16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Lyžařské mistrovství změnilo i pořad bohoslužeb

24. 2. 2009

|
Tisk
|

Vydání: 2009/9 Různé tváře pouště, 24.2.2009, Autor: Jiří Macháně

Liberec žije lyžařským mistrovstvím. Do města i okolí se sjeli sportovci i diváci ze všech koutů světa. A poněvadž je „statisticky dokázáno“, že mezi takovou spoustou lidí nechybí ani křesťané, nezůstala církev se svou nabídkou pozadu.

„V neděli v osm hodin máme českou mši svatou, v devět anglickou, v deset německou a v jedenáct hodin italskou. A nesmím zapomenout na bohoslužbu v polštině – ta je od devíti v Křížovém kostele,“ vypočítává místní kněz P. František Opletal program uplynulé sedmé neděle v mezidobí i nadcházející první postní. Hlavním celebrantem první nedělní mše svaté byl „domácí“ biskup Jan Baxant, který mezi liberecké farníky i jejich hosty dorazil z Litoměřic. „Kateřina Neumannová mě za pořadatele pozvala i na sportovní události. Bohužel už na to nemám volný termín, můj kalendář je zaplněný. A tak jsem se omluvil, že přijedu ,jen‘ na bohoslužbu,“ prozradil biskup Baxant. Podle slov P. Martina Davídka, celebranta mše svaté v angličtině, vzbudila bohoslužebná iniciativa zájem. „Na ,anglické‘ mši byl kostel zaplněný. Aktivně však odpovídala pouze menšina. Překvapilo mě, že dorazilo hodně lidí z Asie nebo Čechů, kteří si přišli jen poslechnout, jak mešní kánon v angličtině zní,“ vysvětlil P. Davídek. Bohoslužebnou nabídku v Liberci spustil na dálku lanškrounský farář P. Zbigniew Czendlik. „Znám se s Katkou Neumannovou už delší dobu. Když jsme se potkali a mluvili o mistrovství, vznikl nápad, že bychom jako hostitelé měli nabídnout účastníkům i návštěvníkům mistrovství servis i po duchovní stránce,“ vysvětluje P. Czendlik a dodává: „Ujali se toho místní šikovní lidé, angažovali i další křesťanské komunity, a vznikl tak skvělý duchovní servis. Je to dobrá vizitka šampionátu.“ Podle slov P. Czendlika je nabídka možnosti zapojit se do duchovního života v místě konání podobných akcí ve světě běžná. „Stejně jako sport spojuje lidi různých národností, jazyků a barvy pleti, jsou tyto bohoslužby příkladem propojení nás křesťanů,“ uzavírá P. Czendlik.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou