Dál vládnout versus předčasné volby

Vydání: 2013/25 Dál vládnout versus předčasné volby, 19.6.2013, Autor: Jiří Macháně

Těsně před uzávěrkou jsme se zeptali zástupců čtyř stran: Jaké by podle vás bylo nejlepší řešení nastalé politické situace? 
 
 
MAREK BENDA, poslanec za ODS
Domnívám se, že není správné vydat se nyní cestou předčasných voleb, které by přivedly k absolutní většině a moci spojenectví ČSSD a KSČM v obou komorách parlamentu. Bylo by naopak správné dokončit toto volební období, pomoci postiženým povodněmi a začít rekonstrukci zasažených území. Preferuji řešení na půdorysu této vládní koalice, kde v čele vlády bude dominant ODS. 
 
ZUZANA ROITHOVÁ, europoslankyně za KDU-ČSL
Z hlediska politické kultury v ČR je dobrou zprávou, že premiér Nečas převzal politickou odpovědnost za nezákonné jednání ředitelky kabinetu. 
Pro řešení akutních problémů je pád vlády špatnou zprávou, komplikuje to řešení povodňových škod, přípravu rozpočtu, programů pro čerpání z EU 2014–2020. Urgentní jsou i změny ve zpravodajských službách.
Mezi špatnými scénáři je nejlepší ten, který povede co nejrychleji ke stabilizaci – do nových voleb. Předčasné volby mohou být v srpnu, ale k tomu je třeba souhlas 120 poslanců. Tedy když TOP 09 přehodí výhybku ke spolupráci se socialisty a komunisty.
Patrně i další politici nejen z ODS a nejen kvůli „odstupným“ pro tři exposlance budou obviněni. Nové volby (ať za pár či více měsíců) budou přínosem, pokud lidé nebudou na protest volit neprověřené subjekty, ale vyberou s rozvahou a bez předsudků politické strany a politiky, kteří jen neslibují, ale už prokázali, že politika založená na trvalých hodnotách a odpovědnosti je pro ně žitou skutečností. I po volbách se občané budou muset věnovat dohledu nad politiky na vládní i komunální úrovni. Jen tak bude naše demokracie konečně dospělá!
 
FRANTIŠEK BUBLAN, senátor za ČSSD
Dávat novou šanci současné koalici je mrháním času a devalvací demokracie. Novou šanci musí dostat občané, aby si zvolili nové zástupce. Předčasné volby nejsou radikálním řešením, je to náprava situace, která vznikla před třemi lety a byla provázena aférami a politickými bitkami. 
Vláda nebyla postavena na dobrých základech, každý problém řešila dalšími nepravostmi a korupčním lepením potřebné většiny v parlamentu. Nové volby jsou i výzvou pro nás voliče, abychom nepodlehli nějaké laciné ideologii, abychom se zamysleli nad skutečnými hodnotami společného soužití a nehledali jenom prospěch, ale především kvalitu našeho života. 
Každá vláda může mít problémy a pochybení jednotlivých členů, ale této chybělo především jedno: alespoň náznak přiznání viny a pokání. Samolibá arogance, skleníkové myšlení a nezájem o dění v podhradí, to vše navršilo horu nesouhlasu, ba nenávisti a paradoxně pochybením jedné úřednice se celé seskupení sesypalo. Příští dny ukážou, zda převáží snaha zůstat u moci, nebo se najde většina, která řekne: dost, základy našeho domu jsou prohnilé, musíme stavět na nových a pevnějších kame-
nech. 
A kdyby ještě někdo dodal, že nesmíme zapomenout na kámen úhelný, bylo by to super.
 
HELENA LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně za TOP 09
Za stávající situace není žádné dobré řešení. Ideálním řešením nejsou ani předčasné volby. V době, kdy je nutné přijmout státní rozpočet a zákony navázané na Občanský zákoník. Tento stav by způsobil závažnou nestabilitu. Pokud si koalice zachová nadpoloviční většinu, měla by mít šanci pokračovat. Rozhodující vliv dle našeho ústavního systému má v tuto chvíli prezident Miloš Zeman.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Diskuse

Historická paralela? Servitor 25.6.2013 17:20
Nový zástupce, Michal 21.6.2013 00:08
Volby jako pokrová hra Michal 21.6.2013 00:14

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 33 15. – 21. srpna 2017

Olomouc žije setkáním mládeže

Nejvýznamnější událost mladých křesťanů v tomto roce – Celostátní setkání mládeže – vrcholí tento týden v Olomouci.

celý článek


Rodiny prošly metropolí

Oslavit rodinu se do centra Prahy vydaly stovky účastníků Pochodu pro rodinu.

celý článek


Přestat pít? Když to nejde

Není snad falešnějšího obrazu alkoholika: často opilý, špinavý a páchnoucí muž, povalující se v hospodě a pak ve škarpě. Jistě je nemálo takových. Skutečnost, jak…

celý článek


Vrátit se k modlitbě s papežem

Na duchovní straně 10 každý měsíc zveřejňujeme papežské modlitební úmysly. Jak vznikají a k čemu slouží? Ptali jsme se P. FrédéricA FornosE SJ, ředitele Světové…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2017

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay