Christus mansionem benedicat

Vydání: 2008/2 Maltézští rytíři včera a dnes, 8.1.2008

Kristus žehnej tomuto příbytku – začali v minulých dnech svým sousedům přát skupinky tříkrálových koledníků. A těm, kteří si to přáli, pak křídou své přání ve zkratce K + M + B 2008 vypsali i na veřeje domů. Korunované hlavy převážně dětí a mladých lidí tak začaly největší akci svého druhu v České republice – Tříkrálovou sbírku.

V osmi českých a moravských diecézích se podle informací Charity vypravilo mezi své spoluobčany více než čtyřicet tisíc koledníků. Už po osmé tak díky této sbírce, spojené prostřednictvím Charity s církví, dostává každý Čech, Moravan i Slezan možnost projevit svou solidaritu prostřednictvím svého finančního daru všem potřebným, o které tato organizace pečuje.

TŘI STOVKY KRÁLŮ S ARCIBISKUPEM
Symbolicky zahájili v Olomouci letošní tříkrálovou sbírku ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt, jeho zástupce Jan Tomiga a P. Bohumír Vitásek, farář olomoucké svatováclavské katedrály. V honosných kostýmech coby Kašpar, Melichar a Baltazar zavítali už 3. ledna za olomouckým primátorem, krajským hejtmanem a arcibiskupem Janem Graubnerem. „My jsme nejprve navštívili současné mocné, abychom jim přinesli radostnou zvěst o narození Spasitele, obdarovali je – každý si mohl z dřevěné truhličky vzít jeden malý cukr – a připomněli jim, že se král králů narodil v chudobě a že i dnes jsou chudí, kteří potřebují pomoc,“ vysvětlil Václav Keprt. Arcibiskupa Jana Graubnera svou návštěvou potěšili: „Vždy jsem potkával jen malé koledníky. Je pěkné, že letos přišli přímo zástupci Charity.“ Vzápětí se vypravil žehnat koledníkům ve své diecézi. Setkal se s nimi například v Uherském Brodě. Na tři stovky králů v kostýmech tu od něj dostaly požehnání a posvětil jim také křídu a kadidlo.
Koledníkům žehnali biskupové a kněží v celé republice. V plzeňské diecézi hned na třinácti místech. V Praze pozval koledníky kardinál Miloslav Vlk na arcibiskupství. Při bohoslužbě jim svěřil úkol pomáhat koledou nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným. Charita v Poličce přišla s nápadem, že průvod sto deseti králů povedou tři v kostýmech na koních. Průvod putoval po požehnání od místního faráře P. Rudolfa Zahálky za zpěvu písně My tři králové na místní starobylé náměstí, odkud se rozešli do ulic tohoto královského města.

MRAZU A VĚTRU NAVZDORY
Ve velkých obcích není tak těžké krále potkat. Ale narazit na ně v odlehlé horské vesničce je velká náhoda. Kluci ze skautského oddílu ve Starém Městě pod Sněžníkem se minulou sobotu vypravili i za obyvateli vzdálených chalup. Přes silný mráz a ostrý vítr obětavě zdolávali závěje cestou k jednotlivým obydlím a všem, ať přispěli nebo ne, radostně zazpívali.
Čtyři stupně pod bodem mrazu a ledový vítr znepříjemňoval život koledníkům také ve Veselí nad Moravou. Do ulic přesto vyrazilo okolo padesáti skupinek Tří králů. Nechyběla mezi nimi ani Ingrid Řičicová, která i přes svých osm let patří mezi veterány sbírky, protože koledovala už počtvrté. „Někteří lidé vyjdou, poslechnou si nás a pak zavřou dveře. Jinde slyší náš zpěv, víme, že jsou doma, a ani neotevřou. Většina lidí je ale vstřícných. Někde na nás dokonce čekají i sladkosti,“ podělila se o zkušenosti z terénu Ingrid.
Součástí sbírky byl letos koncert pro koledníky a jejich doprovod, dárce a příznivce sbírky, který se uskutečnil minulou neděli v Hudební scéně Městského divadla Brno. Tradičním prvkem Tříkrálové sbírky je děkovací letáček, který najdou lidé ve schránce jako poděkování a informaci o využití předcházející či právě probíhající sbírky. A také jako upozornění na možnost přispět formou dárcovské SMS. Její formát je DMS KOLEDA a odesílá se na číslo 87777. Cena jedné dárcovské SMS je 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč. Přispět je možné též prostřednictvím bankomatu České spořitelny nebo na účet 33001122/0800.
(jej, lef, mach, vaš)


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay