16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Kaplička v roli věci opuštěné

6. 8. 2009

|
Tisk
|

Vydání: 2009/32 Putování za kapličkami, 6.8.2009, Autor: Václav Štaud

Chátrajícím drobným památkám, na které se dosud s opravami nepamatovalo, svítá nová naděje. I přes pokračující ekonomickou krizi mají také kapličky, křížky či boží muka naději, že k jejich rekonstrukci napomohou dotační peníze.

Náklady na opravu jsou někdy tak velké, že církev, pokud je vlastníkem památky, na podobnou investici nikdy nebude mít. Příkladem může být unikátní barokní křížová cesta vedoucí z Mikulova ke kapli sv. Šebestiána na Svatém Kopečku. Je tvořena kapličkami nejen zděnými, ale i vyhloubenými ve vápencové skále a opatřenými historickou mříží. Prochází tu neustále mnoho lidí, protože výstup je odměněn krásným výhledem na mikulovské panorama. Kapličky a především sochy uvnitř jsou však staletími i vandalskými zásahy poškozeny natolik, že hodnota dlouho odkládané opravy už dosahuje 20 milionů korun. V letošním roce se konečně našlo řešení: k péči o památný soubor se přihlásilo město Mikulov. Aby však dosáhlo na některou dotaci z evropských či jiných fondů, musí nejdříve k památce prokázat právní vztah. Probošt mikulovské kapituly a farář P. Stanislav Krátký říká: „Dohodli jsme se, že církev městu křížovou cestu dlouhodobě zapůjčí. Tím by se měla cesta k dotacím otevřít. Po opravě, která by mohla být hotova do deseti let, budou památky církvi vráceny.“ Město na této transakci podle P. Krátkého určitě neprodělá. „Při cestách za památkou takové hodnoty, připomínající podobné stavby v Itálii a jinde ve Středomoří, turisté zpravidla nelitují prostředků. A v Mikulově bude brzy ústit dálnice z Vídně,“ připomíná mikulovský probošt.

MAJITEL SE NEHLÁSÍ, CESTA VOLNÁ

Jiný problém ovšem nastává, když chátrající stavba nepatří církvi ani obci a není znám ani soukromý vlastník. A takových památek je kupodivu hodně. Přestože krajské úřady každoročně vypisují na opravy kapliček a křížů dotační programy, obce bez dokladu o vlastnictví těchto peněz využít nemohou. Řešení je přitom jednoduché a nedávno ho začali využívat na střední Moravě. Obec totiž může s památkou jednat jako s opuštěnou nebo ztracenou věcí. Po veřejné výzvě, aby se přihlásil majitel, následuje šestiměsíční lhůta. Pokud i po ní zůstane majitel utajen, přechází stavba do majetku vesnice či města a její oprava je možná. V Křelově-Břuchotíně na Olomoucku půlroční lhůta právě v těchto dnech končí. Hledali tam majitele osmnácti drobných památek, mezi nimiž je i kaple Nanebevzetí Panny Marie na křelovské návsi. „Nikdo se nepřihlásil, ani jsme to moc nečekali,“ říká starosta obce Jiří Spurný. „Budeme tedy moci, pokud nyní dostaneme od kraje příspěvek, pokračovat v opravách. Naše boží muka, kříže a další památky jsme ale udržovali vždycky, přestože obci nepatřily. Zvláště kaple jsou v dobrém stavu, nemusíme se stydět,“ říká Jiří Spurný.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou