Květný víkend patřil mládeži

Vydání: 2014/16 Květný víkend patřil mládeži, 14.4.2014, Autor: Jiří Gračka

Tisíce mladých lidí se o víkendu setkaly v rámci svých diecézí se svými biskupy.

V Praze začalo setkání už v pátek večer v kostele sv. Ignáce. A velmi netradičně. Mladí lidé totiž prožili modlitební večer ve stylu komunity v Taizé. Přítomen byl i bratr Wojtek, člen této komunity, a všichni tak mohli prožít malou ochutnávku toho, co je čeká o Silvestru. Letošní Pouť důvěry komunity v Taizé totiž bude hostit právě Praha.

Program pokračoval v sobotu v Salesiánském středisku v Kobylisích. Kromě katechezí, tematických skupinek nebo mše svaté s kardinálem Dukou bylo připraveno slavnostní jmenování duchovních rádců pro mládež. „Jsou to kněží, kteří se mládeži budou věnovat v jednotlivých vikariátech, v sobotu dostali jmenovací dekrety,“ představil novinku P. Michal Němeček, biskupský vikář pro pastoraci. Právě za du-
chovními rádci mohou mladí přicházet se svými otázkami a problémy.

PĚŠÍ PUTOVÁNÍ I MUZIKÁL TARSAN

V olomoucké arcidiecézi se letos namísto jednoho velkého setkání konala řada menších po jednotlivých děkanátech. „Pravidelné střídání diecézního a děkanátních setkání mladým lidem umožňuje prožít vždy po dvou letech intenzivnější společenství s jejich vrstevníky na děkanátní úrovni i sounáležitost s celou arcidiecézí při setkání s arcibiskupem,“ vysvětlil vedoucí Arci-
diecézního centra pro mládež Jan Váňa.

Mladí lidé se tak o víkendu sešli například v Uherském Brodě. Součástí programu byla pěší pouť do nedalekých Prakšic, během níž se modlili křížovou cestu. „Bylo to mnohem zajímavější, než být jen na jednom místě – mimo jiné proto, že jsme museli vyvinout fyzickou námahu,“ svěřil se jeden z účastníků Karel Smetana.

V Hradci Králové zaplnili mladí lidé budovu Filharmonie a v koncertním sále si vyslechli biskupa Jana Vokála. Mluvilo se především o povolání, protože právě toto téma si diecéze zvlášť zvolila pro jubilejní 350. rok od svého založení, který prožívá právě letos.

V Litoměřicích si pro mládež připravili speciální program na pátek večer – muzikál Tarsan. Hrál ho divadelní soubor Spojené farnosti a šlo o autorské představení o Pavlovi z Tarsu.

Mladí lidé díky němu procestovali Blízký východ, ocitli se v Tarsu, Jeruzalémě, Damašku, na Kypru nebo v Aténách – a nakonec se podívali do Říma. V sobotu pak kromě biskupa Jana Baxanta potkali sestry Matky Terezy a zúčastnili se kající bohoslužby.

„Setkat se s mladými lidmi je pro mne vždy velkým povzbuzením. A byl bych rád, kdyby to bylo povzbuzení ve víře také každého z vás,“ řekl na úvod setkání brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Z katedrály na Petrově se po jeho katechezi rozešly dva tisíce účastníků do brněnských kostelů a farních sálů na program jednotlivých skupin. Část z nich poprvé využila možnost zvolit si téma předem po internetové síti. Největší ohlas sklidila v souladu s očekáváním přednáška Milana Tesaře o křesťanských prvcích v současné populární hudbě. Pořadatele naopak nečekaně potěšil velký zájem o program P. Radka Gottwalda zamýšlející se nad výzvami duchovního povolání.

„Organizace tak rozsáhlé akce není jednoduchou záležitostí,“ podělil se s námi ředitel diecézního centra mládeže v Brně P. Ro-
man Kubín. „Největší tíže spočívá na bedrech stovky obětavých dobrovolníků, většinou studentů, kteří setkání připravují. Děkuji především skvělé Kdousovské schole, která se připravovala už od začátku roku. Stovky hodin padly v Brně na výzdobu a pak na úklid katedrály, na přípravu techniky, režii, moderování, pořadatelskou a zdravotní službu na Petrově a v dalších místech ve městě. Ani zajištění stravování pro takové množství lidí není snadné, stejně jako propagace v brožurách, na mnoha nástěnkách, internetu a v dalších médiích. Celkově bylo akci věnováno hodně přes tisíc sedm set hodin dobrovolné práce,“ odhaduje P. Kubín.

VĚDA A VÍRA NEJSOU V ROZPORU

Přestože českobudějovická diecéze aktuálně sídelního biskupa nemá, mladí lidé ani tam zkrátka nepřišli. Vyslechli si katechezi pomocného biskupa Pavla Posáda a setkali se s vojenským kaplanem P. Janem Böhmem.

V plzeňské diecézi prošli mladí lidé v pátek večer křížovou cestu centrem města. Sami ji také připravili – jednotlivá zastavení ztvárnila společenství mládeže z různých farností diecéze. V sobotu pak mohli spolu s astrofyzikem Jiřím Grygarem hovořit o tom, jak víra dnes obstojí před moderní vědou a že s ní skutečně není v rozporu. A z Litoměřic dorazil v sobotu do Plzně muzikál Tarsan.

Ostravsko-opavská diecéze slavila den mládeže už o týden dříve. A měl formu putování. Mladí lidé se vydali do Opavy časně ráno z různých míst diecéze vlaky a autobusy, poslední úsek cesty pak absolvovali pěšky. Jednodenní setkání v Opavě bylo zároveň pozvánkou na letní diecézní setkání mládeže, které se uskuteční na přelomu července a srpna v Odrách.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay