Charles Darwin nebyl ateistou

Vydání: 2009/7 Jak se žije Vietnamcům, 11.2.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Jen polovina Britů prý věří evoluci – alespoň to tvrdí průzkum z poslední doby při příležitosti 200. výročí narození Charlese Darwina. Ani v samotném „Darwinově městě“, tj. severoanglickém Shrewsbury, není situace lepší. Nicméně skutečnost, že zde tento slavný vědec žil, se místní úřady a organizace snaží co nejlépe turisticky zhodnotit.

„Ve Shrewsbury se teď děje jedna akce za druhou – jak pro dospělé, tak všelijaké atrakce pro děti,“ tvrdí pro KT místní lékař Quentin Shaw, který patří do náboženské společnosti Přátel-Quakerů a bydlí pouhých pět kilometrů od Darwinova domu. „Ale to neznamená, že by se tu lidé zajímali o evoluci. Z okruhu mých známých jsem jediný, kdo Darwinovu knihu ,O původu druhů‘ celou přečetl,“ dodává. Podle něj ovšem tento nezájem nesouvisí s náboženstvím. Pro většinu křesťanů ve Velké Británii v posledních 100 letech prý neexistuje žádný konflikt mezi darwinismem a jejich vírou. Příběhy z biblické knihy Genesis jsou chápány jako alegorie či stvořitelské mýty, které vyjadřují pravdu o Bohu a o člověku svým zvláštním způsobem. Proto prý oddělení člověka od zvířete je možno chápat jako evoluci, a to až do bodu, kdy byli první lidé naplněni duchem a stali se morálními bytostmi. „Pravda si nemůže protiřečit“ – vyslovil v této souvislosti v říjnu 1996 Jan Pavel II. Vyjádřil tak názor, že víra a věda si nemají důvod nijak překážet, ale spíše se doplňují – zdůrazňuje shrewsburský lékař Quentin Shaw. „Ostatně za začátky vědeckého vysvětlení dědičnosti vděčíme Gregoru Mendelovi, augustiniánskému mnichovi z Brna, jehož výzkumy Charles Darwin ještě neznal,“ doplňuje. Charles Darwin sám pocházel z rodiny, která patřila v předchozích generacích v Anglii k non-konformním, tj. z prostředí unitářské církve. Unitáři (stejně jako Quakeři nebo katolíci) se nemohli zařadit do establishmentu – státního aparátu, který byl určen výhradně anglikánům. Darwin, neboť jeho rodiče zbohatli, se už nacházel v lepší výchozí pozici. Dokonce měl i reálnou možnost stát se anglikánským knězem. Otázka víry a nevěry mu mimochodem nebyla nijak lhostejná. Vždyť jeho žena byla oddanou křesťankou až do smrti.

LOTERIE, ČI SPÍŠE ZÁVOD O PŘEŽITÍ?

Sám Darwin v této oblasti vnitřně zápasil. Ke svému objevu totiž dospěl navzdory svému morálnímu přesvědčení. „Zdálo se mu kruté, že by se silnější druhy v přírodě měly ve svém vývoji prosadit na úkor slabších – tato otázka ho dlouhodobě pálila,“ tvrdí Quentin Shaw. Se zveřejněním svého díla „O původu druhů“ proto otálel deset let. Měl s tím podle Shawa i osobní problém: jeho milovaná dcera zemřela ještě v dětském věku. Patřila mezi druhy, které neměly šanci se prosadit? Neprošla přírodním výběrem? – ptal se prý sám sebe Darwin. Tato realita se mu zdála krutá a naleptala jeho dosavadní křesťanskou víru. Když jeho dcera zemřela, postihla ho psychosomatická choroba, která ho neopustila až do smrti. V této fázi svého života se už neoznačoval za křesťana, nýbrž za teistu či agnostika (tj. člověka, který přiznává, že neví, jak to s Boží existencí vlastně je). Ateistou, který Boha popírá, ovšem Darwin nikdy nebyl. „Lišil se od ,buldoka‘ Huxleyho, svého stoupence, který z hlediska vývojové teorie na křesťanskou víru útočil. To Darwin nikdy nedělal. Byl spíše nakloněn věřit, že se v tomto vývoji jednalo o loterii, nikoli o závod o přežití. Nicméně otázka, jak se mohou v tomto nejlepším z nejlepších světů vyvinout krásné věci z nemorální krutosti, mu nedávala pokoj,“ uzavírá pro KT Quentin Shaw.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay