Svatá Hora dostane malé velké varhany

Vydání: 2007/49 Než se Ježíš narodil, 4.12.2007, Autor: Jiří Macháně

Na jihu Čech, v borovanské dílně Vladimíra Šlajcha, nyní dokončuje tým řemesl- níků pod vedením mistra varhanáře stavbu unikátního nástroje. Ten pak během adventní doby poputuje do chrámu, pro který ho vyrábějí – na nejznámější poutní místo v Čechách, do baziliky na Svaté Hoře nad Příbramí.

Ve dřevem provoněné varhanářské dílně, uprostřed desetimetrové „věže“, ve které mohou při rekonstrukcích stát i ty největší chrámové nástroje, se málem ztrácí dubová skříň nových svatohorských varhan. Odborníci takovým říkají pozitiv – naučný slovník uvádí, že je to malý a nepřenosný instrument. Jenže to v případě unikátní konstrukce varhan tak docela neplatí: malý nástroj to není, což je zřejmé v okamžiku, kdy varhanář usedá ke klávesám vykládaným ebenem a slonovinou. Prostorem se rozezní mocné forte jedné z fug Johanna Sebastiana Bacha. Laik žasne, jak zdánlivě drobný instrument zaplní celou dílnu: jsou to malé, ale zvukem velké varhany.

DVA NÁSTROJE V JEDNOM
Původní varhany na kůru baziliky jsou již za zenitem své životnosti a jejich kolaps může přijít každým dnem. Proto se duchovní správa rozhodla pro rychlé a levnější řešení: postavit nový menší chórový nástroj. Podobné stojí v nejednom významném chrámu. Unikátnost nového svatohorského pozitivu odhaluje sám „konstruktér“: „Jsou to vlastně dvoje varhany v jedněch. Mají dva manuály, tedy dvoje klávesy nad sebou, včetně basového pedálu. Ale pozor, horní část nástroje lze oddělit od spodní a snadno přemístit,“ vysvětluje Vladimír Šlajch. Celek varhan poslouží uvnitř chrámu při bohoslužbách a při koncertech. Na oddělitelnou horní část budou varhaníci na Svaté Hoře hrát při bohoslužbách u venkovního korunovačního oltáře nebo v ambitu. K přenesení je zapotřebí jen dvou průměrně fyzicky zdatných osob.

ŽÁDNÉ DRUHÉ TAKOVÉ
„Nevím o žádných druhých varhanách tohoto typu. Dlouho jsme se svatohorským farářem, P. Stanislavem Přibylem, vymýšleli něco výjimečného pro tak unikátní místo, jako je Svatá Hora. Dokonce jsme uvažovali i o varhanách na kolech,“ přibližuje původní plány varhanář.
Technický i konstrukční unikát vznikal více než jeden rok a dosud jej v dílně dokončují. Před cestou na korbě nákladního vozu varhany čeká ještě ladění, které se v bazilice už jen zkontroluje. Jak říká Vladimír Šlajch, čím menší varhany, tím jsou náročnější na přesnost. „Všechno je titěrné a malé. U velkých nástrojů se měří a počítá na desetiny milimetru, u malých na setiny,“ prozrazuje.
Náklady na varhany se vyšplhaly na sumu přesahující tři miliony korun. Peníze mezi sebou vybrali členové Matice Svatohorské, spolu s řadou dárců a mecenášů.
K obdivovatelům se připojil i papežský nuncius Diego Causero. Ten před žehnáním nástroje během bohoslužby celebrované kardinálem Miloslavem Vlkem pronese promluvu (viz plakátek na straně 4 této přílohy). V doprovodu svatohorského faráře P. Stanislava Přibyla už nuncius navštívil i borovanskou dílnu, kde si zároveň poslechl zvuk nových varhan. „Měl velmi čilý zájem o každý detail mé práce. Na památku si odnesl jednu píšťalu,“ uzavírá Vladimír Šlajch.
Milí přátelé, čtenáři Katolického týdeníku,
dostáváte do ruky přílohu Svatá Hora. Pro mnohé z vás je tato mariánská svatyně důvěrně známým místem, kam často přicházíte, abyste zde složili do rukou Panny Marie tíhu svého života a načerpali nové síly. Mnozí znáte toto místo jen z vyprávění nebo z nějaké knihy. A někteří z vás slyšíte o tomto místě dnes poprvé. Všechny si vás dovoluji srdečně pozdravit. Svatá Hora je jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v Čechách, je to místo milosti i krásy umění.
Svatá Hora byla vždy centrem liturgického dění široko daleko. Liturgii bychom mohli kromě jiného charakterizovat také jako „ars celebrandi“, umění slavit. V liturgii jsou posvěcena všechna umění, stávají se opravdu duchovním uměním a chválou Boží.
Chystáme se 26. prosince požehnat nové varhany. Těším se – a jistě nejen já. Bude to jeden z vrcholů naší snahy dát do Boží služby to nejlepší, co člověk od něho dostal do vínku jako hřivnu. Je to rovněž počin v duchu budovatelů této svatyně, jezuitů, a jejich hesla „Ad maiorem Dei gloriam“ – K větší slávě Boží! Dovoluji si vás tedy v této chvíli pozvat ke čtení přílohy a také k pouti k nám na Svatou Horu...
P. Stanislav Přibyl, CSsR, farář na Svaté Hoře a provinciál redemptoristů


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay