26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Biskup Kapellari navštívil Prahu

1. 11. 2004

|
Tisk
|

Vydání: 2004/44 Soužití generací, 1.11.2004, Autor: Kateřina Beščecová

Diecézní biskup rakouské katolické církve v Graz-Seckau, Egon Kapellari, navštívil ve dnech 18. - 19. října Prahu, aby zde zahájil cyklus přednášek o historických kořenech středoevropské integrace. „Praha je pro mě nejen městem českých světců, ale také městem Jana Husa, spisovatelů Franze Kafky či Rainera Marii Rilkeho, městem Pražského jara...,“ řekl.

Jedním z cílů pražské návštěvy dr. Egona Kapellariho, který přijel na pozvání Katolické teologické fakulty UK, bylo zahájení cyklu přednášek o historických kořenech středoevropské integrace a nových proudech rakouské medievalistiky (studia středověku – pozn. red.) v rámci dějin střední Evropy. Rakouský biskup se také v kostele sv. Salvátora v pražském Anežském klášteře setkal s kardinálem Vlkem. Oba se společně pomodlili nad hrobem sv. Anežky České, aby tak symbolicky potvrdili skutečnost, že rakouská i česká katolická církev se hlásí ke společnému křesťanskému dědictví z doby spojení obou států za Přemysla Otakara II. (1252-1276). Právě společné kořeny tohoto období zkoumají odborníci Ústavu dějin křesťanského umění KTF UK ve spolupráci s Ústavem dějin umění vídeňské univerzity.

Na otázku, co pro něj konkrétně celý projekt znamená, řekl biskup Kapellari: „Katolická církev v Evropě je sítí spojených regionů. Tuto síť jsme posílili během pouti národů v Mariazell, která patří do mé diecéze. Pozvali jsme tam osm národů z Evropy, mezi nimiž byli také Češi. Nyní jsem přišel já posílit tuto síť do Česka.“

UMĚNÍ JAKO DENNÍ CHLÉB
„Umění je inspirací i provokací pro společnost. Soudobé umění je pro církev důležité, je jakýmsi seizmografem, který ukazuje, co hýbe lidmi v církvi i mimo ni, odhaluje skryté obavy a touhy lidí,“ uvedl Egon Kapellari a dodal: „Pokud nechce být církev vnímána jako stará zbožná tetička, která jen sedí v křesle, štrikuje a nevnímá, co se okolo ní děje, musí být se současným uměním konfrontována. Musí vědět, co se maluje, o čem se píše. Církev nemá být jen správcem depozitářů, ale má se rozhlížet kolem sebe,“ řekl biskup ve své přednášce s názvem „Prostředek pro život? Prostředek pro víru? – umění jako výzva pro společnost a církev“. Přirovnal také umění k potravině, k nutnému dennímu chlebu. Na otázku, zda může být umění také prostředkem k evangelizaci, odpověděl: „Ano, ale musí být svobodné. Nesmí to být donucovací nástroj, jako byl nedávno srp a kladivo. Křesťan musí znát problémy současné společnosti, musí se ukázat jako kompetentní osoba, musí znát poklady vlastní tradice a dále je rozvíjet. Umění by nemělo být ani sluhou politiky, ani sluhou náboženství. Může ale být pomocníkem, prostředníkem pro jakýkoliv ušlechtilý účel.“
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou