Svobodné volby v Iráku

Vydání: 2005/7 Usmíření s církví, 8.2.2005, Autor: Kateřina Beščecová

Po letech Saddámova režimu, válce, embargu a obsazení země zahraničními vojsky se nyní během několika dnů změní tvář Iráku. V neděli 30. ledna tam totiž proběhly první svobodné volby po padesáti letech. Představitelé zemí, které vedly invazi do Iráku, americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair, tyto volby považují za velký úspěch a doufají, že nastolení demokracie v Iráku oslabí terorismus po celém světě.

Za velmi přísných opatření a za přítomnosti zahraničních sil vedených Američany voliči rozhodovali o 275 členech zákonodárného sboru a o místních zastupitelích ve všech iráckých provinciích. Prozatímní administrativa, která z voleb vzejde, jmenuje prezidenta a navrhne novou iráckou ústavu. O té pak budou občané hlasovat v referendu.

Navzdory výhrůžkám a útokům ze strany teroristů přišlo k volbám zhruba šedesát procent registrovaných voličů, což je asi osm milionů lidí. Mnoho z nich přišlo z velké dálky, často pěšky. Někteří o berlích, nebo dokonce na invalidním vozíku. „Hlasování ukázalo vůli iráckého národa. Ti, kdo touží po dobru pro naši zemi, šli k volbám,“ uvedl pro agenturu AsiaNews chaldejský patriarcha Bagdádu, Emmanuel Delly.

KŘESŤANÉ JSOU JEN MENŠINOU

Iráčtí biskupové se shodují, že věřící lidé byli překvapeni efektivní organizací voleb. „Sice nejsou tak dokonalé, jak jsme zvyklí v jiných zemích, ale je třeba si uvědomit, že situace je nejistá,“ řekl apoštolský nuncius v Bagdádu, Fernando Filoni. „Představitelé státu vyjádřili přání, aby šli k volbám lidé ze všech společenských vrstev. Pokud jde o podíl křesťanů, musíme mít na mysli, že jsou jen menšinou. Tvoří jen asi tři až čtyři procenta obyvatel, takže nemohou vytvořit politickou stranu nebo prosazovat vlastní politickou linii. Ale v rámci větších a stabilnějších stran mohou přispět k pokoji a rozvoji své vlasti, usilovat o svobodu a obnovu země,“ dodal.

Mons. Šlimon Wardúní, pomocný biskup z Bagdádu, řekl, že sám šel volit společně s představiteli jiných náboženství. „Lidé viděli, že se od voleb vracíme klidní, a tak šli také. Jedině ustavení demokracie dokáže zastavit terorismus a přinese zemi stabilitu,“ řekl.

DEMOKRACIE - NĚCO NOVÉHO

Louis Sako, arcibiskup z Kirkúku, v rozhovoru pro agenturu AsiaNews řekl, že volby pro Iráčany znamenají něco neuvěřitelného a nového. Sám křesťanům připomínal, že volební účast je občanskou i náboženskou povinností. „Iráčané mají - každý podle svého přání - možnost určit, kdo stane v jejich čele. Něco takového země za posledních padesát let nepoznala. Během nepokojů a následné pětatřicet let trvající diktatury neměl nikdo právo vyjádřit svůj názor. Teď je najednou všechno možné. Pokud se spolu nyní budou osoby a politické strany hádat, pak proto, že máme svobodu.“ Arcibiskup v této souvislosti varoval, že irácký národ nikdy neměl možnost se naučit mírovému spolužití, a za jeden z problémů označil malou schopnost soužití různých etnických a náboženských skupin. „Po pádu diktátorského režimu nastupujeme nelehkou cestu. Je třeba, aby se Iráčané naučili civilizovanému dialogu a zodpovědnému užívání svobody. Pokud nebude využívána zodpovědně, mohou nastat problémy,“ varoval.

Americká vláda zdůraznila, že ačkoli byly volby úspěšné, bude třeba ještě ujít velký kus cesty, než předají bezpečnostní správu země iráckým silám. „Armáda v zemi musí být nejprve řádně vycvičena. Teprve potom stáhneme z Iráku americké jednotky,“ řekl mluvčí Bílého domu. Diplomaté se nyní snaží přesvědčit irácké sunnity, kteří většinou odmítli jít volit, aby s nově zvolenými orgány úzce spolupracovali.

Na otázku, jestli mohou i západní křesťané Iráku v této situaci nějak pomoci, arcibiskup Louis Sako odpověděl, že modlitbou. „Bůh může změnit tvrdá lidská srdce,“ dodal.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 49 5. – 11. prosince 2017

Papež jako vyslanec míru a pokoje

„Vaše Svatosti, přinášíte nám sílu a naději ve svém pochopení pro naše potřeby, naše touhy po míru, národním smíření a sociálním souladu,“ řekla nositelka…

celý článek


Diváci ČT nahlédnou do hospice

„Tak jako řeka Jordán byla posledním úsekem cesty, který zbýval Izraelcům po útěku z egyptského otroctví, tak i hospic Jordán chce doprovázet lidi na posledním úseku…

celý článek


V kolotoči úvěrů, úroků a splátek

Půjčí rychle a za pár minut. A ještě nám prý vrátí. Všudypřítomná reklama k tomu navíc přidává, že náš život bez toho či onoho výrobku není úplný nebo šťastný...

celý článek


DARUJTE KATOLICKÝ TÝDENÍK

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2017

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay