právě výtisk této Knihy knih. Přesto ne vždy, když se do Bible chceme podívat, ji máme fyzicky v ruce. A zde může pomoci právě internet. Na portálu www.biblenet.cz je k dispozici celý ekumenický překlad, v němž lze jednoduše vyhledávat – jak podle jednotlivých knih, tak podle klíčových slov.

Nejen řeholníci a kněží, ale i někteří laici se během dne modlí breviář – Denní modlitbu církve. Tištěný breviář je kniha objemná a ne vždy je praktické a možné mít ji s sebou. Proto existuje projekt www.ebreviar.cz, který umožňuje modlit se všechny části Denní modlitby církve každý den v roce. Stačí si jen zvolit aktuální den a denní dobu, kdy se modlím. Připravené modlitby si lze rovněž stáhnout do počítače – např. na dobu, kdy nebudu připojen k internetu – či do mobilního telefonu. Do telefonu si lze zdarma stáhnout též zajímavou aplikaci od Paulínek s názvem Modlitby na cesty, která obsahuje modlitby a zamyšlení na každý den.

Neméně užitečným nástrojem je Liturgický kalendář, který najdete na stránkách www.katolik.cz. Kromě toho, že obsahuje souřadnice čtení a evangelia na každý den, je opatřen i odkazy na vlastní text.

NAJDI NEJBLIŽŠÍ BOHOSLUŽBU

Na internetu lze nalézt rovněž mnoho duchovních a formačních textů, které se věnují nejrůznějším oblastem života křesťana. Přináší je řada webových stránek, jejich kvalita i úroveň je sice rozdílná, ale přesto zde můžete nalézt mnoho velmi dobrých textů. Vyzdvihnout lze především dva projekty pražského arcibiskupstvi –www.vira.cz a www.pastorace.cz, které před časem prošly inovací, jak po stránce grafické, tak obsahové. Na Víře.cz pak ještě funguje poradna, kde odborníci pomocí e-mailové pošty odpovídají na dotazy čtenářů.

Další praktickou internetovou službou je nalezení času a místa bohoslužby v lokalitě, kterou příliš neznáme – například na dovolené. Tyto údaje obsahují většinou weby příslušných farností, přehledně je pak má zpracované pražská arcidiecéze ve svém katalogu, který je přístupný ze stránek www.apha.cz (odkaz „Vyhledávání bohoslužeb“ v levém menu). Pomoci zde může i web www.mapabohosluzeb.cz, kde sice nejsou uvedeny všechny farnosti a bohoslužby, zato pokrývá celou ČR.

Zajímavým, ač trochu odbornějším projektem je www.liturgie.cz, který teprve vzniká. Již nyní ale obsahuje celou řadu dokumentů, které se vztahují k liturgii, a čtenář zde nalezne i popisy a vysvětlení různých specifických druhů liturgie.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou