23.–29. dubna 2024
Aktuální
vydání
17
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Oratoriem vyvrcholí festival duchovní hudby

9. 6. 2015

|
Tisk
|

Evropský festival duchovní hudby Šumava – Bayrischer Wald se letos konal ve znamení 330. výročí klatovského mariánského zázraku, na jehož počest zazní ve světové premiéře Oratorium k Panně Marii Klatovské.

Vydání: 2015/24 Papež jako posel míru v Sarajevu, 9.6.2015, Autor: Alena Ouředníková

Příloha: Diecézní zpravodajství KT24 - Plzeňská diecéze

„Festival má v posledních více než deseti letech své centrum v Klatovech, takže výročí mariánského zázraku, který koncem 17. a během 18. století výrazně proměnil život tohoto pošumavského města, jsme nemohli opomenout,“ říká Vít Aschenbrenner, sbormistr Kolegia pro duchovní hudbu Klatovy, které organizaci festivalu zastřešuje. Ten probíhá v květnu a červnu na několika místech západních Čech a Bavorska.
Oratorium k Panně Marii Klatovské napsal mladý plzeňský hudební skladatel Pavel Samiec na text Štěpána Špáda. „Chtěl jsem ve skladbě vystihnout klatovskou atmosféru, atmosféru mariánského obrazu a zázraku, ale i multikulturnost celé záležitosti, kterou symbolizuje čeština, italština a němčina v textu, jenž komentuje, co se před 330 lety stalo. Neobarokní motivy pak odkazují na jezuitskou tradici v Klatovech,“ vykresluje Pavel Samiec. Oratorium k Panně Marii Klatovské zaznělo v předpremiéře 7. června v plzeňském kostele sv. Jana Nepomuckého a světovou premiéru bude mít 13. června od 19.00 hodin v arciděkanském kostele v Klatovech – obojí v podání Kolegia pro duchovní hudbu, pro něž bylo přímo napsáno.
Z obrazu Matky Boží, přivezeného jako kopie z italské vesnice Re, začala 8. července 1685 kanout krev poté, co se u něj místní občan Hirsberger modlil za uzdravení své ženy a dětí. Toto datum je považováno za den klatovského zázraku. K obrazu se obracejí s prosbami zejména ženy, které mají potíže s těhotenstvím.
Evropský festival duchovní hudby Šumava – Bayrischer Wald se koná od roku 1997 a jeho cílem je jak prezentovat křesťanské základy evropské kultury, tak oživit jednotlivé kostely česko-bavorského pohraničí a přispívat k přeshraničnímu setkávání nejen v oblasti duchovní hudby. Kromě několika dalších hudebních těles se letos festivalu zúčastnil soubor Consortio Melcelii z České Skalice, který představil Mariánské nešpory Jiřího Melcelia, skladatele druhé poloviny 17. století. Lze předpokládat, že právě tyto ve své době hojně rozšířené nešpory zaznívaly v Klatovech v době, kdy se zde udál mariánský zázrak. 
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou