Úkol každého člověka je probuzení sebe sama

Vydání: 2004/38 Dnešní mladá rodina, 16.9.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová

Příloha: Doma

JAROSLAV DUŠEK
Kamarád Michala Singera. Herec, scénárista, improvizátor... rolí se tomuto širokospektrálnímu umělci dá určitě přisoudit více. V roce 1981 založil s Janem Bornou divadlo Vizita, které je od roku 1986 postaveno pouze na improvizaci. Několikrát moderoval Českého lva, známe jej z mnoha filmů - Kouř, Pupendo, Želary, Divoké včely, Musíme si pomáhat a další. Je ženatý, má dvě děti.

Mnoha lidmi jste považován za herce-komika. Je to přesně váš způsob vyjadřování?
Bych byl rád, kdybych mohl být šaškem, ne komikem. Nedávno jsem se dočetl, že v Anglii obnovují institut šaška, což bylo prý od Cromwella zakázáno. 400 let tam nesměl šašek existovat. Jeho znovuvzkříšení je dobrou zprávou pro tento svět.

Jako improvizátor musíte reagovat na momentální situaci, nelze se pohybovat v naučených schématech, jediné, co je stále přítomné, je změna.
Když improvizujete, zvyknete si na to, že vše je proud. Slovo změna sem patří, ale zároveň vlastně není potřebné. Je zde totiž stále. Pořád se něco mění a vše je v pohybu. Zvyknete si, že při improvizaci jste zároveň autorem i divákem. Ta zvláštní napínavost mě na tom baví. A baví mne i v životě. Zůstávám takovým divákem, který se snaží své kroky řídit. Ale někdy děláte určité kroky, kterým v té chvíli nerozumíte, jen cítíte, že jsou správné. Je to podobné, jako když zabloudíte v lese, a nějak tušíte, že určitá cesta je správná. Dáte se po ní a teprve tím, že dojdete, si ověříte, že jste se dobře rozhodli. Improvizace ve vás vypěstuje nepředpojatost. Vstupování do předem nedaného proudu neustále nutně ponouká k nějakému přemýšlení. Musíte si klást otázku, jak to vše je a proč to tak je. A tak skutečně žijete.

Každá cesta má svůj cíl. Jaký je ten váš?
Dojít k úplnosti. Myslím, že každý z nás jde vlastně domů.

To znamená, že jdete dovnitř. Když máte domov uvnitř, můžete být doma kdekoli a nemáte problém, všude jste v pohodě. Ten, kdo nepracuje uvnitř, je pak o to aktivnější zvnějšku. Znám mnoho lidí, kteří jsou neuvěřitelně aktivní, ale přitom jsou uvnitř prázdní. Úkolem každého člověka je podle mého názoru probudit sebe sama: vstát ze své vlastní „mrtvoly“, v níž jen mechanicky beze smyslu přežívá. V tom spočívá Kristova cesta.

Foto: Jiří Mach

***

MICHAL SINGER
Kamarád Jaroslava Duška. Vystudoval Filozofickou fakultu UK, kterou ukončil v roce 1984. Po listopadu 1989 působil jako grafik a výtvarný redaktor týdeníku Respekt, od roku 1993 se věnuje výlučně volné tvorbě (maluje, píše básnické texty, eseje, ilustruje básně, apod.). Tvorba se pro něho stala prostředkem k poznávání sebe a světa.

Kam zalétaly a zalétají nejčastěji vaše myšlenky?
Pořád je to nějaké koumání o existenci. A nejdříve jsem vnímal její bolest. Vždy jsou dvě možnosti, jak na tuto bolest zareagovat - buď se zhroutíte, nebo se ji snažíte pochopit a ona vám pak pomůže ve vašem vývoji.

Hovoříte o bolesti. Vnímáte život jako bolestný?
Mně se v mém zkoumání života postupně zdařilo trošičku víc vnímat přítomnost, soustředit se na to, co právě teď dělám a nenechávat se rozptylovat věcmi „před“ a „po“. Bolest vědomí se tímhle postojem postupně vytrácí.

Jaký smysl má existence?
U mě je to směřování k postupnému uvolňování. Tvorba je mi satisfakcí. Když tvořím, jsem v jakési úplnosti. Dříve mne inspirovaly domy a ulice, nyní pozornost světu jakoby ustupuje. Udělám nějaký obraz a on sám přede mne staví další metu, kterou musím zdolat. Neinspiruji se ničím vnějším. Dobře dokončený obraz otevírá východiska. Klade mi nové otázky.

Jak jste se poznali s Jaroslavem Duškem a jak byste ho charakterizoval?
Když řeknu, že jsme se potkali na filozofické fakultě, je to velmi banální. Bylo nám to nějak souzeno. Kdykoli se vidíme, těším se ze setkání a shodných životních postojů. Jaroslav je velmi poctivý v tom, co dělá, jak žije. Usiluje žít správně. To není málo.

Jak vnímáte Boha?
Pokud bych mohl nazvat Boha Jednotou nebo „Zcelením“, lze říci, že se v něm ocitám vědomě zejména tehdy, když pracuji.

Co nemáte rád?
Opak „celé“ mysli je mysl roztříštěná. Nemám rád roztěkanost.

Čím vás obohacuje rodina? Jste ženatý, máte dvě děti...
Na rodině je krásné, když se postupem času její členové stávají přáteli. Nám se to daří. Ale člověk se musí naučit být svobodný a dát svobodu druhým. Každý si musíme umět řešit vlastní potíže. Komu dojde, že je to jenom na něm, přestane zneužívat svého postavení; v příbuzenských, kamarádských, ale i pracovních vztazích.

Foto: Jiří Mach Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 14. – 20. ledna 2020

Bible v centru pozornosti po celý rok

Neděli Božího slova, kterou vyhlásil papež František, letos 26. ledna slavíme poprvé. Zároveň vstupujeme do Roku Bible.

celý článek


Nepromarněme čas, zní modlitbami za jednotu

V sobotu 18. ledna začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů. Texty pro společné bohoslužby se letos inspirovaly ztroskotáním sv. Pavla a mottem je verš: „Zachovali se…

celý článek


Fokoláre slaví výročí zakladatelky

Když se před třiceti lety ujímali naši první porevoluční biskupové svého úřadu, vešla poprvé do širšího povědomí existence Hnutí fokoláre. Mnozí z nich totiž…

celý článek


Život „za dráty“, umírání na nich

1 415 kilometrů, 1 260 vycvičených psů, 49 tisíc zadržených i takřka 500 obětí: to jsou některá z čísel charakterizujících železnou oponu – bariéru, která v letech…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay