23.–29. dubna 2024
Aktuální
vydání
17
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Není důvod, proč by děti měly hladovět

31. 7. 2018

|
Tisk
|

Návštěva Medžugorje změnila jeho hodnoty, takže už během války v Jugoslávii pomáhal potřebným. Nakonec založil organizaci Mary´s Meals, která už sytí každý den přes milion dětí v chudých zemích. Magnus MacFarlane-Barrow je do své práce zapálený, nadchl i posluchače na letošní Katolické charismatické konferenci v Brně.

Vydání: 2018/31 Lurdská etapa Tour de France, 31.7.2018, Autor: Tomáš Kutil



Jsem z toho nadšený a zároveň překvapený. Tohle je má první návštěva České republiky. Vím, že tu Mary´s Meals začala působit teprve nedávno, a proto mě ohromil počet dobrovolníků, kteří se tu zapojují.
Naše misie je velmi jednoduchá. Rozhodli jsme se pomáhat dětem, aby mohly mít alespoň jedno teplé jídlo denně. Vždy je to ale spojeno se vzděláním – jídlo dostávají přímo ve školách. Je to podle mě úplně základní výchozí bod: každý člověk by měl mít možnost se pravidelně najíst a díky vzdělání se rozvíjet. Jen tak se tyto děti mohou o sebe v budoucnu dobře postarat a uniknout chudobě.
V roce 2002 jsem se v Malawi setkal s jednou rodinou. Otec už zemřel, matka umírala. Mluvil jsem s jejich nejstarším synem Edwardem, bylo mu čtrnáct. „Jak se díváš do budoucna, o co bys stál?“ ptal jsem se ho. Odpověděl velmi jednoduše: „Přál bych si, abych měl dostatek jídla a mohl chodit do školy.“ To byly veškeré jeho ambice. Zasáhlo mě to a došlo mi, jak je problém hladu a nedostatku vzdělání propojen. To byl jeden ze zásadních momentů pro vznik Mary´s Meals.
V roce 1983 jsem navštívil Medžugorje, bylo mi patnáct let. Tato cesta zasáhla mě i moji rodinu, prožil jsem tam konverzi. Když jsem o mnoho let později viděl, že se kousek odtud válčí, nenechalo mě to chladným. Chtěli jsme s bratrem udělat alespoň to málo, co můžeme, a rozhodli jsme se vozit jídlo lidem, kteří trpěli.
Věděli jsme z předchozích zkušeností, že by to mohlo fungovat. Začali jsme s málem – nejprve jsme sytili 200 dětí. Bylo důležité pohlídat, aby pomoc dobře přijali místní lidé a měli jsme souhlas i těch, kdo rozhodují. Od počátku jsme potřebovali i podporu dobrovolníků na místě – a v Malawi se nám to podařilo. To bylo klíčové. Museli jsme pak samozřejmě splnit veškeré právní náležitosti a vybudovat organizační strukturu, ale to bylo až druhotné. Základem bylo nadšení místních lidí.
Ano, máme je po celém světě. Díky nim můžeme mít nízké provozní náklady, bez nich bychom nemohli existovat.


Magnus MacFarlane-Barrow (nar. 1968) vyrůstal a žije ve Skotsku. Svou pracovní kariéru začal jako chovatel ryb, posléze založil dobročinnou organizaci na pomoc hladovějícím dětem ve světě, která se jmenovala Scottish International Relief, dnes už Mary’s Meals. S manželkou Julií mají sedm dětí a žijí v Dalmally (Argyll).

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou