Kdo má dobrou vůli, je na Velehradě vítán

Vydání: 2005/27 Cyrilometodějské dvojčíslo, 30.6.2005, Autor: Jiří Macháně

Po dlouhá staletí je Velehrad spojený s poutěmi. Cyrilometodějská tradice sem láká především věřící, ale v posledních letech vyhledávají tuto moravskou kolébku křesťanství také ti, kteří sem neputují z náboženských důvodů - už šestým rokem přijíždějí na velehradské Dny lidí dobré vůle. Ty se konají z iniciativy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, kterého jsme se zeptali svátku sv. Cyrila a Metoděje a jeho letošní oslavy.

Promlouvají slovanští věrozvěstové k dnešním lidem?

Pro věřící jsou především vzorem: byli naplněni duchovním pokladem, který si nenechali pro sebe, ale šli se o něj za nelehkých podmínek rozdělit. Mají však také co nabídnout i lidem, kteří jsou od víry dál - byli to v jistém smyslu zakladatelé naší kultury.

Může mít toto setkání nějaký přínos pro českou společnost jako celek?

Nabízí setkání v atmosféře, která je jiná než uspěchaná, naštvaná, hádavá a soupeřivá. Hodně se u nás povídá o tom, co všechno se nedaří, co je špatné a co kdo zas kde vyvedl. Naproti tomu je důležité, když lidé mohou a dovedou vidět také něco hezkého, co se daří - třeba při prezentaci různých charitních projektů apod. Také proto jsme do letošního programu zařadili miniscény, které mají ukázat dobré skutky obyčejných lidí, jak je uskutečňují ve svém životě. Do všech velehradských aktivit je zapojena tvůrčím způsobem mj. řada lidí, kteří přinejmenším nechodí do kostela nebo se ke své víře ani moc nevyjadřují. Dny lidí dobré vůle je ale zaujaly a chtějí se na nich podílet.

Co je letos přichystáno?

Od prvního ročníku je hlavním bodem programu koncert, který je sestavený tak, aby nabídl každému něco: mladým i starým, podle jejich vkusu. Je to taková mozaika, protože pestrou mozaiku tvoří i lidé, kteří na koncert přicházejí nebo jej sledují v televizi. Koncertem letos přívětivým a úsměvným slovem provedou P. Prokop Siostrzonek a moderátorka Lucie Výborná.

 

A na co se nejvíc těšíte vy osobně?

Pro mě je velmi významná mezinárodní konference na téma Společenská angažovanost podniků v současné Evropě. Účast na ní přislíbila řada podnikatelů a politiků z Česka i Evropy. Každoročně panuje mimořádná nálada také na evropském setkání vozíčkářů. Kromě zmíněného koncertu budou zajímavé například výstavy fotografií z Velehradu z roku 1985, prezentace hnutí a komunit, misijního díla, výstava Poutník Jan Pavel II., soutěž ve fotbalových dovednostech, dražba ve prospěch charitních zařízení nebo divadlo pro děti. Právě to, co se chystá pro děti, je mi zvlášť milé, i když ten program není určený pro mě.

Na co z minulých ročníků nejraději vzpomínáte?

Na novináře a politiky, kteří mě oslovili nebo zastavili a říkali, že něco takového v životě nezažili, že na Velehradě panuje zvláštní atmosféra, kterou jinde nepoznali.

Rád vzpomínám na vrcholné představitele tří našich politických stran, kteří byli schopní spolu popíjet kávu a povídat si ve velmi dobré pohodě. Děkovali mi pak za pozvání a příležitost k takovému setkání. To je věc, na kterou asi nezapomenu. Stejně tak i na jednu redaktorku, která byla na Velehradě vůbec poprvé a přišla za mnou několikrát a vždy mi říkala, že je šokovaná tím, co tam prožívá, že to nečekala. Stejně tak i na zkušenosti lidí, kteří se nadchli a mají radost i vnitřní chuť dělat něco pěkného. Právě to můžeme lidem nabídnout a k tomu je chceme pozvat.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay