Světec, který spojuje národy

Vydání: 2019/38 Světec, který spojuje národy, 17.9.2019, Autor: Tomáš Kutil

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Jeho beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.


P. Richard Henkes shlíží na shromážděné při beatifikační slavnosti v chrámě v Limburku. Snímek Lukáš Curylo


Richard Henkes působil od roku 1941 jako duchovní správce malé farnosti Strahovice na Hlučínsku. Bedlivě ho ale sledovalo gestapo. Na základě udání byl 8. dubna 1943 pro „pobuřování národa z kazatelny“ zatčen a 10. července poslán do koncentračního tábora Dachau. Tam se přihlásil jako dobrovolný ošetřovatel při epidemii tyfu a v únoru 1945 této nemoci podlehl.

Právě oběť P. Henkese byla tématem beatifikační homilie německého kardinála Kurta Kocha. „Ještě před svým vysvěcením na kněze sepsal tato slova: ‚Především chci být knězem oběti, nositelem kříže za druhé.‘ Toto přesvědčení se v koncentračním táboře Dachau stalo tvrdou realitou. Neboť i na tomto lidmi opovrhujícím místě si udržel svou víru a prokazoval křesťanské a kněžské služby lidem nakaženým tyfem. Jeho život v Dachau – nejprve na plantáži, pak u poštovní služby, u dezinfikačního komanda a nakonec v nemocniční službě v bloku 17 – je věrohodným svědectvím o jeho životní obětavosti až do smrti, přičemž zcela obětoval sám sebe jako příklad lásky vůči nemocným, kteří neměli šanci na přežití,“ zdůraznil kardinál.

Pravý reformátor

Zhruba dvě stovky poutníků z České republiky, kteří vážili cestu přes tisíc kilometrů, doprovodili olomoucký pomocný biskup Antonín Basler a ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David. „Celá slavnost blahořečení včetně následné zahradní slavnosti a zpívaných nešpor byla velmi krásná a připravená s německou důkladností,“ uvedl biskup Basler pro KT s tím, že ho velmi zaujalo propojení mezi svátkem Povýšení svatého Kříže, který chovají v limburské diecézi ve velké úctě, a blahořečením člověka, kněze, jenž v koncentračním táboře dobrovolně obětoval svůj život. „Díky účasti českých i polských biskupů, kněží a věřících rovněž vystupovalo do popředí, jak svatí spojují národy. Velmi silně na mě pak zapůsobila slova promluvy švýcarského kardinála Kocha, zástupce Svatého otce, který mimo jiné řekl, že ‚blahoslavení a svatí jsou pravými reformátory‘, což má v Německu svůj specifický a silný
význam,“ dodal biskup Basler.

Pro biskupa Martina Davida byl při nedělní beatifikaci silný především okamžik přinášení ostatků nového světce, které je součástí každého blahořečení. „Zaujalo mě, kam byly v Limburku umístěny – do blízkosti oltáře, a tudíž i do blízkosti relikvií svatého Kříže. I to symbolicky spojovalo oběť P. Henkese s Kristovou nejvyšší obětí,“ všiml si.

Odkaz Richarda Henkese podle biskupa Davida stále silně rezonuje. „Inspiruje mě jeho pastorační horlivost. Byla vidět ve všem, co dělal – ať už jako učitel, exercitátor či v poslední fázi jako duchovní správce malé farnosti. A vždy velmi usiloval o propojování lidí a utváření společenství. Byl například v kontaktu i s těmi farníky, kteří za války museli odejít bojovat,“ upozornil biskup Martin David. V koncentračním táboře v Dachau se pak P. Henkes dokonce učil s pomocí pozdějšího kardinála Berana česky, aby mohl lépe komunikovat se svými farníky.

Aktuální světec

Slavnosti v Limburku se účastnili i zástupci české samosprávy, starostka Strahovic dokonce četla druhé čtení. Charitu ČR zastoupil zase její ředitel Lukáš Curylo. „Poselství Richarda Henkese opravdu spojuje a při beatifikaci to bylo cítit. Je to navíc velmi aktuální světec – smíření mezi národy, které představuje, rezonuje i v souvislosti s výročím zahájení druhé světové války a ohromného utrpení, které přinesla,“ doplnil biskup David. Blízkost mezi národy vyjadřoval i dar, který delegace z ostravsko-opavské diecéze přivezla do Limburku: modlitbu Otčenáš vyřezávanou na dvou deskách – na jedné je vyvedena německy, na druhé česky.

Poděkují za blahořečení

Poděkováním za beatifikaci P. Henkese má být letošní pouť na Maria Hilf u Zlatých Hor, která se koná tuto sobotu. Tradičně se zde sejdou poutníci z Česka, Polska i Německa. Na konci října pak proběhne děkovná slavnost za blahořečení ve Strahovicích.

Ostravsko-opavská delegace z Limburku přivezla i ostatky P. Henkese. Budou uloženy v ostravské katedrále, ve Strahovicích a dalších zhruba třech farnostech. Diecéze by zároveň ráda každý rok v únoru slavila jeho památku. Richard Henkes je vybrán i za patrona putování z Opavy na Velehrad, které se koná příští rok v červenci.

TOMÁŠ KUTIL

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 42 15. – 21. října 2019

Svatovítské varhany poprvé zahrály

Nové svatovítské varhany se poprvé rozezněly. Nikoli pod klenbami pražské katedrály, ale v montážním sále dílny varhanáře Gerharda Grenzinga ve španělském El Papiolu…

celý článek


Když se sejdou následovníci Krista

Každou neděli se nad tisíci chrámů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku rozezní zvony. Zvou ke společnému slavení mše svaté. Farnost se schází.

celý článek


Žijeme pro okamžik každého dne

Královéhradeckou diecézi koncem září navštívil indický arcibiskup PETER MACHADO z Bangalore. Mezi českými věřícími podle svých slov zažil vřelé přijetí a velký…

celý článek


Oslava každodenní svatosti

Minulou neděli se sbor světců rozrostl o pět nových jmen. Osobnosti jsou rozdílné – od kardinála a intelektuála přes řeholnici s mezinárodním věhlasem až po ženu,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay