Dobře „namíchaný“ lidový nápoj

Vydání: 2005/39 Jak vidí církev mladí lidé, 19.9.2005, Autor: Radek Čapek

Pokud se na českém knižním trhu považuje za bestseller titul, kterého se prodá nad deset tisíc výtisků, pak Cyrilometodějský kalendář patří již trvale k českým bestsellerům a může strčit do kapsy leckteré populární autory. Začátkem září vyšlo nové vydání tohoto tradičního čtecího kalendáře.

 

Úspěch této publikace je dán její širokou srozumitelností, čtivostí i praktickým upotřebením. Přestože v celém kalendáři dominuje literární část, čtenář zde najde i řadu užitečných informací a rad. Vedle kalendária s církevními údaji, přehledu významných výročí, medailonů jubilujících osobností zde vychází i aktualizovaný adresář katolické církve u nás (včetně telefonního či internetového spojení) - jsou zde kontakty na jednotlivá biskupství, řeholní řády a kongregace, církevní školy, teologické fakulty, charitní zařízení, církevní nemocnice, vybrané sdělovací prostředky atd. Už jenom tento přehled je neocenitelným pomocníkem a ušetří člověku spoustu času. V zábavné části přináší kalendář zase rady týkající se zdraví, výchovy, duševní pohody, ale i kuchařské recepty.

PESTRÉ A ŽIVÉ ČTENÍ Jak již bylo řečeno, hlavní těžiště kalendáře tvoří literární část. Právě správné „namíchání“ těchto příspěvků se zdá být pro celý kalendář klíčové. A nejde jen o rytmické řazení kratších a delších textů. Duchovní zamyšlení se zde střídají s vtipnými postřehy, poezie s povídkami, eseje s deníkovými či memoárovými texty apod. Výběr přitom není nahodilý, texty spolu často vnitřně souvisí.

Tvůrci kalendáře dbají i na to, aby se zde prolínali klasikové lidového čtení s dříve zakázanými či současnými autory. A tak se vedle sebe ocitají jména jako např. Dominik Pecka, Jan Čep, Bohuslav Reynek, Jan Hanč, Jan Skácel, Libor Koval, František Lukeš, Věroslav Mertl, Jaromír Zemina, Jan Rybář, Tomáš Špidlík, Miloš Doležal, Ivan Kraus, Mojmír Trávníček, Kateřina Lachmanová či Marie Svatošová. Ze zahraničních autorů pak Carlo Carretto, Chalíl Džibrán, Bruno Ferrero, Anselm Grün, Czeslaw Milosz, Richard Rohr či Dietrich Bonhoeffer.

Cyrilometodějský kalendář se snaží přinášet i ukázky původní tvorby (mohl by více) či dosud u nás nepublikované texty. V minulých letech byli takto představeni např. kněží-básníci Jan Twardowski a Janusz Stanislaw Pasierb, polská autorka Anna Kamienska či americký básník James Wright. Letos jsou to krátké povídky Taťány Lukešové, Adventnípovídka Čestmíra Pavlíka z komunistického lágru 50. let, „výlet“ Jaroslava Meda po třech vzácných gotických kostelících na Vysočině či úryvek z chystaného knižního rozhovoru s Janem a Gabrielem Florianovými (syny známého staroříšského vydavatele Josefa Floriana).

FOTOGRAFIE DANIELA REYNKALoňský kalendář svými barevnými reprodukcemi grafik Bohuslava Reynka naznačil, že výtvarná část publikace začíná hrát stále výraznější roli. Letos sáhli tvůrci kalendáře k synovi tohoto petrkovského básníka a grafika. A bylo to šťastná volba. Fotografické koláže Daniela Reynka (1928) totiž nejsou dosud příliš známé. Je to způsobeno i tím, že ačkoliv Reynek fotografuje již od 60. let, své fotky poprvé veřejně vystavoval až roku 1991. Cyklus jeho dvanácti barevných fotografií v kalendáři vtipně doprovázejí úryvky básní jeho otce. Reynkovy snímky (včetně krátkého rozhovoru s ním) najdeme i uvnitř publikace a na titulní obálce.

Ale abych jenom nechválil. Právě tisková kvalita některých černobílých fotografií uvnitř kalendáře by snesla přísnější měřítka. A vedle drobných chybiček jsem našel i jednu věcnou chybu - patrně z nepozornosti je autorství Rilkovy básně Podzimní den omylem připsáno básníku Jaromíru Zelenkovi, který ji „pouze“ přeložil. Ale celkově působí nový Cyrilometodějský kalendář velmi sympaticky a je vidět, že se jeho tvůrci promyšleně snaží oslovit nejen tradiční, ale i nové čtenáře.

RADEK ČAPEK

 

Následný text dát do rámečku jako inzerát za článek:

Cyrilometodějský kalendář

Brož., doporučená cena 85 Kč

Kontaktní adresy pro objednání:

Karmelitánské nakladatelství

Distribuční středisko pro Čechy, tel.: 224 316 157

fax: 224 316 160

Distribuční středisko pro Moravu, tel./fax: 543 237 064

Hosana, tel./fax: 571 615 106 Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay