Papež František, Husák i Havel

Vydání: 2014/37 Vrah P. Kubíčka prosí o odpuštění, 9.9.2014, Autor: Tomáš Kutil

Na pulty knihkupců dorazil minulý týden Cyrilometodějský kalendář na rok 2015. Přináší třeba u nás dosud nepublikované informace ze života papeže Františka. Jeho hlavním editorem je redaktor KT JAN PAULAS.  
 
 
Začněme u vizuální stránky – obálku, kalendárium i jednotlivé měsíce zdobí umělecké výtvory Milivoje Husáka. Proč sis vybral zrovna jeho?
 
Jde o výrazného umělce, jehož tvorba zasahuje do mnoha oblastí. Zaujala mě právě tato pestrost i výrazný rukopis, jímž se vyznačuje. Třeba jeho návrhy knižních obálek hned poznávám. Pro jiné lidi je zážitkem liturgie v prostorách, které navrhl. Poutníci pak určitě znají jeho kamenná zastavení na růžencové poutní cestě ze Starého Města na Velehrad. Návštěvníci brněnského Divadla U stolu zase mohli vidět jeho jevištní podoby inscenací. A tak bych mohl pokračovat… Pro mě jsou vždy zajímaví tvůrci, kteří jdou svou vlastní cestou bez ohledu na to, co si doba žádá.
 
Cyrilometodějský kalendář – to je především čtení na každý měsíc. Jde o velmi rozmanitou sbírku autorů a každý měsíc uzavírají úryvky ze života současného papeže. Dozvěděl ses ty osobně při jejich editaci o Františkovi něco nového?
 
Ano, jde třeba o dosud u nás neznámé epizody z jeho života, které pro kalendář vybrala a přeložila kolegyně Renáta Holčáková a které ukazují, jak František při svém nástupu na Petrův stolec přistupoval k obyčejným lidem ve svém okolí – jak se o ně zajímal, co pro ně udělal. Pro mě samotného je ale nejzajímavější úryvek z dosud nepublikované knihy Bergogliův seznam (na podzim ji vydá KNA), která pojednává o tom, jak to bylo s Bergogliovým údajným udáváním jeho spolubratrů v době vlády vojenské junty v Argentině. Ukazuje totiž pravý opak spekulací, které o něm po konkláve šířila některá média.
 
Hodně prostoru dostala v kalendáři i biblistka Mireia Ryšková…
 
Jde o autorku, která se pravidelně objevuje i v Katolickém týdeníku, její texty jsou vždy čtivé a přitom poučené. A nejde jen o svěží pohled na biblické postavy či události. V kalendáři ve svých zamyšleních na každý měsíc ukazuje, že stejně inspirující je i v rovině každodenního života.
 
Každý měsíc se čtenář potká i se zamyšlením Ivana Hoffmana o lidech, kteří ho v životě oslovili. Jak se ten nápad zrodil?
 
V životě každého člověka se objevují lidé, kteří ho zásadním způsobem oslovují či formují. Loni jsme tento formát poprvé vyzkoušeli s Petruškou Šustrovou a měli jsme na to skvělé ohlasy. Myslím, že deset osobností, které nyní reflektuje Ivan Hoffman, je neméně zajímavých – ať už je to Karel Kryl, Joan Baez, Václav Havel, Jindřich Štreit či Petr Příhoda.
 
Nebál ses zařadit ani autory, kteří jsou od křesťanství trochu vzdáleni – konkrétně mám na mysli celosvětově úspěšného Khaleda Hosseiniho. Čím tě zaujal?
 
Do každého kalendáře se snažím zařazovat i texty, které nabízejí vhled do jiné kultury a mentality. Hosseiniho knihy si získaly neskutečnou čtenářskou oblibu právě proto, že v době rostoucího strachu z islámu nabízejí trochu jiný pohled do obyčejného života muslimů, zejména v Afghánistánu, odkud autor pochází – ukazují, že jsou to lidé se stejnými nadějemi a strachy, radostmi i slabostmi jako my. Když někteří kritici pokládají jeho knihy za pohádky pro dospělé, myslím, že mu křivdí. Nejde o žádné idylické čtení. Pod slupkou východní poetičnosti i sentimentu se skrývají hluboce lidské příběhy, místy dosti drsné. Připomíná mi to příběhy oceňovaných iráckých filmů. Pravda, my se za svou citovost spíš stydíme.
 
Každý měsíc provází i jedna vybraná fotka od Pavla Diase, kterou vždy někdo komentuje…
 
Tuhle část kalendáře připravila také kolegyně Holčáková, které se daří každý rok seznámit čtenáře s výraznou osobností české fotografie. I pro samotné autory je prý zajímavé sledovat, co jejich snímky vyvolávají v lidech, jako je Marek Orko Vácha, Daniela Kolářová, M. C. Putna či Petr Pithart – abych jmenoval některé „čtenáře fotek“ z letošního kalendáře. Ano, je úžasné, co všechno v nás vyvolá jediná fotografie!
 
Katolický týdeník vydal už dvě knihy Taťány Lukešové. Nový kalendář přináší ukázku z připravované další. Kdy vyjde?
 
Zatím je kniha ve stavu zrodu a půjde o autorčiny paměti. Kdo trochu zná její osud, tuší, že oproti jejím fejetonům to nebude žádné úsměvné čtení. Po mém soudu půjde o její zásadní výpověď. Chtěl bych upozornit i na další připravovanou knihu životních vzpomínek již zesnulého Mons. Karla Vrány. Dává ji dohromady Miloš Doležal, který z ní do kalendáře také poskytl ukázku.
 
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Kultura, Rozhovory

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 12 20. – 26. března 2018

Po stopách Padre Pia

„Tento skromný kapucín udivil svět svým životem zcela oddaným modlitbě a trpělivému naslouchání bratřím, do jejichž ran lil balzám Kristovy lásky,“ řekl papež…

celý článek


Ignoruje vnitro u čínských křesťanů důkazy?

„Při neudělení azylu čínským křesťanům ministerstvo vnitra ignorovalo zprávu ministerstva zahraničí,“ upozorňuje spolek Křesťanští právníci. Na podporu čínských…

celý článek


Je to jiné, než když vyhrajete tisícovku

Častokrát z kazatelen slýcháme, že by se křesťan neměl příliš poddávat svým emocím, že křesťanství není záležitostí pocitů, nebo dokonce že emoce mohou křesťana…

celý článek


Hudba zněla na počátku světa

O lásce Japonců k české hudbě, magické chvíli, setkáních s opatem Vítem Tajovským a sklepích Rudolfina s houslistou a členem České filharmonie PETREM HAVLÍNEM.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay