26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Maximální délka života je 125 let

29. 8. 2006

|
Tisk
|

Vydání: 2006/35 Začíná škola!, 29.8.2006, Autor: Iva Peřinová

Příloha: Doma

Na téma stárnutí jsme hovořili s MUDr. Zdeňkem Kalvachem CSc., odborným asistentem 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice, členem výboru Geriatrické a gerontologické společnosti a členem Rady vlády pro stárnutí populace.

Jak vznikla geriatrie jako specifický lékařský obor?

Původní medicína byla všeobecná, v nemocnicích leželi všichni pacienti na jednom oddělení bez ohledu na to, jaký orgánový systém byl postižen a kolik jim bylo let. Jedním z problémů, který z toho pramenil, byl nesoulad mezi dětmi a dospělými - nedělalo to dobře jedněm, ani druhým. Vyčlenila se proto pediatrie, s vědomím toho, že dítě není zmenšený dospělý člověk. V podobném světle se ukazuje problematika stáří a pokročilého stáří, kdy také symbióza pacientů, řekněme mladšího staršího věku a křehkých seniorů, není jednoduchá a problematika velmi starých lidí s kombinovanými chorobami je odlišná od problematiky dospělých.

Od jakého věku přichází pacienti na vaše oddělení?
Obvykle od 75 let věku vzhůru. To není mimořádně pokročilý věk, ale jde o jakousi dohodovou hranici. Nejde přitom jen o samotný věk, ale celkový funkční stav organismu. Dolní hranice pro formální přijímání na specializovaná geriatrická oddělení je 65 let.

Jaká jsou specifika stáří?
Mění se organismus, některé choroby se vyskytují převážně ve stáří a speciálním problémem jsou kombinace onemocnění. Staří lidé mají problémy se stabilitou, mobilitou, pohyblivostí, v některých případech jde o problémy v oblasti psychické. Tzv. geriatrické syndromy jsou jedním z velkých důvodů pro existenci geriatrické medicíny.

Jaké jsou nejčastější příčiny nemocí ve stáří?
Stejné jako v mladším věku, jde spíš o to, že se jednotlivé příčiny a choroby navzájem kombinují. Medicínská klasifikace chorob vzbuzuje představu, jako by nemoci existovaly samy o sobě. Ono tomu tak ale není: vždycky jde o nemocný organismus nemocného člověka. Ve vyšším věku se častěji stává, že nemůžeme běžnou klasifikaci chorob použít, protože nezjistíme vedoucí příčinu problémů starého člověka. Hovoříme potom o geriatrických syndromech, kdy pět, šest i deset chorob vytváří jeden kombinovaný příznakový soubor.

Dají se vyjmenovat nejčastější příčiny úmrtí seniorů?
Mezi příčinami úmrtí je na prvém místě aterioskleróza, postižení cév, ischemická choroba srdeční, aterioskleróza srdečních tepen, postižení mozkových cév, mozková mrtvice a jejich důsledky. Na druhém místě budou stát nádorová onemocnění, pak následují onemocnění dalších orgánů, na předním místě onemocnění dýchacího systému, včetně zápalu plic.

Lidský věk se prodlužuje. Kdy začíná pro lékaře stáří?
Lidský věk se v zásadě neprodlužuje, i dříve se lidé dožívali věku nad sto let - doklady o tom máme už z antiky. Zvyšuje se ale pravděpodobnost dožití vyššího věku, střední délka života. Přibývá tedy lidí, kteří se dožívají vysokého stáří. Maximální délka života leží při současných životních podmínkách někde kolem 125 let. Proces stárnutí je celoživotní záležitostí. Kdybychom si jako ukazatel stárnutí vzali křivku umírání, riziko úmrtí se zvyšuje někde kolem pětatřiceti let, v době, kdy zpravidla končí i případné vrcholové sportovní aktivity. Žádná další ostrá hranice pro stárnutí neexistuje.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou