Dobře „namíchaný“ lidový nápoj

Vydání: 2005/39 Jak vidí církev mladí lidé, 19.9.2005, Autor: Radek Čapek

Pokud se na českém knižním trhu považuje za bestseller titul, kterého se prodá nad deset tisíc výtisků, pak Cyrilometodějský kalendář patří již trvale k českým bestsellerům a může strčit do kapsy leckteré populární autory. Začátkem září vyšlo nové vydání tohoto tradičního čtecího kalendáře.

 

Úspěch této publikace je dán její širokou srozumitelností, čtivostí i praktickým upotřebením. Přestože v celém kalendáři dominuje literární část, čtenář zde najde i řadu užitečných informací a rad. Vedle kalendária s církevními údaji, přehledu významných výročí, medailonů jubilujících osobností zde vychází i aktualizovaný adresář katolické církve u nás (včetně telefonního či internetového spojení) - jsou zde kontakty na jednotlivá biskupství, řeholní řády a kongregace, církevní školy, teologické fakulty, charitní zařízení, církevní nemocnice, vybrané sdělovací prostředky atd. Už jenom tento přehled je neocenitelným pomocníkem a ušetří člověku spoustu času. V zábavné části přináší kalendář zase rady týkající se zdraví, výchovy, duševní pohody, ale i kuchařské recepty.

PESTRÉ A ŽIVÉ ČTENÍ Jak již bylo řečeno, hlavní těžiště kalendáře tvoří literární část. Právě správné „namíchání“ těchto příspěvků se zdá být pro celý kalendář klíčové. A nejde jen o rytmické řazení kratších a delších textů. Duchovní zamyšlení se zde střídají s vtipnými postřehy, poezie s povídkami, eseje s deníkovými či memoárovými texty apod. Výběr přitom není nahodilý, texty spolu často vnitřně souvisí.

Tvůrci kalendáře dbají i na to, aby se zde prolínali klasikové lidového čtení s dříve zakázanými či současnými autory. A tak se vedle sebe ocitají jména jako např. Dominik Pecka, Jan Čep, Bohuslav Reynek, Jan Hanč, Jan Skácel, Libor Koval, František Lukeš, Věroslav Mertl, Jaromír Zemina, Jan Rybář, Tomáš Špidlík, Miloš Doležal, Ivan Kraus, Mojmír Trávníček, Kateřina Lachmanová či Marie Svatošová. Ze zahraničních autorů pak Carlo Carretto, Chalíl Džibrán, Bruno Ferrero, Anselm Grün, Czeslaw Milosz, Richard Rohr či Dietrich Bonhoeffer.

Cyrilometodějský kalendář se snaží přinášet i ukázky původní tvorby (mohl by více) či dosud u nás nepublikované texty. V minulých letech byli takto představeni např. kněží-básníci Jan Twardowski a Janusz Stanislaw Pasierb, polská autorka Anna Kamienska či americký básník James Wright. Letos jsou to krátké povídky Taťány Lukešové, Adventnípovídka Čestmíra Pavlíka z komunistického lágru 50. let, „výlet“ Jaroslava Meda po třech vzácných gotických kostelících na Vysočině či úryvek z chystaného knižního rozhovoru s Janem a Gabrielem Florianovými (syny známého staroříšského vydavatele Josefa Floriana).

FOTOGRAFIE DANIELA REYNKALoňský kalendář svými barevnými reprodukcemi grafik Bohuslava Reynka naznačil, že výtvarná část publikace začíná hrát stále výraznější roli. Letos sáhli tvůrci kalendáře k synovi tohoto petrkovského básníka a grafika. A bylo to šťastná volba. Fotografické koláže Daniela Reynka (1928) totiž nejsou dosud příliš známé. Je to způsobeno i tím, že ačkoliv Reynek fotografuje již od 60. let, své fotky poprvé veřejně vystavoval až roku 1991. Cyklus jeho dvanácti barevných fotografií v kalendáři vtipně doprovázejí úryvky básní jeho otce. Reynkovy snímky (včetně krátkého rozhovoru s ním) najdeme i uvnitř publikace a na titulní obálce.

Ale abych jenom nechválil. Právě tisková kvalita některých černobílých fotografií uvnitř kalendáře by snesla přísnější měřítka. A vedle drobných chybiček jsem našel i jednu věcnou chybu - patrně z nepozornosti je autorství Rilkovy básně Podzimní den omylem připsáno básníku Jaromíru Zelenkovi, který ji „pouze“ přeložil. Ale celkově působí nový Cyrilometodějský kalendář velmi sympaticky a je vidět, že se jeho tvůrci promyšleně snaží oslovit nejen tradiční, ale i nové čtenáře.

RADEK ČAPEK

 

Následný text dát do rámečku jako inzerát za článek:

Cyrilometodějský kalendář

Brož., doporučená cena 85 Kč

Kontaktní adresy pro objednání:

Karmelitánské nakladatelství

Distribuční středisko pro Čechy, tel.: 224 316 157

fax: 224 316 160

Distribuční středisko pro Moravu, tel./fax: 543 237 064

Hosana, tel./fax: 571 615 106 Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 42 16. – 22. října 2018

Sedm nových přímluvců v nebi

Svatý otec v neděli kanonizoval sedm světců v čele s papežem Pavlem VI. Na Svatopetrském náměstí se shromáždilo 70 tisíc lidí.

celý článek


Stovky lidí podpořily čínské křesťany žádající o azyl

Pět set lidí demonstrovalo v neděli 14. října v centru Prahy na podporu čínských křesťanů, kteří v ČR žádají o azyl.

celý článek


Deformují pohled na svět

Slovo „sekty“ se z veřejného prostoru v posledních letech téměř vytratilo a zdá se, že ty, které by byly pro člověka nebezpečné, jsou méně aktivní. Ostražitost…

celý článek


Farníci vybrali na kapli v Kongu

V minulých dnech se z misijní cesty do Konga vrátil farář v Přibyslavicích na Třebíčsku P. Jacek Kruczek, který před dvanácti lety přišel z Polska posílit moravskou…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay