Od Pražského hradu až k poslední samotě

Vydání: 2007/2 Křesťanská demokracie dnes a zítra, 9.1.2007

Asi čtyřicet tisíc dobrovolníků se v těchto dnech převléklo za tři krále a vypravilo se do ulic vesnic a měst na koledu, kterou mohou pomoci lidem ve svém okolí, ale také na druhém konci světa. Tuto pomoc i sbírku zorganizovala už posedmé katolická Charita, největší humanitární organizace svého druhu v Česku. A požehnání na cestu koledníkům přidávají kněží a biskupové v celé zemi.

Všem dobrovolníkům šlo při koledování příkladem vedení Charity. Manažerský tým převlečený za tři mudrce za doprovodu trubače na lesní roh navštívil centrální úřady českého státu a jejich vrcholné představitele. Za zpěvu koledy My tři králové jdeme k vám jim 4. ledna přinesli radostnou zvěst o narození Ježíše Krista v Betlémě. Koledníci popřáli politikům i úředníkům vše dobré v novém roce, obdarovali je kapesním kalendáříkem a „bílým zlatem” (cukříkem) a pomazali jim ruce myrhou. Skupinku mudrců přijal a do kolednické kasičky přispěl nejen český primas Miloslav Vlk, ale i premiér Mirek Topolánek, prezident Václav Klaus a řada dalších osobností.

ZABiJAČKOVÁ SBÍRKA
Nejen do kasiček pětadevadesáti skupinek koledníků dávali peníze obyvatelé Zlína. Do sbírky mohli už druhým rokem přispět také zakoupením jitrnice či tlačenky! Od zlínského kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů se už od rána minulé soboty linula libá vůně. Řezníci vařili v kotli maso, grilovali klobásky a chystali ovarovou polévku. „Maso na zabíjačku je sponzorským darem a výtěžek z prodeje skončí v Tříkrálové sbírce,“ ujišťuje mlsouny s mastnou bradou Pavla Romaňáková z Charity Zlín. Celý den tu měli pro dárce i koledníky také svařák nebo čaj. A zabijačka lákala. Nádvoří před kostelem bylo plné a kdo si chtěl koupit něco dobrého, musel vystát dlouhou frontu.
Živé Jezulátko v jesličkách (dvouměsíční Diana z Domova pro matky s dětmi v tísni), neodolatelná pětice batolících se andílků či dvojčata Šimon a Matěj doprovázející nestárnoucího plyšového velblouda – to vše obklopeno malými i velkými koledníky. Právě tak vypadalo slavnostní zahájení Tříkrálové sbírky v Domažlicích. Tradičně i letos tam koledníkům požehnal a dárcům poděkoval plzeňský biskup František Radkovský. A to nejen v Domažlicích, ale například i v Plzni, Karlových Varech, Kdyni a na dalších pěti místech plzeňské diecéze.

NESTE JEHO RADOST, POKOJ A DOBRO
Zatímco ve větších městských farnostech trvá Tříkrálová sbírka i dva týdny, někde, jako v Šitbořicích, se koleduje pouze v jediný den – letos to bylo právě o sobotní slavnosti Zjevení Páně. V této vesnici jihovýchodně od Brna vyšlo 13 skupinek rovnou z ranní slavné mše svaté. Byli vybaveni dobrými radami pana faráře Jiřího Topenčíka: „Není vaším úkolem jen vybírat, ani není důležité, kolik vám kdo přispěje. Ke všem se chovejte tak, aby poznali, že jste posly Pána Ježíše. Neste mezi lidi jeho radost, pokoj a dobro!“ Když večer na šitbořické radnici počítali výsledek, mohli opět ohlásit rekord. Tentokrát se vybralo více než 67 tisíc korun. „V obci, která má jen dva tisíce obyvatel, je to skvělý výsledek,“ radoval se hlavní organizátor sbírky Petr Krupička.

TŘÍKRÁLOVÝ TÝDEN V PARDUBICÍCH
V Pardubicích sbírce předcházela už během adventu a Vánoc série pořadů v místním studiu Českého rozhlasu, které představily aktivity farnosti i Charity. V polovině minulého týdne se pak sešli koledníci na bohoslužbě slova v kostele Zvěstování Panně Marii, aby se odtud poprvé vydali průvodem přes město k betlému pod vánočním stromem na Pernštýnském náměstí. Až do neděle mohli obyvatelé a návštěvníci krajského města v rámci tříkrálového týdne zavítat na bohatý program přednášek, filmů, koncertů a na výstavu do Domu techniky.
Svůj příspěvek do Tříkrálové sbírky může každý poslat také na konto: 33001122/0800. Novinkou je letos dárcovská sms. Její formát je DMS KOLEDA (tj. DMS mezera KOLEDA), kterou odešlete na číslo 87777. Cena jedné DMS je 30 Kč.
(kas, mach, str, vaš, zim)Z deníčku tříkrálového koledníka ze strážnice
Neuvěřitelných osmatřicet skupinek vyrazilo do ulic ani ne šestitisícové Strážnice. Jedním z koledníků byl i desetiletý Pavel Švrček.
„Těšil jsem se a skoro ani nemohl dospat. Oblek jsme s maminkou připravovali čtrnáct dnů dopředu. Koledovat jsme šli letos už potřetí. Po obědě jsem se začal strojit. Táta mi krémem na boty načernil celý obličej. Tentokrát s námi šla poprvé i dvouletá sestra Alexandra. Maminka jí ušila převlek anděla. Nosila nám křídu, kterou jsme lidem na dveře psali K+M+B+2007. Všude jsme zazpívali a často jsme dostali taky něco dobrého. Všichni na nás byli milí. Přestože jsem se těšil, byl jsem rád, když jsem se večer dostal domů. Bolely mě nohy a trochu jsem ze všeho toho zpívání ,My tři králové...‘ chraptěl. Ale povedlo se nám vybrat nějaké peníze, které třeba pomohou někomu, kdo to moc potřebuje.“
(lef)


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 12 19. – 25. března 2019

Biskupové se modlili na poušti

Minulý týden prožili čeští a moravští biskupové duchovní cvičení v Izraeli, modlili se na poušti i u Božího hrobu. Tento týden pokračují v Jeruzalémě plenárním zasedáním.

celý článek


Abychom se naučili správně rozlišovat

Několika osobností jsme se zeptali, co jim pomáhá, aby slyšeli hlas svého svědomí, a jak v tom sami podporují druhé.

celý článek


Křesťan v rozbouřených časech

Žijeme ve zvláštní době. Všechno se zdá být v pohybu. Jsme vystaveni záplavě obrazů, slov a zpráv. Překotné tempo změn strhává staré jistoty dravým proudem pádícího…

celý článek


Práci mezi Romy bych neměnil

Romské poutě nebo živelné modlitby chval – to si představíme, když se řekne „pastorace Romů“. Na východě Slovenska, kde Romové tvoří až polovinu obyvatelstva a…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay