Plzeňská diecéze slaví 20 let

Vydání: 2013/20 Plzeňská diecéze slaví dvacet let, 14.5.2013, Autor: Tomáš Kutil

Takovou návštěvu už kladrubský klášter dlouho nezažil. Minulou středu v něm plzeňská diecéze slavila 20 let od svého vzniku a poutníci při tom zaplnili nejen Santiniho kostel, který je třetím největším v českých zemích, ale i přilehlá nádvoří.

Plzeňský biskup František Radkovský požehnal na začátku bohoslužby jedné z nejmenších poutnic. Snímek autor

Centrem poutě byla zhruba dvouhodinová slavnostní bohoslužba, kterou s biskupem Františkem Radkovským celebroval řezenský biskup Rudolf Voderholzer a papežský nuncius Giuseppe Leanza. Mše svatá byla zároveň oslavou dvaceti let působení Františka Radkovského, který je jejím prvním a zatím jediným biskupem. „Za to, že jsem se stal prvním biskupem samostatné diecéze na západě Čech, vděčím hodně i sv. Janu Nepomuckému,“ připomněl biskup Radkovský. Král Václav IV. totiž usiloval o založení nové diecéze, jejímž centrem by byly právě Kladruby. Za opata kladrubského kláštera chtěl dosadit některého ze svých přátel a u papeže pak prosadit jeho jmenování biskupem. Mniši si ale rychle zvolili jiného opata a právě Jan Nepomucký jako generální vikář pražské diecéze, pod kterou západ Čech tehdy spadal, jeho jmenování rychle potvrdil a tím králův plán zmařil. Václava IV. to ovšem natolik rozlítilo, že nechal Jana Nepomuckého ztýrat k smrti.

V kázání pak biskup Radkovský mluvil o tom, že křesťané musejí být kreativní menšinou, a připomněl, že praktikující věřící tvoří jen zhruba jedno procento obyvatel plzeňské diecéze. „Musíme si všímat těch, kdo přijdou do kostela jen na Vánoce, a mluvit s nimi o víře,“ poznamenal biskup Radkovský a po chvíli přirovnal kostely k majetku po rozvodu. „Většina z nich vznikla v době, kdy se všichni lidé hlásili k víře. Přestože je tomu dnes jinak, musíme o toto dědictví pečovat společně,“ dodal biskup. Proto je podle něj důležité pořádat v kostelích kulturní akce, a zvát tak do nich i ty, kteří by na bohoslužbu jinak nepřišli.

V závěru bohoslužby řezenský biskup Rudolf Voderholzer zdůraznil, že se v Kladrubech cítí velmi dobře, protože odtud pochází jeho matka. Následně pozval všechny obyvatele plzeňské diecéze na setkání Katholikentag, které se bude příští rok konat právě v Řezně a jež by rád pojal i jako přeshraniční pouť. „Nevím, jak ostatní, ale já se zúčastním,“ slíbil biskup Radkovský. „A musíme jít pěšky?“ zeptal se hned nato německy jeden z českých kněží. „Ne, můžete klidně i jenom přijet,“ odvětil s úsměvem řezenský biskup.

K 20 letům trvání poblahopřál plzeňské diecézi i Michael Štojdl, biskup plzeňský Církve československé husitské. "Při této příležitosti chci obzvlášť poděkovat otci biskupovi Františkovi za jeho nesmírné a upřímné dílo, každodenní nesení kříže spojování, smiřování, trpělivosti a laskavosti, darů Ducha Svatého, kterými obohatil celou ekumenickou obec věřících. S velikou úctou hledíme i na patrona naší sesterské plzeňské diecéze, blahoslaveného Hroznatu, muže skutků, který pečoval a ochraňoval moudrost a za víru pro Krista položil i svůj život. Kéž Hospodin dá požehnání plzeňské diecézi a v hluboké víře i my jsme připraveni k Dílu Páně, být živi denní modlitbou i Písmem a svůj život kéž odevzdáme do Boží vůle. Kristův pokoj a požehnání kéž provází otce biskupa Františka, jeho spolupracovníky, všechny kněze, jáhny, řeholníky a řeholnice i ostatní členy Božího lidu."

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství


Fotografie k článku

008.jpg

008.jpg

012.jpg

012.jpg

020.jpg

020.jpg

034.jpg

034.jpg

057.jpg

057.jpg

128.jpg

128.jpg

130.jpg

130.jpg

133.jpg

133.jpg

142.jpg

142.jpg

188.jpg

188.jpg

200.jpg

200.jpg

222.jpg

222.jpg

232.jpg

232.jpg

239.jpg

239.jpg

243.jpg

243.jpg

257.jpg

257.jpg

258.jpg

258.jpg

284.jpg

284.jpg

304.jpg

304.jpg

310.jpg

310.jpg

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 42 16. – 22. října 2018

Sedm nových přímluvců v nebi

Svatý otec v neděli kanonizoval sedm světců v čele s papežem Pavlem VI. Na Svatopetrském náměstí se shromáždilo 70 tisíc lidí.

celý článek


Stovky lidí podpořily čínské křesťany žádající o azyl

Pět set lidí demonstrovalo v neděli 14. října v centru Prahy na podporu čínských křesťanů, kteří v ČR žádají o azyl.

celý článek


Deformují pohled na svět

Slovo „sekty“ se z veřejného prostoru v posledních letech téměř vytratilo a zdá se, že ty, které by byly pro člověka nebezpečné, jsou méně aktivní. Ostražitost…

celý článek


Farníci vybrali na kapli v Kongu

V minulých dnech se z misijní cesty do Konga vrátil farář v Přibyslavicích na Třebíčsku P. Jacek Kruczek, který před dvanácti lety přišel z Polska posílit moravskou…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay