16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Zvítězili debrujáři z Církevního gymnázia

29. 11. 2016

|
Tisk
|

Sestrojit bezpečnostní rám dveří s laserovými paprsky, Archimédův šroub nebo uhlíkový mikroskop, zavést telefon do vedlejší třídy… – Takové a další úkoly plnila v rámci soutěže Pohár vědy 2016 dvě družstva z plzeňského Církevního gymnázia.

Vydání: 2016/49 Adventní doba zve ke ztišení, 29.11.2016, Autor: Alena Ouředníková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Plzeňská diecéze


Jedno z nich, nesoucí název ŽYDLE, se stalo absolutním vítězem tohoto mezinárodního utkání. Nelze si hned nepoložit otázku: Proč to ypsilon v názvu? „Dali jsme ho tam proto, že nám připadá stabilnější než židle s měkkým I – a stabilní je i náš tým,“ vysvětlila s úsměvem za všechny Marie Nocarová, sextánka Církevního gymnázia a členka vítězného pětičlenného družstva. To převzalo putovní Pohár vědy profesora Rojka 25. listopadu na plzeňském biskupství z rukou prezidenta Asociace mladých debrujárů ČR Igora Nadě.
„Asociace mladých debrujárů se už 25 let snaží odmystifikovat vědu pro děti a mládež, mimo jiné právě i každoroční soutěží Pohár vědy. Tým ŽYDLE letos zvítězil mezi 571 družstvy z deseti zemí,“ vysvětlil Igor Naď. „Dalšímu družstvu z našeho gymnázia unikl postup do finále o jediný bod. Jde o dívčí tým, který se pojmenoval POPELNICE, ale rozhodně nejsou žádným fyzikálním odpadem,“ doplnila Kateřina Lipertová, která na Církevním gymnáziu Plzeň vyučuje fyziku a matematiku. Právě ona podle slov svých svěřenců dokáže nadchnout studenty, aby se fyzikálním vědám věnovali i jinak než jen ve školních lavicích.
Vítězům blahopřál i biskup Tomáš Holub: „Jsem hrdý a děkuji, že šíříte slávu našeho gymnázia, jehož zřizovatelem je biskupství.“
Tým ŽYDLE, do něhož kromě již jmenované Marie Nocarové patří studenti Josef Brožík, Matyáš Korba, Václav Kuna a Jaroslav Schaffer, pak předvedl jeden ze svých soutěžních pokusů – hru na různě veliké vodou naplněné sklenice. Všichni přítomní okamžitě poznali státní hymnu stejně jako tři další písničky.
Zbývá jen vysvětlit, že zvláštní slůvko debrujár vzniklo počeštěným psaním z francouzského „débrouiller“ čili šikovný a ze slovesa „se débrouiller“ neboli objevovat, umět si poradit.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou