26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Svět volá po svatořečení zesnulého papeže

20. 4. 2005

|
Tisk
|

Vydání: 2005/17 Papežův hrob a konkláve, 20.4.2005

Přestože Jan Pavel II. zemřel teprve před několika dny, ve světě se už začínají objevovat hlasy volající po jeho kanonizaci. Papežův životopisec Vittorio Messori napsal pro italský tisk, že jedním z prvních úkolů nového papeže bude zahájit proces blahořečení Karola Wojtyły: „Už nyní jsme svědky toho, že lidé se v kostelích nemodlí za něho, nýbrž k němu. A to je pouze začátek. Uvidíte, jak bude růst tahle úcta u zástupů lidí na celém světě.“

„V Polsku už nestačí počítat Wojtyłovy zázraky. Snad přehánějí, ale pohání je k tomu nezměrná láska k jejich papeži,“ napsal italský list Il Giornale. Své přání dali Poláci najevo už při pohřbu Jana Pavla II., když přinesli transparenty s nápisy volajícími po jeho svatořečení. Za zázrak označily polské noviny Gazeta Wyborcza smíření exprezidenta Lecha Walęsy s jeho nástupcem Aleksanderem Kwaśniewským. Deset let si vyměňovali nenávistné nadávky, po prohře ve volbách se Walęsa zařekl, že dokud bude Kwaśniewski prezidentem, ruku mu nepodá, a ještě v předvečer odletu do Říma odmítl nabídku Kwaśniewského, aby s ním letěl státním letadlem. Na papežově pohřbu si však tito dva muži ruce podali. Za další zázrak považují Poláci i fakt, že fanoušci dvou fotbalových klubů – Wisły Krakov a Krakovie, nesmiřitelných rivalů, kteří se dokázali rvát do krve, se společně shromáždili před krakovským arcibiskupstvím a se zažehnutými svícemi volali: „Budeš živ v našich srdcích Karole, příteli všech sportovců.“

ZÁZRAK ZE ZACATECAS
O blahořečení zesnulého papeže usiluje také mexická rodina Badillových, která je ochotna svědčit o tom, že Jan Pavel II. zázračně uzdravil jejich syna. Bylo to při papežově druhé návštěvě v Mexiku v květnu 1990. Čtyřletému Josému Herónovi, který trpěl leukémií, už lékaři nedávali žádnou šanci na uzdravení. Byl velmi vyhublý, téměř nemohl jíst, tvář měl plnou skvrn a vypadaly mu vlasy, když ho jeho rodiče přinesli na letiště v Zacatecas, aby naposledy uviděl Svatého otce. Díky dosavadnímu předsedovi Papežské rady pro pastoraci mezi zdravotníky, Javieru Lozanovi Barragánovi, který byl tehdy biskupem v Zacatecas, dostali přední místo.
„Byl jsem velmi nemocný. Svatý otec se k nám přiblížil, vzal mě do náručí, dotkl se mého obličeje, políbil mě na čelo a na temeno. Měl jsem v ruce holubičku a on mě požádal, abych ji vypustil,“ vzpomíná dnes devatenáctiletý Herón, na kterém už nejsou vidět sebemenší náznaky nemoci. Jeho výpověď zachytila řada mexických a italských médií. „Dítě znovu začalo jíst a bez jakéhokoliv dalšího léčení se mu vrátilo zdraví,“ řekl Herónův otec. „Nemám nejmenší pochybnost, že to byl zázrak Svatého otce. Herón začal chodit do školy, měl výborný prospěch a dnes chce jít studovat na vysokou školu,“ dodala jeho matka Maria Mireles.

S POŽEHNÁNÍM JANA PAVLA II.
Na stránkách české sekce vatikánského rozhlasu, které citují italský tisk, stojí, že po měsíci od té události přivedli rodiče chlapce ukázat biskupovi. Ten prý byl překvapený. Když později ukazoval Janu Pavlu II. fotografii s chlapcem, který pouští holubici, a řekl, že dítě se náhle uzdravilo, papež zvážněl. Chvíli si fotografii prohlížel a řekl: „Bůh dělá velké a úchvatné věci.“ Na rub fotografie pak napsal: „S mým požehnáním, Jan Pavel II.“
Jak uvedla agentura ČTK, sám kardinál Barragán tuto událost v rozhovoru pro mexickou televizi označil za zázrak. A Humberto Salinas, mluvčí diecéze Zacatecas, uvedl: „Prohlašujeme, že papežova přítomnost toto dítě, které se dnes těší dobrému zdraví, vyléčila. Naše diecéze má k dispozici příslušné dokumenty a je připravena předložit svědectví.“
Když se celá rodina Badillových před rokem vydala do Vatikánu za Janem Pavlem II., aby mu předali listinu s popisem, jak událost probíhala, a aby poděkovali, papež si prý na setkání na letišti dobře pamatoval.

UZDRAVENÍ ŽIDA PO SETKÁNÍ S PAPEŽEM
O případu Američana židovského původu trpícího rakovinou, který se uzdravil po setkání s papežem, informoval novináře La Stampy a Il Giornale už před třemi roky osobní sekretář Jana Pavla II. a dnešní biskup Stanisław Dziwisz. Podle slov papežova sekretáře projevil tento Američan přání setkat se před svou smrtí se Svatým otcem. Setkali se v Castel Gandolfu, kde se tento muž účastnil soukromé mše svaté, kterou sloužil Jan Pavel II. Během mše pak přistoupil také ke svatému přijímání. Když se po jejím skončení biskup dozvěděl, že tento muž je vyznavačem mojžíšského náboženství, taktně ho upozornil na fakt, že příslušníci jiných náboženství ke svatému přijímání nemohou přistupovat. Po nějaké době se pak papežův sekretář dozvěděl, že „nádor beze stopy během několika hodin zmizel“. Biskup Dziwisz, jak informují novináři Marco Tosatti a Andrea Tornielliová, nehovořil o zázraku, ale o „znamení, jak Boží moc převyšuje všechna lidská schémata“.

„NEBOJ SE, BRZO SE UZDRAVÍŠ“
Dojetí a hluboké ticho zavládlo v římské bazilice sv. Petra, když kardinál Francesco Marchisano, hlavní celebrant druhé mše svaté „novendialis“ (devět dní na znamení smutku za každého papeže), vzpomínal na historku s Janem Pavlem II. Alespoň tak to uvedl italský list Il Messaggero, který citoval kardinálova slova: „Před pěti roky jsem byl operován na krkavici (céva, která přivádí okysličenou krev do mozku – pozn. red.). Když jsem se po operaci probudil, nemohl jsem kvůli chybě, kterou udělali chirurgové, mluvit. Po několika dnech mě papež pozval k obědu a byl velmi pozorný. Účastně vnímal námahu, když jsem se snažil něco říci. Nakonec vstal, přiblížil se ke mně, pohladil mě na krku, kde krkavice probíhala, a řekl: ,Neboj se, brzo se uzdravíš. Pán ti pomůže, abys zas mohl mluvit.‘ Já ho silně objal jako otce a i jeho to dojalo. Proto mi řekl: ,Děkuji ti.‘ “
Když prý kardinál Marchisano jasným hlasem promluvil a levou rukou ukazoval na místo, kde byl operován, list Il Messaggero v této souvislosti připomenul, že právě Jan Pavel II., jehož hlas po 26 let naplňoval radostí a odvahou statisíce věřících, při svých posledních vystoupeních u oken své pracovny sám nemohl mluvit.

(čtk, kab, kai, vat)

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou