Navracení majetku provázejí komplikace

Vydání: 2013/32 Navracení majetku provázejí komplikace, 6.8.2013, Autor: Jiří Prinz

O vydání více než 11 tisíc pozemků stihla katolická církev do konce minulého týdne požádat státní úřady. Od jednotlivých církevních subjektů se však ozývají stížnosti na jejich postup.

Jediná žádost, kterou tak dosud brněnské biskupství podalo, se týká poutního kostela na Zelené hoře. Foto Jan Šedo

„Jde to pomalu. Už jsme si stěžovali, že měly být připraveny smlouvy, ale úřady si dávají na čas,“ líčí situaci opat strahovkých premonstrátů P. Michael Pojezdný. Generální vikář českobudějovické diecéze Mons. Adolf Pintíř jeho slova doplňuje: „Povinné osoby reagují tak, že dělají průtahy, proti dikci zákona žádají o doplnění výzev a vytváří všemožné obstrukce, což platí zvláště pro Lesy ČR. Jednoduše vysvětlit se to bohužel nedá, jsou to často právní kličky,“ vysvětluje.

ŽÁDOSTI V PLNÉM PROUDU

Pokud jde o rychlost, jíž jednotlivé církevní subjekty podávají žádosti o navracení majetku, je situace značně rozdílná. Zatímco například strahovští premonstráti už podle slov svého opata P. Michaela Pojezdého téměř všechny žádosti podali, brněnské biskupství zatím stále ještě dohledává a shromažďuje potřebné listiny a doklady. „Není tedy možné hovořit o množství nárokovaného majetku ani o konkrétních případech. Snad to bude možné na podzim. Termín pro podávání žádostí je do konce letošního roku,“ připomíná tisková mluvčí Martina Jandlová s tím, že Biskupství brněnského se naturální restituce nijak zvlášť nedotknou. „Pokud dojde k realizaci podle dohodnutých kritérií, bude našim 451 farnostem vráceno něco přes 2 500 hektarů půdy. Jedná se převážně o lesy a ornou půdu v malých celcích a o nepatrné množství luk,“ popisuje Jandlová. Jediná žádost, kterou tak dosud biskupství podalo, se týká poutního kostela na Zelené hoře.

Zhruba polovinu žádostí zatím podala pražská arcidiecéze – ke dni uzávěrky KT jich bylo 168. Českobudějovická diecéze podala přes 320 výzev k navrácení majetku, královéhradecká diecéze začala s hromadným podáváním žádostí až nyní. Arcibiskupství olomoucké dosud podalo devatenáct žádostí o lesy a deset žádostí o další, hlavně zemědělské pozemky. 
„V současné době tedy máme zažádáno o převážnou část majetku patřícího dříve přímo arcibiskupství a metropolitní kapitule a zároveň o více než 80 procent celkového objemu restitučních nároků. Tento majetek bude v případě úspěšného vrácení tvořit základnu hospodaření celé arcidiecéze,“ objasňuje situaci tiskový mluvčí Jiří Gračka.

Z řeholí patří k největším žadatelům o navrácení majetku benediktini. Ti do konce července požádali po celé republice o vrácení 
910 pozemků, z toho jen na Broumovsku o 529. V případě, že by jim Státní pozemkový úřad majetky vydal, stal by se řád jedním z největších pozemkových vlastníků v celém broumovském regionu.

STÁT JEŠTĚ SKORO NIC NEVYDAL

Do začátku srpna vydal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových církevním subjektům zatím jen několik pozemků. Jako první to byl pozemek na Příbramsku řádu křižovníků s červenou hvězdou, poté získala další dva pozemky na Mostecku Náboženská matice. Na ostatní majetek si budou muset církevní instituce ještě nějaký čas počkat. „Za reálné považujeme předávání majetků během příštího roku, v nejlepším případě koncem roku tohoto. Úplné vyřešení očekáváme nejpozději do konce příštího roku, je ovšem možné, že některé sporné případy se mohou řešit i déle. Takové situace nicméně nechceme předjímat a doufáme, že se vyřizování žádostí a předávání majetku bude vyvíjet hladce a bez problémů,“ uvádí Jiří Gračka. Generální vikář ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David je o něco skeptičtější: „Vzhledem k současnému stavu a přístupu státních institucí očekáváme, že celý proces až do definitivního vyřešení všech restitučních nároků v naší diecézi může trvat i několik let,“ obává se vikář.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

Církevní restituce kontra zemědělské... pepca46 11.8.2013 14:08
Re: Církevní restituce kontra zemědělské... Pedol 12.8.2013 22:26
Všechno zůstává stejné Servitor 9.8.2013 04:57

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay