26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Spravedlnost dává životu jiný smysl

9. 4. 2014

|
Tisk
|

Ústavní soudy patří k institucím, které požívají nejvyšší důvěry veřejnosti. Do této polohy se od svého vzniku v roce 1993 postupně dostává i Ústavní soud ČR se sídlem v Brně. Je složen z patnácti soudců. Od loňska mezi ně patří KATEŘINA ŠIMÁČKOVÁ.

Vydání: 2014/15 Církev pomůže lidem získat práci, 9.4.2014, Autor: Václav Štaud

Protože laické veřejnosti stále není jasný smysl práce Ústavního soudu, prosím nejdříve o zjednodušené vysvětlení.

Ústavní soud rozhoduje o ústavních stížnostech proti pravomocnému rozhodnutí a jinému zásahu orgánu veřejné moci do ústavně zaručených základních práv a svobod. Žádnými jinými právy se Ústavní soud zabývat nemůže. Upozorňuji na často vyslovovaný omyl, že Ústavní soud je soudem poslední instance, nadřízeným soudům obecným. Není tomu tak. Ústavní soud přezkoumává vždy jen ústavnost, nikoli tedy zákonnost či správnost soudních rozhodnutí.

A kdo vlastně může podat ústavní stížnost?

Tohle právo má každá fyzická nebo právnická osoba, ovšem vždy jen prostřednictvím svého advokáta. Tato podmínka pomáhá k tomu, aby nebyl Ústavní soud zahlcen žádostmi, které by nesplňovaly dané předpoklady. I tak přichází návrhů stále více.

Jaký dobrý vítr vás zavál právě na pole ústavního práva?

Moje studium probíhalo v závěrečných letech totality a musím přiznat, že jsem z brněnské právnické fakulty nebyla příliš nadšená. Ale právě tam, na katedře ústavního práva, jsem objevila několik výborných učitelů, mezi jinými Jana Filipa, svého dnešního kolegu u Ústavního soudu. Vedli nás také k poznávání ústavních systémů USA a západoevropských zemí. To bylo něco jiného, smysluplného, co mě velmi bavilo! Když jsem po revoluci odjela na studijní pobyt do Francie, mohla jsem si dovolit s tamějšími studenty žertovat, že znám jejich ústavu lépe než oni. Tam mě oslovily také politologické přednášky, neboť se politologie u nás nevyučovala. Dodnes si její základy prohlubuji, stala se mým celoživotním koníčkem.

Během patnácti let advokátní praxe jste zastupovala klienty i před Ústavním soudem. Bylo to náročné?

To nemohu říci, protože jsem se na to připravila hned po studiu asi roční spoluprací s jedním z prvních ústavních soudců Antonínem Procházkou. Jako pedagožka na katedře ústavního práva jsem se o Ústavní soud dlouho zajímala i teoreticky. Žádná zvláštní překvapení mě tam proto nečekala. Tehdy ani dnes.

Když je advokát požádán o zastupování před Ústavním soudem, musí úkol přijmout a hájit i myšlenku, jež mu není příjemná?

Celý článek je k dispozici jen platícím čtenářům - elektronické předplatné k dispozici zde.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou