16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Liturgie zakotvila také na webu

3. 3. 2015

|
Tisk
|

Kdo si chce prohlédnout videa, jak správně ministrovat, nebo se blíže seznámit s udílením svátostí, anebo se jen důkladněji připravit na nedělní liturgii, může využít webový projekt liturgie.cz.

Vydání: 2015/10 Za oběti střelby se modlí v Anglii, 3.3.2015, Autor: Tomáš Kutil

Jde o relativně mladý projekt, který vznikl pod patronací pražského arcibiskupství. Doplňuje tak portály, které už fungují několik let jako víra.cz nebo pastorace.cz. „Mé studium liturgiky v Římě se potkalo s nápadem vytvořit takovýto specializovaný web, takže jsem dostal jeho zprovoznění a péči o něj na starost,“ popisuje P. Radek Tichý.
Web zdaleka není jen pomůckou pro kněze a jáhny, kteří se připravují na slavení liturgie. Je otevřen každému, kdo se o tyto věci trochu více zajímá. Anebo pro ty, kdo například chtějí pokřtít dítě a příslušnému obřadu moc nerozumí. Právě stránky, které popisují průběh svátostí a vysvětlují jejich symboliku, jsou na webu velmi navštěvované.
Liturgie.cz má i své „sezonní“ návštěvníky. „Je zajímavé, jak v adventní a postní době prudce vzroste zájem o stránku Zpověď krok za krokem,“ říká s úsměvem Radek Tichý.
Videa pro ministranty
Web ale navštěvují i ti, kdo se o liturgické obřady zajímají více do hloubky. Díky liturgii.cz se mohou dozvědět, jak které obřady vznikaly, jak se vyvíjely a v průběhu staletí měnily. „Při přípravě těchto stránek jsme se snažili co nejvíce citovat přímo z historických pramenů,“ doplňuje P. Tichý.
Díky tomuto projektu se lze modlit breviář i online a využívat jej mohou také ministranti. Pastorační středisko pro ně totiž připravilo krátká instruktážní videa, jak správně asistovat u oltáře. Mohou se podívat na to, jak správně držet misál, jak připravit oltář nebo jak správně používat kadidlo. „Víme, že videa nejsou dokonalá, ale kdybychom chtěli čekat, až se nám je podaří natočit perfektně, nevznikla by nikdy,“ přiznává Radek Tichý. Kněží zase mohou využít zvukové nahrávky částí mše svaté ve formátu MP3.
V plánu jsou mobilní aplikace
Protože si autoři webu uvědomují, že řada textů na webu podléhá autorským právům, vyžadují pro stažení některých z nich registraci. „Jsme velmi vděčni ČBK za vstřícnost, že nám jako vlastník práv dala souhlas k publikaci těchto textů. Přesto se registrací snažíme odfiltrovat povrchní zájemce, aby se k materiálům dostali jen ti, kdo o ně mají skutečně zájem,“ zmiňuje P. Radek Tichý.
Webové stránky jsou dosud ve vývoji, měnit by se měla především grafika, tvůrci by rádi zveřejnili i liturgický překlad Bible, který se připravuje. Zároveň se soustředí na přípravu mobilních aplikací. Zájemci by pak část obsahu mohli pohodlně využívat na svých mobilních telefonech bez nutnosti být připojeni k internetu. Aplikace by měly sloužit k přípravě na mši svatou nebo pomoci zúčastnit se jejího slavení v cizím jazyce, například na letní dovolené.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou