26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Ženy ze Slovácka pomáhají malomocným v Indii

12. 3. 2007

|
Tisk
|

Vydání: 2007/11 Církev svatá a hříšná, 12.3.2007, Autor: Lenka Fojtíková

Tisíce obvazů ze Slovácka už pomohly nemocným malomocenstvím v daleké Indii. Několik žen z Kyjova se totiž pustilo do výroby ručně pletených jemných obvazů pro indická leprosária.

„Už před čtyřmi lety se mi dostal do rukou leták, který vyzýval lidi v Česku, aby se zapojili do této mezinárodní aktivity,“ zavzpomínal na nedávnou dobu Vladimír Výleta, předseda sdružení Omega plus, které tuto práci zaštiťuje. Oslovil pár známých důchodkyň a ty se pustily do práce. Nyní v Kyjově obvazy plete třiadvacet žen a přidaly se další z Vracova, Mistřína a Sobůlek. „Jeden obvaz v délce zhruba stodvacet centimetrů zabere až třináct hodin práce. Záleží, jak je kdo šikovný,“ dělí se o zkušenosti Růžena Fialová, která prozrazuje, že ve Svatobořicích plete šest babiček, přičemž nejstarší má osmdesát let. Za týden přitom dokáží udělat až pětačtyřicet obvazů. „Jehlice bereme do rukou především u televize. Už by nám bylo hloupé jen tak sedět a koukat,“ říká s úsměvem třiasedmdesátiletá Marta Petrášová. Obvazy se musí plést z čisté bavlny bez jakýchkoliv umělých příměsí. Klubko stojí dvacet korun, ale Vladimíru Výletovi se podařilo zajistit ze svatobořické textilky stejně kvalitní přízi, která vyjde až třikrát levněji. „Někdo by si mohl říct, proč raději potřebný obvazový materiál přímo nenakoupíme. U nás jsou ale na trhu pouze pružná obinadla s obsahem umělých látek. Ta nejsou pro malomocné vhodná. Ručně pletené obvazy je navíc možné vyvařovat a opakovaně používat,“ vysvětluje Výleta.
Vloni ženy z Kyjovska představily svou aktivitu na arcidiecézním setkání ve Zlíně. Poté se do pletení obvazů pustily dobrovolnice z dalších sedmnácti farností celé olomoucké arcidiecéze. Hotové obvazy se soustředí v Kyjově a odsud je jednou za čas odvezou do brněnské Nadace svatého Františka z Assisi. Ta je pak dodává sestrám Matky Terezy, které působí přímo v indických leprosáriích.
V České republice se do mezinárodní iniciativy zapojil jako první v roce 1992 Spolek sv. Vincence z Pauly. „Netroufám si říct, kolik je dnes v republice zapojeno žen. Jen vloni jsme ale odeslali dvacet tisíc čtyři sta šedesát jedna obvazů,“ pochlubila se bývalá předsedkyně spolku Miroslava Brejchová.


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou