Dál vládnout versus předčasné volby

Vydání: 2013/25 Dál vládnout versus předčasné volby, 19.6.2013, Autor: Jiří Macháně

Těsně před uzávěrkou jsme se zeptali zástupců čtyř stran: Jaké by podle vás bylo nejlepší řešení nastalé politické situace? 
 
 
MAREK BENDA, poslanec za ODS
Domnívám se, že není správné vydat se nyní cestou předčasných voleb, které by přivedly k absolutní většině a moci spojenectví ČSSD a KSČM v obou komorách parlamentu. Bylo by naopak správné dokončit toto volební období, pomoci postiženým povodněmi a začít rekonstrukci zasažených území. Preferuji řešení na půdorysu této vládní koalice, kde v čele vlády bude dominant ODS. 
 
ZUZANA ROITHOVÁ, europoslankyně za KDU-ČSL
Z hlediska politické kultury v ČR je dobrou zprávou, že premiér Nečas převzal politickou odpovědnost za nezákonné jednání ředitelky kabinetu. 
Pro řešení akutních problémů je pád vlády špatnou zprávou, komplikuje to řešení povodňových škod, přípravu rozpočtu, programů pro čerpání z EU 2014–2020. Urgentní jsou i změny ve zpravodajských službách.
Mezi špatnými scénáři je nejlepší ten, který povede co nejrychleji ke stabilizaci – do nových voleb. Předčasné volby mohou být v srpnu, ale k tomu je třeba souhlas 120 poslanců. Tedy když TOP 09 přehodí výhybku ke spolupráci se socialisty a komunisty.
Patrně i další politici nejen z ODS a nejen kvůli „odstupným“ pro tři exposlance budou obviněni. Nové volby (ať za pár či více měsíců) budou přínosem, pokud lidé nebudou na protest volit neprověřené subjekty, ale vyberou s rozvahou a bez předsudků politické strany a politiky, kteří jen neslibují, ale už prokázali, že politika založená na trvalých hodnotách a odpovědnosti je pro ně žitou skutečností. I po volbách se občané budou muset věnovat dohledu nad politiky na vládní i komunální úrovni. Jen tak bude naše demokracie konečně dospělá!
 
FRANTIŠEK BUBLAN, senátor za ČSSD
Dávat novou šanci současné koalici je mrháním času a devalvací demokracie. Novou šanci musí dostat občané, aby si zvolili nové zástupce. Předčasné volby nejsou radikálním řešením, je to náprava situace, která vznikla před třemi lety a byla provázena aférami a politickými bitkami. 
Vláda nebyla postavena na dobrých základech, každý problém řešila dalšími nepravostmi a korupčním lepením potřebné většiny v parlamentu. Nové volby jsou i výzvou pro nás voliče, abychom nepodlehli nějaké laciné ideologii, abychom se zamysleli nad skutečnými hodnotami společného soužití a nehledali jenom prospěch, ale především kvalitu našeho života. 
Každá vláda může mít problémy a pochybení jednotlivých členů, ale této chybělo především jedno: alespoň náznak přiznání viny a pokání. Samolibá arogance, skleníkové myšlení a nezájem o dění v podhradí, to vše navršilo horu nesouhlasu, ba nenávisti a paradoxně pochybením jedné úřednice se celé seskupení sesypalo. Příští dny ukážou, zda převáží snaha zůstat u moci, nebo se najde většina, která řekne: dost, základy našeho domu jsou prohnilé, musíme stavět na nových a pevnějších kame-
nech. 
A kdyby ještě někdo dodal, že nesmíme zapomenout na kámen úhelný, bylo by to super.
 
HELENA LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně za TOP 09
Za stávající situace není žádné dobré řešení. Ideálním řešením nejsou ani předčasné volby. V době, kdy je nutné přijmout státní rozpočet a zákony navázané na Občanský zákoník. Tento stav by způsobil závažnou nestabilitu. Pokud si koalice zachová nadpoloviční většinu, měla by mít šanci pokračovat. Rozhodující vliv dle našeho ústavního systému má v tuto chvíli prezident Miloš Zeman.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Diskuse

Historická paralela? Servitor 25.6.2013 17:20
Nový zástupce, Michal 21.6.2013 00:08
Volby jako pokrová hra Michal 21.6.2013 00:14

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 28 10. – 16. července 2018

Velehradská pouť i se sv. Ludmilou

Před obrazem Panny Marie a vedle ostatků sv. Ludmily se na Velehradě 5. července slavila cyrilometodějská poutní mše, při které biskupové zasvětili zemi Mariinu Neposkvrněnému Srdci.

celý článek


Česká církev zve evropské biskupy

Na čtyřicet předsedů biskupských konferencí Evropy možná už za dva roky navštíví Prahu. Pozvánka pro ně byla jedním z bodů jednání České biskupské konference.

celý článek


Blízký východ, kořen našich duší

Papež František pozval do jihoitalského Bari, kde spočívají ostatky sv. Mikuláše, patriarchy všech církví zastoupených na Blízkém východě. Společně prosili o Boží…

celý článek


Vietnamští komunisté: Umlčte kněze

Vietnamská církev bývá nazývána „první dcerou církve“ v Asii, evangelium se tu hlásá už půl tisíciletí. Zároveň zde ale už třiačtyřicet let vládnou komunisté…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay