Zraje jako dobré víno

Vydání: 2015/38 Pomoc uprchlíkům koordinuje speciální web, 15.9.2015, Autor: Václav Štaud

16. září, o svátku sv. Ludmily, si u nás připomínáme Den církevních škol. Při této příležitostise školy rády pochlubí svými výsledky, záměry, aktivitami i tím, jak se liší od těch ostatních.


Předávání maturitních vysvědčení na Katolickém gymnáziu v Třebíči je každoročně velmi slavnostním okamžikem. Letos se čestného úkolu po mši svaté v bazilice sv. Prokopa ujal sám brněnský biskup Vojtěch Cikrle, vlevo je ředitel školy Vít Feldbabel.Snímek archiv školy

Při této příležitosti je tedy čas položit otázku, jaká je dnes přidaná hodnota církevních škol a zařízení nejen pro jejich zřizovatele, ale i pro celou společnost. Mají po více než dvou desetiletích stejný význam jako v době svého vzniku, kdy byly odrazem porevolučního nadšení? Některým institucím, oblíbeným ještě před nástupem totality, čas už smysluplnost odvál. Ale u církevního školství tomu tak naštěstí není, protože nepřestává plodit dobré ovoce. S přibývajícími léty naopak zraje jako dobré víno a jeho kvalitní služby jsou ceněny a vyhledávány.

„Daří se nám plnit všechny tři základní úkoly. Vedle poskytování kvalitního vzdělání je to boření předsudků a na neposledním místě skutečnost, že dokážeme studenty učit v jiném než materiálním rozměru,“ hodnotí výsledky své školy spirituál Církevního gymnázia v Plzni P. Robert Bergman. Potvrzuje tak, že úkolem církevních škol a zařízení je také zajistit, aby absolventi rozlišovali duchovní hodnoty, uměli vytvářet správné vztahy a ovládali sociální kompetence. Aby byli dobře připraveni zařadit se po bok vzdělaných a moudrých tvůrců hodnot, manažerů, vědců, umělců i charakterních politiků. A ti slabí a zranitelní aby i přes mnohdy těžké postižení neskončili na ulici a uměli prožít Bohem propůjčené roky aktivně. A třeba se ještě dokázali realizovat v podobě obětavé pomoci druhým.

Své vlastní poslání srovnává P. Bergman s prací kaplanů v armádě, nemocnicích nebo věznicích. Tyto druhy pastorace jsou podle něj podobné. „Dobrý kaplan by měl obětavě sloužit svěřeným duším, být jim otevřený bez rozdílu stavu jejich víry. Má lidem nabízet rozhovory, případně krizové intervence ve všech jejich těžkostech. I studenti mohou mít velmi vážné problémy! Často s nimi řeším starosti, na které ještě vlastními silami nestačí. Přitom poměrně dlouho trvá, než mladý člověk ke svému kaplanovi-spirituálovi najde správný vztah, než se přesvědčí, že jsem tu opravdu pro něj. Já si pak každého projevu takové důvěry nesmírně vážím, zvláště od člověka, který své duchovní zakotvení teprve hledá,“ svěřuje se spirituál gymnázia.

Letos jsem dva páry bývalých studentů s radostí oddával

Jeho studenti k němu nacházeli cestu také o uplynulých prázdninách. A nezapomínají ani starší absolventi: „Často se někdo z nich zastaví. Letos na konci srpna jsem dokonce dva páry s velkou radostí oddával a nedávno se mi dostalo cti pokřtít první dítě bývalých studentů naší školy,“ usmívá se P. Robert Bergman.

Problematikou katolického školství se zabývá řada církevních dokumentů. „Katechetická sekce ČBK v současné době připravuje nový dokument, který mimo jiné zakotvuje pravidla duchovní dimenze v oblasti katolického školství. Ten by měl být k dispozici už v první polovině nastávajícího roku,“ informuje KT P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce ČBK.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, ČlánkyAktuální číslo 8 19. – 25. února 2019

Oslavy věrozvěstů napříč Evropou

Mezinárodní sympozium v Čenstochové zahájilo jubilejní rok s připomínkou 1 150 let od smrti sv. Cyrila.

celý článek


Teologické fakulty lákají ke studiu

Začátek roku je pro maturující studenty také časem výběru vysoké školy. O jejich zájem s ostatními obory soupeří i teologické fakulty.

celý článek


Jako když přeskočí jiskra

„Křesťané neznající humor žijí daleko od hory blahoslavenství,“ napsal kdysi morální teolog Bernhard Häring a rozhodně to nemyslel jako bonmot. Zkrátka humor ke zdravé…

celý článek


Manželství a spory: ruku v ruce

Prakticky všichni, kdo žijí blízký a intenzivní vztah v manželství, jistě potvrdí, že k němu konflikty patří.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay