Poničené kostely ve fotografiích

Vydání: 2008/3 Katolíci a evangelíci na cestě k jednotě, 15.1.2008

Pohnuté příběhy 122 chátrajících kostelů plzeňské diecéze, jimž bezprostředně hrozí zkáza, mapuje fotografická publikace Ohrožené kostely, kterou vydalo plzeňské biskupství. Jejími autory jsou Luděk Krčmář a Jan Soukup a navazují v ní na svou dřívější knihu Zničené kostely, jež mapovala zkázu 64 kostelů na území této diecéze.

V nové publikaci se věnují kostelům, které ještě nejsou zcela zničené nebo rozbořené, ale od tohoto stavu je dělí jen krůček. „Jsou dnes na konci svého fyzického života,“ poznamenávají autoři s tím, že svou knihou nechtějí vyvolat jen údiv a rozhořčení. „Byli bychom rádi, kdyby kniha podnítila zájem o naše kulturní bohatství, kterým kostely nepochybně jsou. Uvědomujeme si také, že mnohé stavby se asi obnovy nedočkají – v jejich případě je tato knížka vzpomínkou, bilancí a varováním, jak snadno se ničí a jak s ničenými hodnotami odchází i část našeho lidství.“
V plzeňské diecézi, která zahrnuje zhruba území Plzeňského a Karlovarského kraje, se nachází kolem 480 kostelů, z nichž 122 je už ve velmi špatném stavu. Jejich záchrana by však přišla diecézi na několik miliard korun – a to by se přitom jednalo jen o ty nejnutnější opravy. Podle jednoho z autorů knihy, architekta Jana Soukupa, jsou zde i kostely, jež zvenku vypadají v dobrém stavu, ale nutně potřebují investice do interiérů. „Kostely, které nepotřebují vůbec nic, se dají spočítat na prstech jedné ruky,“ tvrdí architekt.
Vedle stručného vylíčení osudu dotyčného kostela přináší publikace především fotografie, včetně archivních snímků. Tyto barevné i černobílé fotky nejpřesvědčivěji dokumentují pohnuté osudy staveb. K vidění je na nich třeba současný interiér kostela přeměněný na jakési staveniště či sklad a vedle nalézáme snímek z doby, kdy ještě kostel sloužil plně svému účelu. Jindy šokují doslova ruiny chrámu, který za časů našich babiček žil čilým farním životem. V neposlední řadě může tato publikace posloužit i jako jakýsi „katalog“ pro případné dárce či sponzory, jak poznamenává plzeňský biskup František Radkovský – ti si v něm mohou vybrat konkrétní kostel, na jehož záchraně by se chtěli podílet.
Plzeňské biskupství založilo před nedávnem fond Dominanty, který má shromažďovat peníze na opravy církevních památek. Samotné biskupství, i když do kostelů ročně investuje miliony korun, nemá šanci zachránit všechny stavby – a proto vítá, že o některé z nich mají zájem obce, města nebo občanská sdružení. Často mají totiž větší šanci dosáhnout na různé podpory a granty. Biskupství tak převedlo už desítky kostelů.
(red, čtk)Nejohroženější památky
Národní památkový ústav zveřejnil na internetu seznam nejohroženějších památek v České republice. Jedná se zhruba o šest stovek budov, soch nebo zámků, jimž skutečně hrozí zánik. „Seznam není kritikou vlastníka kulturní památky, který v mnoha případech nenese vinu na jejím současném stavu,“ uvádějí památkáři na svých internetových stránkách. Zařazení nějaké památky na seznam může ale pomoci k tomu, že se podaří získat finance na její záchranu. Seznam přitom není definitivní, bude průběžně doplňován a aktualizován. Nejvíce ohrožených památek leží v Ústeckém kraji (na seznamu se jich ocitlo 108). Neutěšená situace je i ve Středočeském, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně ohrožených památek je na jihu Moravy a ve Zlínském kraji. Více informací na www.monumnet.npu.cz.
(red)


Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 21 22. – 28. května 2018

Nový biskup: Mám v srdci pokoj

Poprvé od roku 2010 zažila svatovítská katedrála v Praze svěcení biskupa. V sobotu se novým pomocným biskupem pražské arcidiecéze stal Mons. Zdenek Wasserbauer.

celý článek


Pavel VI.: papež, který neodstoupil

Na 14. října bylo stanoveno datum svatořečení blahoslaveného papeže Pavla VI. Překvapivé detaily jeho pontifikátu přináší nyní nově vydaná kniha La barca di Paolo (Pavlova bárka).

celý článek


Čtyři písmena, hodně zmatků

Dotkne se života každého z nás, církev nevyjímaje. Řeč je o nařízení EU o ochraně osobních údajů známé pod anglickou zkratkou GDPR, které vstupuje do praxe tento pátek.…

celý článek


Tomáš Halík jubiluje ve filmu i knihou

Tomáš Halík, jeden z nejznámějších českých duchovních, oslaví 1. června 70. narozeniny. Mysleli jste, že o něm víte všechno? Dokument České televize Dialogy se světem…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay