26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Šestnáctiletí kuřáci: mladí a nesmrtelní

1. 4. 2008

|
Tisk
|

Vydání: 2008/14 Jak prožít stáří aktivně, 1.4.2008

Šestnáctiletý XY studuje na církevní střední škole ve velkém městě. Povídali jsme si s ním o tom, co si mladí lidé myslí o kouření.

Kolik tvých spolužáků kouří?

Ve třídě je nás 32. Kouří asi čtyři spolužáci – tři kluci a jedna holka. Vykouří tak 3 cigarety za den, někdy víc, jindy míň. Kolem školy, ani o přestávce si nezapálí, cigarety vytáhnou, když jdeme někdy do hospody. Krabičku cigaret mají vždycky u sebe v kabele. Jejich rodiče o tom asi vůbec nevědí.

Proč kouří?
Neznám nikoho, kdo by cigaretu zkusil a hned napoprvé mu zachutnala. Všichni to museli zkusit aspoň pětkrát, než si na to zvykli. Nezačínají tedy kouřit proto, že by jim to chutnalo. Zřejmě se tak snaží machrovat. Pro mě osobně to machrování není, spíš slabost. Na někoho jiného to ale může působit odlišně.

Vytahujou se tak kluci před holkama?
Holkám se kouření většinou nelíbí, kuřáci jim smrdí. Kluci kouří spíš kvůli ostatním klukům – aby si připadali starší a hlavně jiní než ostatní. Kdyby kouřili všichni, machrovali by možná tím způsobem, že by nekouřili.

Co vám o kouření říkají ve škole?
Kantoři nám zhruba jednou za rok při nějaké příležitosti zdůrazní, že kouření škodí. Podobné varování podle mě ale nemá žádný smysl – spíš to mladé lidi ke kouření naopak přitáhne. Zapálit si v tomhle věku cigaretu znamená taky hledat nějaké dobrodružství a pokud to učitelé nedoporučují, je to o to větší zážitek. Spíš by stálo za to kuřáky upozorňovat na to, kolik jejich zlozvyk stojí peněz a že kuřák ostatním lidem smrdí – hlavně holkám.

Zdůrazňování zdravotních rizik tedy podle tebe nemá pro mladé lidi velký význam?
Spíš je to kontraproduktivní. Někteří spolužáci mají ten pocit, že jsou mladí a nesmrtelní. Jim se přece nemůže nic stát! Čím víc se mluví o zdravotních rizicích, tím jsou větší frajeři, že do toho navzdory tomu všemu jdou.

Kolik spolužáků si zapálilo alespoň jednou?
Odhaduju, že asi polovina. Chtějí to prostě zkusit. Ti, kteří kouří, je k tomu ale nenabádají: kouření chápou jako vlastní výsadu, a proto ani nechtějí, aby kouřilo víc spolužáků. První cigaretu si většina lidí zapálí tak ve 13 letech. Hodně mladých kuřáků si myslí, že v 18 letech přestanou – snad mají pocit, že pak už budou „chytří“ dospělí. Já sám jsem zkoušel jenom jednou vodní dýmku – tam není vůbec cítit chuť kouře. Cigareta mě neláká.

Musí se mladí kuřáci s cigaretou skrývat?
Před učiteli nebo před rodiči si asi nezapálí nikdo. Taky před policajty si dávají pozor – aby třeba nezavolali domů nebo do školy. Hospodští ale neříkají vůbec nic, pokud si u nich někdo z nás zapálí. Koupit si cigarety není vůbec žádný problém. Kluci je kupují v trafikách nebo v obchodech u Číňanů.

Kouří se na církevní škole míň než na jiných středních školách?
V sousední třídě kouří asi šest lidí. Jeden kluk je snad už závislý – vykouří tak 15 cigaret denně. Přesto se na naší škole kouří jednoznačně míň než na jiných školách – tam v tomhle věku běžně kouří zhruba polovina studentů.

Myslíš si, že omezení možnosti kouřit v hospodách odradí mladé lidi od cigaret?
Pokud ten zákon projde a pokud se bude opravdu dodržovat, může to mít zásadní efekt. Většina mladých lidí si zapálí hlavně v nějaké hospodě – a teď najednou nebudou smět. Mám spíš obavy, že i kdyby ten zákon začal platit, stejně se dodržovat nebude. Pivo v hospodě se taky mladistvým nemá podávat... Je otázka, co bude přesně zakázáno. Jestli „kouření cigaret“, tak se lidé budou moci vymlouvat, že mají hořící cigarety jen položené v popelníku nebo že je drží v rukách. Pokud je kontrola neuvidí přímo s cigaretou v puse, budou nepostižitelní.

Co možná nevíte
- Slovo cigareta pochází ze španělského výrazu cigarro, označující doutník.
- Do Evropy přivezli doutníky Španělé, když kouření viděli u Indiánů; pravlastí tabáku je Amerika.
- Masově kouřit se začalo až na počátku 20. století; souviselo to s prů- myslovou výrobou cigaret a jejím zlevněním.
- Tabák v cigaretách je směsí až 30 různých druhů tabáků řezaných zpravidla na šířku 0,9 mm. Čím hrubší řez, tím bývá cigareta silnější.
- Restrikce není jediným způsobem boje proti kouření; liberálnějším přístupem je např. daňové zvýhodnění nekuřáckých restaurací.



Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou