Jakou církev si přejí mladí?

Vydání: 2018/13 Slavíme Svatý týden, 27.3.2018, Autor: Alena Scheinostová

Patnáctistránkový dokument o tom, jakou církev si přejí, odevzdali mladí lidé na Květnou neděli papeži Františkovi. Ten je vyzval, ať se nebojí mluvit otevřeně. Na týdenní setkání přijeli i dva Češi.

Splynout s mladými a být tak jedním z nich se během pre-synody rozhodl papež František. Snímek Profimedia

„Toto je unikátní, odvážný i potřebný krok v historii církve,“ míní 26letý oblát Oto Medvec. Česká studentka pedagogiky a salesiánská dobrovolnice Markéta Imlaufová popisuje, jak na vlastní kůži zažila, že církev je „světová“ a že se lidé z různých koutů světa nakonec dokázali na mnohém shodnout. Jak shrnul deník La Croix, mladí lidé touží po „církvi autentické, která se nebojí ukázat i své slabosti“.

KT byl ve spojení také s jedinou slovenskou delegátkou. „Bylo velmi zajímavé poslouchat, čím mladí lidé v různých koutech světa žijí, co je utváří, po čem touží a co čekají od církve. Mile mě překvapila radost a velká otevřenost účastníků vůči dialogu,“ přiblížila Viktória Žolnová z Prešovské řeckokatolické archieparchie.

Do Vatikánu přijeli mladí lidé nejen z Evropy, ale také z USA, Indie, Ghany a dalších mimoevropských států. Přizváni byli i zástupci mladých muslimů, židů i ateistů. Italští delegáti volali po „církvi, která nebude moralistní“ a „nebude dávat prefabrikované odpovědi“. Účastníci z USA si zase přáli opravdovější život z víry a kritizovali starší generaci, že je v církvi nebere dostatečně vážně. Jejich postřehy přinesly deník Vatican Insider nebo web Catholic News Agency.

Tři stovky mladých lidí pracovaly od 19. do 24. března ve dvacítce skupin a měly podporu dalších 15 tisíc vrstevníků v šesti facebookových skupinách. Sledovali tři okruhy. Tím prvním byly Výzvy a příležitosti mladého člověka v dnešním světě. „Zaobírali jsme se tím, co formuje osobnost mladého člověka, jaké má vztahy, jaké má sny a co dělá pro jejich naplnění, ale také, jak vnímá technologie,“ vysvětlila Viktória Žolnová.

Druhý blok se zaměřil na Víru, rozlišování povolání a doprovázení. „Rozebírali jsme, jaký vztah máme s Ježíšem, jak ho chápeme a jak vnímáme církev. A pak tu byla otázka povolání – jaké nástroje máme k jeho rozlišování a jaké vlastnosti by měl mít duchovní průvodce,“ popsala Žolnová.

Posledním okruhem byly Formační a pastorační aktivity církve. Mladí lidé uvedli, co od církve očekávají, kde se s ní mohou setkávat, jaké iniciativy uvítají a „jaké prostředky a podporu může církev mladým nabídnout, aby mohli žít a rozvíjet svoji víru a povolání,“ jak shrnula slovenská delegátka. Společně tak vytvořili patnáctistránkovou zprávu jako základ k jednání podzimní biskupské synody na téma Mladí lidé, víra a rozlišování povolání. Ta zasedne letos od 3. do 28. října a ČR bude na ní reprezentovat plzeňský biskup Tomáš Holub.

„Velmi si vážím toho, že ‚synoda o mladých‘ je nejen o mladých, ale i pro mladé, a zvláště s mladými. Církev je ochotná poslouchat, tak se nebojme mluvit,“ povzbuzuje Viktória Žolnová. K „upřímnému, odvážnému a neostýchavému dialogu“ ostatně vyzval účastníky hned na úvodním setkání před-synody sám papež František. Ten nakonec převzal souhrnný dokument od čtyř zástupců delegátů na Květnou neděli, jež byla zároveň 33. Světovým dnem mládeže. „Dnešní den je významnou etapou putování k biskupské synodě o mladých i cestou přípravy Světových dní mládeže v Panamě v lednu příštího roku. Na této trase nás provází příklad a přímluvy Marie – mladé dívky z Nazareta. Ona jde s námi a vede nové generace na jejich pouti víry a bratrství,“ poděkoval papež mladým delegátům.

Přes Facebook se do synody může zapojit kdokoli od 8. dubna na stránce Synoda o mládeži 2018. Webové stránky v pěti jazycích naleznete na www.synod2018.va.

ALENA SCHEINOSTOVÁ


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 42 15. – 21. října 2019

Svatovítské varhany poprvé zahrály

Nové svatovítské varhany se poprvé rozezněly. Nikoli pod klenbami pražské katedrály, ale v montážním sále dílny varhanáře Gerharda Grenzinga ve španělském El Papiolu…

celý článek


Když se sejdou následovníci Krista

Každou neděli se nad tisíci chrámů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku rozezní zvony. Zvou ke společnému slavení mše svaté. Farnost se schází.

celý článek


Žijeme pro okamžik každého dne

Královéhradeckou diecézi koncem září navštívil indický arcibiskup PETER MACHADO z Bangalore. Mezi českými věřícími podle svých slov zažil vřelé přijetí a velký…

celý článek


Oslava každodenní svatosti

Minulou neděli se sbor světců rozrostl o pět nových jmen. Osobnosti jsou rozdílné – od kardinála a intelektuála přes řeholnici s mezinárodním věhlasem až po ženu,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay