Přijíždí svatý Martin i do Francie?

Vydání: 2012/45 Přijíždí svatý Martin i do Francie?, 6.11.2012, Autor: Martin T. Zikmund

Už tuto neděli se slaví svátek sv. Martina. KT se při té příležitosti zaměřil na to, jak to vypadá s úctou k němu v zahraničí. V „jeho“ diecézi se například chystá velký festival.

Dvoudenním festivalem se rozhodli oslavit svátek svého svatého biskupa Martina věřící ve francouzském Tours – tedy v diecézi, kde působil a kde je i pochován. Festival zahájí v sobotu 10. listopadu popový koncert křesťanské kapely Glorious a vigilie ve svatomartinské bazilice.

Oslavy budou pokračovat následující den hostinou chudých u kostela St. Julien. „Tradice hostin, zvaných ‚table ouverte‘, se drží v řadě farností. Letos poprvé jsme se rozhodli zorganizovat pohoštění také v rámci oslav našeho sv. Martina zcela v duchu jeho myšlenky sdílet radost z evangelia také s chudými a marginalizovanými,“ vysvětluje Brigitte Bécard, hlavní organizátorka slavností. Na polední hostinu, která se bude odbývat zčásti před kostelem a zčásti přímo v jeho prostorách, jsou proto zváni nejen zástupci farností, mládež a pracovníci charit, ale především chudí, nemocní, bezdomovci a další lidé na okraji společnosti. „Svátek sv. Martina je totiž hlavně jejich svátkem,“ podtrhuje Brigitte Bécard.

Hostinu završí průvod hostů a veřejnosti od kostela St. Julien k tourské katedrále, který se připojí ke slavnostní mši svaté celebrované tourským biskupem Bernardem-Nicolasem Aubertinem. Chrámový prostor přitom ozdobí rozměrné bílé plátno se zlatými kruhy symbolizujícími nejen jednotlivé farnosti pořádající svatomartinské „tables ouvertes“, ale též poukazující k eucharistickému předobrazu těchto hostin. „Podoba plátna nám připomíná, že v chudých, které hostíme, k nám přichází Kristus a že spolu s nimi vytváříme jednotu,“ shrnuje Brigitte Bécard.

Martin je ve Francii stále nejčastější příjmení.

Tradice úcty a vztahu ke sv. Martinovi je jinak v současné Francii spíše na ústupu a Francouzi ke svému národnímu patronu příliš nevzhlížejí. Alespoň tak to vidí Francouz, který momentálně žije nedaleko Prahy, P. Alain Cleyssac z Komunity Chemin Neuf. Svatomartinský odkaz je podle něj ve Francii přítomnen především v názvech mnoha vesnic a vesniček. „Martin je zároveň velmi časté křestní jméno a stále snad nejčastější příjmení. To ukazuje, že byl pro náš národ velmi důležitý, ale bohužel se to už dost vytratilo,“ vysvětluje P. Cleyssac. Na svátek sv. Martina 11. listopadu mají Francouzi dokonce volný den – státní svátek, který ale se světcem nesouvisí. Oslavuje totiž příměří – ukončení bojů v závěru 1. světové války.

„I to je asi jeden z důvodů, proč je sv. Martin nyní tak trochu ve stínu,“ dodává francouzský kněz.

Podobně vnímá francouzský vztah ke sv. Martinovi i jezuita P. Petr Kolář, který ve Francii dlouhá léta působil a s úctou k tomuto světci se setkal jen při návštěvě Tours. „Tam jsem zjistil, že sv. Martin velmi nepěkně odnesl francouzskou revoluci. Jeho hrob byl při ní rozmetán a kostelníkovi se podařilo zachránit jen malou část jeho ostatků,“ říká P. Kolář. I přesto je jeho hrob stále vyhledávaným poutním místem, i když především turisty.

Podle P. Koláře je dnes odkaz sv. Martina stále patrný i v oblasti bývalých Uher, což potvrzuje i bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Ten prozrazuje, že na území dnešního Slovenska, které bylo dříve součástí Uherska, se jméno sv. Martina objevuje jako druhé nejčastější mezi názvy měst odvozených od jmen svatých. I bratislavská katedrála byla původně zasvěcena sv. Martinovi a Nejsv. Salvátorovi, ale postupně patrocinium sv. Martina zcela převládlo. „Bylo to dáno tím, že sv. Martin patřil v Uhersku k nejuctívanějším světcům, jeho životní příběh je lidem velmi blízký,“ upřesňuje pro KT biskup Jozef Haľko.

V bratislavské arcidiecézi existuje též svatomartinská cesta, která spojuje farnosti zasvěcené tomuto světci, a každoročné se zde koná i svatomartinská sbírka, jejíž výtěžek putuje k potřebným – například na vybavení nemocnic či na pomoc drogově závislým.

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 29 16. – 22. července 2019

Rekordní a misijní konference

Do Brna na Výstaviště se přijeli modlit, povzbuzovat ve víře i hledat své misijní dary lidé z celého Česka i Slovenska včetně zástupců mnoha komunit a hnutí. Konference…

celý článek


Korejský zápal pro víru

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní…

celý článek


Putování po klášterech: Hora Matky Boží

Hora Matky Boží, která je jedním z nejznámějších poutních míst královéhradecké diecéze, ožívá. Dřívější klášter za dobu své existence zažil slavné i temné…

celý článek


Živé Skoky představí jedinečné písničkáře

V Karlovarském kraji patří již pravidelně k létu také hudební a duchovní festival Živé Skoky. Série koncertů, modliteb a poutních mší trvá na postupně obnovovaném…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay