26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Klenot připisovaný sv. Václavu chrání papežská bulla

25. 9. 2007

|
Tisk
|

Vydání: 2007/39 Evangelizace dům od domu, 25.9.2007

Mezi obdobnými královskými insigniemi jiných zemí má Svatováclavská koruna zcela výjimečné postavení. Karel IV. ji zasvětil a daroval přímo svatému Václavu. Potvrdil to pak i tehdejší papež a vyhlásil pro korunu mimořádnou církevní ochranu.

Karel IV., tehdy ještě markrabě moravský, dal korunu zhotovit na sklonku života Jana Lucemburského. Stal se pak prvním českým králem, který jí byl 2. září 1347 korunován. Úpravami a doplňováním procházela až do konce Karlova života – její vzhled je výsledkem úsilí vytvořit novou korunu českých králů se vztahem ke královské koruně Přemyslovců.
Karel IV. ji pak zabezpečil, jak nejlépe mohl. Požádal také papeže o její církevní ochranu. Tu vyhlásil Kliment VI. ochrannou bullou 6. května 1346. Za její zcizení či neoprávněné použití stanovil trest exkomunikace. V bulle je rovněž uvedeno, že Karel korunu zasvětil a daroval svatému Václavu – hlavnímu zemskému patronu. Panovník také rozkázal, že klenot má být umístěn na hlavě svatého Václava. Odtud i název Koruna svatováclavská – Corona preciosa sancti Wenceslai. Byla určena jako státní korunovační klenot a mohla být užívána Karlovými nástupci jen při korunovacích, popřípadě dalších výjimečných slavnostech.
Karel IV. tak povýšil její posvátnost a nedotknutelnost. Smrtelný panovník byl jen jejím dočasným nositelem, byla symbolem státu a spolu s ním měla nejvyšší ochranu. Patřila svatému Václavu, „který s anděly a vším nebeským rytířstvem stojí před Božím trůnem a stále se za svou zem a její lid u Boha přimlouvá“. Česká koruna se tak stala symbolem suverenity, státoprávním pojmem a sjednotitelem země i jejího lidu. Král podle Karlova korunovačního řádu vykonával slib na korunu, která představovala český stát.
ZBYNĚK VOBOŘIL



Legenda Svatováclavské koruny
Svatováclavská koruna (Koruna sv. Václava) je nejvýznamnější součást českých korunovačních klenotů. Je uložena v pražské katedrále sv. Víta a chráněna sedmi zámky. Klíče k nim má sedm představitelů české národní státnosti (prezident republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, předseda vlády, primátor hl. m. Prahy, arcibiskup pražský a probošt Metropolitní kapituly sv. Víta).
Ke koruně se vztahuje pověst, která říká, že každý, kdo si korunu nasadí na hlavu a nemá na to právo, do roka zemře. Traduje se, že legendě se za německé okupace vysmál zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Při prohlídce klenotnice v listopadu 1941 si prý drze nasadil korunu na hlavu, aby tak znesvětil český národ i českou minulost. Za půl roku se pak stal obětí atentátu.
(red)



Svatováclavská koruna je vysoká 19 cm. Váží 2,358 kg. Je zhotovena ze zlata o ryzosti 21 – 22 karátů. Na křížku na vrcholu koruny je nápis „Hic est spina de Corona Domini“ (Zde je trn z koruny Páně). Do vrcholového kříže Karel nechal uložit jednu z nejcennějších relikvií křesťanského světa – trn ze Spasitelovy koruny. Na koruně je 96 drahokamů a perel. Podle mineralogické analýzy pocházejí z orientálních nalezišť, většina z nich má nepravidelné přírodní tvary. Do zlatého křížku je vsazena safírová kamej se zobrazením ukřižovaného Krista, pravděpodobně byzantského původu. Vrcholový křížek symbolizuje dávné insignie prvních přemyslovských vládců. Historizující návrat Svatováclavské koruny ke korunám přemyslovských panovníků ukazuje na význam, který Karel přikládal dávné tradici českého státu, a na úctu, kterou této tradici věnoval.
Snímek archiv KT


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou